Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie planują trzecią generację wyposażenia przyszłości „Ratnik”

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jeszcze przed wprowadzeniem wyposażenia przyszłości „Ratnik” pierwszej generacji, Rosjanie myślą o zbudowaniu jego trzeciej wersji, która pozwalałaby m.in. na sprawdzanie stanu fizycznego walczących żołnierzy.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że wyposażenie „Ratnik” trzeciej generacji będzie posiadało specjalny moduł rejestrujący podstawowe wskaźniki życiowe noszących go żołnierzy. Moduł ten ma być przetestowany w rosyjskich wojskach lądowych pracując zarówno w wersji autonomicznej, jak i przesyłając dane w ramach zautomatyzowanego systemu dowodzenia i kierowania.

Wskaźniki życiowe żołnierzy mają być rejestrowane w czasie rzeczywistym. Jak na razie zakłada się pomiar: częstości oddechów, tętna i ciśnienia oraz zapis elektrokardiogramu. Ma to pozwolić m.in. na ocenę stanu fizycznego żołnierzy oraz na ewentualne zorganizowanie pomocy lub ewakuacji medycznej.

Zadanie jest o tyle ambitne, że Rosjanie do dzisiaj jeszcze nie wprowadzili wyposażenia żołnierza przyszłości „Ratnik” pierwszej generacji. Na szczęście całość jest opracowana modułowo, także poszczególne elementy ekwipunku można dostarczać etapowo. W ten sposób program „Ratnik” jest realizowany nie jako dostawy kompletnego wyposażenia, ale jako ciągły proces stopniowego zwiększania możliwości pojedynczego żołnierza na polu walki.

Przede wszystkim chodzi tu o zapewnienie nowoczesnych środków ochrony (w tym np. umundurowania, kompozytowych hełmów, nowych kamizelek kuloodpornych i gogli), urządzeń łączności, obserwacji (systemy noktowizyjne i termowizyjne), broni osobistej i amunicji. Zdjęcia z ćwiczeń rosyjskich wojsk lądowych pokazują jednak wyraźnie, że w programie „Ratnik” jest jak na razie bardzo duże opóźnienie i poza umundurowaniem, goglami oraz nakolannikami rosyjscy żołnierze nadal korzystają ze starszej generacji sprzętu.

Czytaj też: Rosja: Bombowce strategiczne i „Ratnik” na celowniku Szojgu

Reklama

Komentarze (20)

 1. yaro

  Wszystkie elementy programu Ratnik zostały przetestowane w Syrii, jest zbyt wiele filmów na yt pokazujących Specnaz z tym wyposażeniem i nie są to bynajmniej ochronki kolan i łokci jak pisze w artykule a konkretne użytkowane bojowo moduły. To, że mamy tak szybko planowana trzecią generacje tego wyposażenia jest wynikiem operacji w Syrii i tam zdobytego doświadczenia.

  1. jaro

   Pisząc 'mamy', kogo masz na myśli?

  2. Olo

   zapewne na na myśli nas, obserwatorów międzynarodowego tematu "przyszłościowe wyposażenie osobiste żołnierza"

 2. Uff...

  Na szczęście...?!

 3. nano

  Tytana nie będzie bo zaczęli go poprzednicy więc stop.

  1. ktos

   Dokladnie. U nas jakby poprzednicy zaczeli budowe kopalni diamentow to obecni by ja zasypali bo to samo zlo.

 4. fernando

  Jak można kolejny raz skomentować w dokonaniu w wojsku Rosji ! Jako POLAK - jestem zły ale jako postronny człowiek - podziwiam ich za konsekwencję ! Nowość goni nowość - moderka za moderką ? Oczywiście NATO nas obroni w razie czego - już uchodżcy dotarli na zachód Europy a tam już ich szkolą ? Zresztą pierwsze próby już przedstawiają na ulicach ich mobilności ? Wojsko powinno obronić każdy swój kraj - Polskie - POLSKĘ ! Ale to czy jest - w jakiej ilości - jakie ma uzbrojenie - decyduje polityk i polityka ! Gubi nas rusofobia pomimo okupacji , podległości - ( wyzwolenie po 45r. od Hitlera i niemieckich wojsk ) ZSRR przez 47 lat , dalej nie potrafimy określić jakie to nasze państwo ma być i wyglądać ! Mimo zależności od zachodu , dzikiej likwidacji przemysłu i innych dziedzin - rozwijamy się ale brakuje konsekwencji - strach przed utratą nie zależności od innego kraju a tu trzeba przytoczyć zabory - okrojoną - znikającą ? Na wschodzie pomimo utraty kilku Republik - gdzie powiązania przemysłu były ogromne - od wstąpienia cara PUTINA - widać iż rozwijają się lepiej i lepiej dbają o interes ROSJI jako państwa ? Czego o nas nie można powiedzieć ? Ostatnio marsze i wycieczki na skargę - jeszcze bardziej komplikują to nasze państwo !

