Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie zmodernizują czołgi T-90

Fot. Aleksey Kitaev/licencja CC
Fot. Aleksey Kitaev/licencja CC

Rosjanie rozważają obecnie modernizację kilkuset czołgów podstawowych T-90. Działania miałyby być częścią ambitnego, długoletniego planu rozwojowego rosyjskich sił zbrojnych.

Rosyjskie ministerstwo obrony w najbliższym czasie może ostatecznie zdecydować się na szeroko zakrojoną modernizację dotychczas używanych czołgów podstawowych T-90. Zastępca ministra obrony Federacji Rosyjskiej Jurij Borisow zakłada, że potencjalne zmiany obejmą około 400 pojazdów, które obecnie znajdują się na wyposażeniu sił zbrojnych. Znaczna część tych czołgów została pozyskana we wczesnych latach dwutysięcznych, ma za sobą już 12-15 lat służby i wymaga modernizacji i dostosowania do nowych technologii. Konkretne decyzje mają zapaść wprawdzie dopiero za rok, jednak obecnie mówi się, że potencjalne działania w obrębie parku maszynowego czołgów podstawowych T-90 mają być częścią składową realizowanego do 2020 r. planu modernizacji blisko 70 procent rosyjskich sił zbrojnych.

Obecne zapowiedzi modernizacji około 400 czołgów podstawowych T-90 rodzą pytania o stan programu T-14 Armata. To właśnie rosyjski czołg nowej generacji miał wyprzeć z jednostek czołg T-90. Począwszy od 2011 r. siły zbrojne Federacji Rosyjskiej zakończyły zamawianie nowych T-90, przerzucając całą swoją uwagę na T-14. Wejście do służby T-14 miało odbyć się w 2016 r. Pojawia się wobec tego pytanie, czy informacje dotyczące modernizacji T-90 są próbą zabezpieczenia się na wypadek możliwych opóźnień w zakresie wdrażania czołgu nowej generacji.

Reklama

Komentarze (17)

 1. sad

  Z ciekawości ile trwa budowa jednego czołgu ?

 2. obiektywny

  O czym wy ludzie prawicie? Jak Rosja zechce to rozjedzie was i nawet nie zauważy. Dalej prawcie o dupie maryni

  1. Przemo

   Rosja nie jest w stanie wygrać wojny konwencjonalnej przeciw NATO. Warunkiem ataku Rosji na Polskę jest wbicie klina między Polskę a resztę NATO, rosyjska dyplomacja czyni takie zabiegi od lat przedstawiając na Polskę jako kraj rusofobiczny. Dzięki atakom na Gruzję i Ukrainę wysiłki dyplomatyczne Rosji legły w gruzach. Obecność wojsk NATO na terenie Polski (a także krajów bałtyckich), wzrosła w stosunku do okresu przed rosyjską agresją na Ukrainę. Powiedz mi proszę czemu ludzie używają kłamliwych nicków takich jak "obiektywny", kiedy są kompletnie nieobiektywni ? czyżby zaklinanie rzeczywistości ?

 3. nie_dla_glupoty

  Znowu humaniści wpowiadają się o rzeczach o których pojęcia nie maja. Tylko google i wikipedia, no jeszcze co najwyżej jakaś wystawa wojskowa albo defilada. Po co są wywiady, satelity - skoro wy wszystko wiecie - wiecie że Armata leży - dobre, dobre, że nie mają silników, że PAK-FA nie wejdzie do służby. Tylko jakoś NATO tego nie wie i histerycznie umieszcza dodatkowy sprzęt w bazach, pokazuje swoje gwiazdy śmierci F-22 /tak naprawdę sprawdza możliwości techniczne lotnisk- czy w ogóle da się z nich operować/. A teraz dla "znafców' - otwórzcie sobie mapę i zobaczcie powierzchnię Rosji, jej linię brzegową, warunki klimatyczne jakie tam panują - i teraz odpowiedzcie sobie na proste pytanie - Jaką ilość czołgów potrzeba aby zabezpieczyć takie terytorium? 200?300? Ile Armat mogą wyprodukować w rok - kilka tysięcy? Łatwiej i taniej wprowadzić modernizację czołgów, które mają. Jaki "europejski" myśliwiec bombardujący jest w stanie wystartować z lotniska gruntowego - podpowiem - żaden. A Su-30? - ano potrafi. Su-24 ma obudowane silniki w osłonie tytanowej - tak że wytrzymuje trafienie stingerem - przetestowane a Afganistanie. Jeżeli Rosjanie są w stanie w parę godzin uruchomić ponad 100 tys żołnierzy, wyprowadzić ich na pozycje i wykonać desant. U nas zebranie takiej ilości wojska zajęłoby 2 tygodnie. Więc 48 F16 może nie zdążyć wystartować po ataku na pas startowy pociskiem odpalonym z samolotu. A ile naszych leopardów jest w pełni sprawnych - też nikt z was nie ma zielonego pojęcia. Radzę użyć wyobraźni - po zniszczeniu 3 pasów startowych możemy poderwać Orliki i Iskry - no i szumnie odpierać atak S-30, czy Su-24 - no mamy jeszcze proce. Życie to nie battlefield. Nawet amerykanie boją się wejść z operacją lądową do Syri. A co dopiero mówić o Rosji? Więc można szumnie opisywać przelot gwiazdy śmierci F22 czy F35 - tylko że Rosjanie się nawet nie kryją że posiadają radar, który potrafi wykryć gwiazdę śmierci z więcej niż 200 km. A RCS dotyczy tylko przekroju czołowego i nie dotyczy pasma fal długich radaru i jest wyliczone teoretycznie. Ale o tym humaniści nie wiedzą. Jedynym przeciwnikiem Rosji jest Ameryka i to ona może 'próbować" ugryźć Rosję - ale tego nie uczyni z obawy o ewentualne straty własne. Reszta Europy może dać tylko chwilowy "opór"- to siły na misje stabilizacyjne a nie na prawdziwą wojnę.

  1. bender

   Zycie to nie Battlefield napisales i slusznie. Z tym radarem to chyba jednak Battlefield a nawet jesli nie, to zauwaz, ze panstwo ktorego sie tak obawiasz podobna technologia do F-22 na razie nie dysponuje. I tak jak Ameryka nie bedzie probowac bezposrednio ugrysc Rosji, tak Rosja nie bedzie probowac militarnie ugrysc nas, chyba ze politycznie, czy siejac panike. Juz mniejsza z tym, ze przeciez nikt z nas nie widzial tego 'wykrywania' w realu a rosyjska propaganda to mistrzostwo swiata. Ich jedyna opcja jest szantaz nuklearny, bo na pelnoskalowa wojne konwencjonalna to nawet przeciw Ukrainie nie moga sobie pozwolic. My przeciez nie chcemy ich napasc, tylko systametycznie im uswiadomic, zeby przestali nas straszyc. No i przygotowac sie, jesli jednak straciliby rozum. Do czego mam nadzieje nie dojdzie.

 4. Word

  Co do modernizacji T-90, jest to koncepcja znana już od kilku lat pod kryptonimem "Przełom-2" i w nowszej wersji, "Przełom-3". O chęci doprowadzania T-90 do standardu T-90M ichnie MO wspominało już ponad rok albo i dwa lata temu prezentując przy tym odpowiednie materiały reklamowe. Co więcej, w tym roku do SZ FR ma trafić ponad 200 T-72B3 (których to już posiadają około 650 sztuk), chociaż IMO nie ma to sensu gdyż to pojazd na poziomie lat 90' tj Leo 2A4/5, stać ich na dużo więcej (vide T-72 B2 "Rogatka" lub T-72B4 "Burewiestnik"). Rosjanie wprowadza T-14 do seryjnej produkcji w latach 16-18 po przejściu testów państwowych, ich pierwsza partia trafi do SZ FR przed Majem 2016. Aktualnie Rosjanie są zdolni sami produkować min termowizory 3 generacji dla Armaty (zakłady w Kazaniu zajmują się integracja komponentów, matryce pochodzą z Zielenogradu ( OAO "Kwant") gdzie w zakładzie stworzono nową bazę i linie produkcyjne od 0). Zakłady CZtZ z Czelabińska dostały także zamówienie na pierwsze partie nowych silników A-85-3A zintegrowanych z nowa automatyczną skrzynia biegów (8 biegów do przodu, 8 biegów do tylu) w Power Pack. Nowa amunicja dla T-14 przechodzi testy państwowe. W ostatnim czasie Rosyjska telewizja pokazała 45 minutowy materiał o rodzinie Armata (jest na YT). Pokazywano min gotowy do produkcji WZT oraz T-15 (ukazano min cały przedział desantu). Zaprezentowano strzelania z T-14, wizytę na linii produkcyjnej w Niżnym Tagile a także pokazano jak działa nocny tryb H-K w czołgu (co ciekawe może go obsługiwać 2-osobowa załoga). Czasami naprawdę poszukać informacji, fakt że się nie chwalą sprzętem nie oznacza że go nie mają, to samo robią Amerykanie z nowymi konstrukcjami. Nie hejtujmy tak bardzo i zajmijmy się naszym Borsukiem czy następcą Honkera, Rosja sobie bez nas i tak poradzi :) .

  1. Vvv

   Ten t-72b4 to nie inaczej t-72b3s? jezeli tak to b2 i tak był lepszy

  2. fulcrum

   Nie osłabiaj mnie błagam cię bo się popłaczę ze śmiechu . Rosyjska automatyczna skrzynia biegów ? Chyba jak Niemcy im Renk - a sprzedadzą w co wątpię . A silniki ? To sprawdź sobie jaką pojemność skokową miały silniki w T 34 a jaką mają najnowsze wersje T 90 . Oni od wojny podkręcają do granic możliwości starego W 2 . Jego kres możliwości to jakieś 850 KM więcej to już przesada długo nie wytrzymują . A nowy silnik w układzie X to złom w dodatku drogi i skomplikowany i też na bazie W 2 . 2 sztuk połączonych dołem na wale korbowym.

  3. Pijany gwardyjski tankista

   Nie rozbawiaj mnie jeśli jakikolwiek T72 jest na poziomie Leoparda II A4/A5, to zgłoś się do "ichniego" lekarza, co już wystarczy 2 osobowa załoga wystarczy, czemu nie jeden, albo czemu nie przerobią go na drona (USA by potrafiło), nie chwalą się sprzętem, byle co nieraz ze sklejki i pomalowane zaraz jest określane jako unikalne, nie mające odpowiednika i przewyższające wszystko inne. A te termowizory, które są w stanie niby produkować to pewnie rosyjskie kiepskiej jakości kopie tych francuskich. Ale najlepsza to będzie ta skrzynia biegów, 8 biegów do przodu, 8 w tył i co najmniej 8 w bok.

 5. paw

  Dużo ważniejszą modernizacją jest nowy T-72B3M. Oprócz systemów które opisywałem , zajdzie nowa zmiana. Mianowicie otrzyma pancerz reaktywny z T-14, przez co DM-53/63 , stracą jego zdolność penetrowania na 2km , i ograniczy knoty na 1,3km.

  1. vvv

   co za bzdury. B3 miał i bedzie miec kontakt-5 a nie duplet. Nowe odsłony t-72b3 maja jedynie sko z t-90ms

 6. poznaniak

  Rosjanie po prostu przewidują użycie broni e i dlatego nie pchają się w czołgi naszpikowane elektroniką

  1. bender

   chciales chyba powiedziec, ze od czasow ZSSR przewiduja uzycie broni A, ktorej efektem jest EMP, co ma rozlozyc elektronike. Wydaje sie jednak, ze nowoczesna militarna elektronika jest calkiem niezle zabiezpieczona przeciw EMP i w ten sposob mozna tylko wylaczyc prad cywilom i logistykom ;-) A tak na serio to jak budowali awionike oparta na mikrolampach to dokladnie takiej wlasnie argumentacji uzywali. Stara spiewka.

 7. jool

  Skoro będą modernizować T-90, znaczy, że Armata leży i kwiczy.

  1. chorąży

   Czy informacje, że Niemcy projekyują Leoparda 3 oznacza, ze leo 2 a7 "leży i kwiczy" ??? Sugeruje, żeby nie lekceważyć ewentualnego ( w co wątpię) przeciwnika ...

  2. Hammer

   Nie wiem jak ci odpisać by było najlepiej. A czy jak nasi będą modernizować Twardego to czy to znaczy że LEO leży i kwiczy? Modernizują Migi29 a wcześniej Su22 i czy to znaczy że F-16 leży i kwiczy? Myśl zanim napiszesz

 8. vvv

  autor zapomnial napisac ze t90tki to t-90 (praktycznie t-72b z lepszym sko i pancerzem kontakt-5 ale z ta sama wieza czyli inaczej t-72BU) oraz t-90a z nowa wieza spawana ale tym samym podwoziem. poziom t-90 i t-90a rozni sie znaczaco od siebie wiec t-90 i t-90a nie osiagna takiego samego poziomu. FR posiada ~250 t-90 oraz ~25 t-90a

  1. bender

   w artykule napisano, ze chca modernizowac 400 czolgow. Czyli albo maja ich wiecej, albo sciemniaja jak zawsze, albo T-72 tez chca podniesc do standardu T-90. Ergo T-90 to super nowy T-72. Zaznaczam, ze czolgi nie sa maja dzialka ;-)

  2. Hammer

   T-90 ok. 1180 (modernizują je), w różnych wersjach przez A do M i prawie 2000 T-72 większość w wersji B3 T-80 w różnych wersjach ponad 1000. To linia z grubsza rosyjskich wojsk pancernych Ponad 13000 w magazynach głównie T-72 plus 10000 T-55;-) to rezerwa Siła jest Śladem zachodu zajmują się gruntownymi modernizacjami już posiadanych wozów

 9. mc

  Jakiś czas temu na forum Defence zostałem zbesztany przez wielu czytelników za to że pisałem o konieczności modernizowania posiadanych przez nas czołgów T-72 (czyli: ukraiński silnik o mocy min 1200 KM, słowacka armata, nowy system stabilizacji, pancerz reaktywny etc.). Czołg T-14 to gorzej niż prototyp. Na zdjęciach zwróćcie uwagę na dziwne rury pod przednią krawędzią przodu czołgu - tam są elementy przenoszenia napędu - jeden RPG-7 i czołg stoi ?! Rosjanie nie maja pieniędzy na PRAWDZIWY czołg, będą modernizowali T-90. Ich nowy czołg powstanie zdecydowanie po 2020 roku, a produkcja będzie jeszcze później. Dlaczego my mamy wydawać pieniądze na nowe wozy bojowe (w dodatku nie ich kim obsadzić) ? Zmodernizować POSIADANE T-72, przy użyciu polskiego przemysłu, zakonserwować i niech CZEKAJĄ (oby nie były potrzebne). Ukraińcy pożyczyli od nas 100 mln USD, mogą częściowo oddać "płacąc" silnikami, Słowacy kupują od nas Rosomaki - mogą zapłacić armatami. Jedyny koszt "zewnętrzny" (EURO) to system stabilizacji armaty.

  1. vvv

   slowacka armata i nasze SKO nadaje sie do strzelania do stodoly oddalonej o 50m. stojacy pt-91 ma szanse trafienia 10% w ruchomy cel z 1,5km i nasze armaty i pociski nie przebija t-72b3. t=72m ma znacznie gorszy pancerz niz t-72b wiec wysylanie pt-91 na t-90a to samobójstwo

  2. Zenio

   Bo pomysł modernizowania naszych T-72 jest zwyczajnie słaby. Nasze T-72M są przestażałe i "zajechane" . Trzeba je wymienic a nie modernizować. Rosyjskie wozy T-90 to pojazdy kilkunastoletnie. Nasze T-72 mają po ponad 30 lat. Koszty takiej modernizacji były by wysokie a efekt mizerny.

 10. Hammer

  T-90A modernizują do wersji M czyli najnowszej! T-14 podobnie jak PAK FA to przyszłość która nadejdzie. Oprócz tego cała masa dobrych T72B3 W przeciwieństwie co do niektórych nie lekceważyłbym Rosjan i zajął się własnymi problemami. Nasze Leo są plus/minus na poziomie ich T-90 tak więc wymagają modernizacji a co do Twardego to popracujmy nad stabilizacją i amunicją a mamy ku temu możliwości. Leo (w linii) plus Twardy (magazyn lub nie) to już Siła (liczy się całokształt i sposób użycia) Kasy, czasu ni sensu kupować inne, lepsze maszyny nie ma.

 11. Rafale

  No to wszystko wychodzi na to, że Armatka T-14 pada z hukiem. Do tego dołożyć jeszcze ogrom propagandy Wołodii. T-14, który miał "o 20, czy więcej procent wyprzedzać konstrukcje zachodnie" - na razie przegrywa ze swoim poprzednikiem. Jak widać dzieli los PAK-FA do tego stopnia, że chyba nawet można uwierzyć Suworowowi, że rosyjskiej armii praktycznie nie ma. T-14 w wielkim kryzysie, PAK-FA leży i kwiczy, MiG-35 okazał się porażką, Su-35 mozoli się bardziej niż ślimak i żółw razem wzięte. Dołóżmy do tego jeszcze rozbijające się lotnictwo rosyjskie i mamy "supermocarstwo" na wschodzie.

  1. Riddler

   Nic nie pada z hukiem, tylko trzeba coś zrobić z tymi tysiącami T72, które ma na wyposażeniu FR. Przecież tego nie wywalą do rezerwy i nie będą czekać, aż z linii produkcyjnej będą schodzić T14. Zresztą tak jak już ktoś mówił, geografia jest zabójcza dla ruskich, muszą wykorzystać to, co już mają. PS. Tutaj jest jakiś reportaż o T14 i nie tylko. Jak ktoś zna ruski niech rzuci co nieco światła, o czym jest w nim mowa. https://www.youtube.com/watch?v=TCGdvMkDlVc

 12. AM

  Piszę i apeluję. Zmodernizyjmy nasze t-72 i twarde. Polska jest w stanie to zrobić własnymi siłami. Na nic lepszego póki co nas niestety nie stać. Moderka leopardów wyjdzie bardzo drogo.

  1. vvv

   lepiej zajmil sie czyms mniej absorbujacym. pt-91 to kiepski czolg a t-72m to relikt przeszlosci. moderka wyjdzie tyle ile ma wyjsc.

  2. Mg

   Nie no w modernizację T-72 to bym za bardzo nie szedł. Najwyżej systemy do walki w nocy (nowocześniejsze niż obecne także dla Twardych) i lepsza amunicja (którą ewentualnie potem można by odsprzedać komuś innemu), ewentualnie systemy nawigacji/zarządzania polem walki. Z silnikiem to dałbym sobie spokój. Z czasem można by T-72 i Twarde przekazać Gwardii Narodowej. Od głębszych modernizacji wolał bym już kolejne używki Leo albo WWO Wilk.

  3. Gottard

   Popieram kolego AM, jeżeli nie ma nic innego pod ręką, a strach zagląda w oczy, trzeba brać co jest. T-72M1 i PT-91 doprowadzić do wspólnego standardu przynajmniej poziomu Malaja+. Może jakiś wspólny program z Ukrainą ( armata, powerpack 6TD) Chyba że USA podaruje nam z 1000 M1A2 Abrams za free

 13. jacenty

  T-14 nie ma wypierać T-90, bo ten jest przecież dość nowy, tylko najstarsze T-72B i ewentualnie T-80. Rosja to nie Niemcy czy Francja które mają po ok. 300 czołgów i mogą stary model zastępować nowym. Rosja ma zbyt wiele czołgów (z racji ogromnie rozciągniętych granic) i nie jest w stanie utrzymywać w linii jednolitego sprzętu

  1. vvv

   nie. t-72b3 mial byl podstawowym czolgiem FR a t-90 mial byc przejsciowym czolgiem pomiedzy t-72b3 a t-14. z reszta t-90 to praktycznie t-72b3 a t-90a to to samo ale z inna wieza i dodatkami.

 14. jacenty

  "Począwszy od 2011 r. siły zbrojne Federacji Rosyjskiej zakończyły zamawianie nowych T-90, przerzucając całą swoją uwagę na T-14." to nie tak: uwaga została skupiona na masowej modernizacji T-72B do wersji B3. Jeśli dobrze pamiętam, to wykonano już ich ok. 600 szt.

 15. ccc

  W przetargu na czołg dla Armii Malezyjskiej przegrał konkurs z polskim PT-91M .Czołg T-90 wszedł do produkcji w 1993 roku. Wersja produkcyjna bazuje na T-72BM, z wykorzystaniem podzespołów czołgu T-80. O jakiej My tutaj "technice" dyskutujemy, przedpotopowej ?

  1. ZSMW

   Wielu ludzi "zafascynowanych" radziecką techniką wojskową (bo rosyjskiej jeszcze nie ma) pisało ze t-90 to super czołg a okazało się że był gorszy od pt-91M (wiem że polskie twarde to niestety nie Malaje ale są niewiele gorsze od najlepszych t-90), który był na dodatek droższy!

 16. ccc

  Nie będzie PAK FA, nie będzie T-14 i nie będzie NIC jak Zachód nie będzie kolaborował z Putlerem i jego kryminalną bandą. Mam na myśli zwłaszcza francuzików i niemiaszków !

 17. WojtekMat

  Widocznie Armata"nie wypaliła", tak jak większość projektów "supernowoczesnego i nie mającego odpowiedników na świecie uzbrojenia". Armata, PAK-FA to wszystko symbole rosyjskiich kompleksów i gigantomanii.

Reklama