  1. Vvv

   W życiu nie widziałem durniejszego postu. Wyzwolenie od nazistow z którymi sami nas napadli. ZSRR juz przed wojna mordował Polaków w ZSRR robiąc tzw akcje "Polak". Rosja za Putina stacza sie gospodarczo a ich PKB jest niższy niz woloch. Poza 2-3 dużymi miastami w Rosji nie ma niczego a tym bardziej przemysłu. Wszystko importują lub sa to fabryki zachodnich kornetow. Większość inwestycji wstrzymana i Rosja przez swoja agresywna politykę i napaść na ukraine przejadła 3/4 swoich rezerw. Na prowincji nie ma kanalizacji oraz gdzie niegdzie elektryczności. Powodzenia z takim krajem ktory poza Moskwa nie ma nic

 5. Obserwator

  Wyposażenie rosyjskiego żołnierza przyszłości Ratnik-1 pierwszej generacji zostało opracowane jako tzw. demonstrator technologii. Miało być dostarczone w ograniczonej ilości do wybranych jednostek wojskowych i posłużyć wyłącznie do przeprowadzenia kompleksowych testów poligonowych. Seryjne dostawy do rosyjskich sił zbrojnych ekwipunku drugiej generacji Ratnik-2 rozpoczęły się w 2017 roku. Komplet składa się z nowoczesnej broni oraz zestawów ochrony, sprzętu rozpoznania i łączności - 10 różnych podsystemów. Jest przeznaczony do działań o każdej porze i w różnych warunkach klimatycznych. Obecnie w Centralnym Instytucie Inżynierii Precyzyjnej trwają prace nad opracowanie ekwipunku bojowego trzeciej generacji Ratnik-3. W jego skład będą wchodzić m.in. hełm ze zintegrowanym systemem kontroli, bojowy egzoszkielet, obuwie przeciwminowe i inne zaawansowane technologicznie elementy.

  1. Vvv

   Egzoszkielet?

 6. obalaczmitow

  ponad 100 tys Ratnika w linii to rzeczywiście opóźnienia - po co się produkować. 51 samolotów odrzutowych / 2017 ; 70-2016 i 88 - 2015 ; w 3 lata dostarczyli 210 NOWYCH samolotów bojowych i szkolnych 30 heli/2017 ; 2 pułki s400, tory, BUK-i / ; Iskandery; 0k 70 modernizowanych T72B3; 0d 2014 6 NOWYCH warszawianek , MSTA, - szkoda pisać dalej bo i po co? A ile to systemów OPL przyjęło na uzbrojenia całe NATO? Ile nowych zdolnych do lotu myśliwców - 4 F35 norwegowie ale z gotowością 2025 - to śmiech przez łzy. to upadek - o nowych Tigrach, Tajfunach , Rys-ach nie wspominając

  1. Givi

   Systemy OPL trudno będzie policzyć Natomiast jeśli chodzi o samoloty to samych F-35 w 2017 prawie 100 szt. Poza Norwegami samoloty otrzymali tez Amerykanie i Brytyjczycy i Włosi. Do tego dolicz końcówkę dostaw EF dla Włoch. Dosc szumnie obchodzono dostarczenie piecsetnego EF w Kwietniu. Realizowana jest też dostawa IV Transzy Rafale dla Francji (60 sztuk). Do tego dolicz samoloty szkolne (jak choćby MASTERY dla nas) A dostawy dla Rosji to nie tylko samoloty nowe ale również albo przede wszystkim stare modernizowane. I nie dziwi to specjalnie to samoloty posiadane przez FR to głownie samoloty pamiętające jeszcze czasy ZSRR nigdy nie modernizowane. 50 samolotów 'odrzytowych" w 2017 super. A ile samolotów stracili ? Prawda jest taka ze Rosja posiada ok 1300 samolotów bojowych, w większości z czasów ZSRR a NATO jakieś 5800.

  2. yaro

   Ile nowych zdolnych do lotu myśliwców - ---------------------------------------------------------------------------- Samych Eurofigterów i Rafale w Europie jest więcej niż wszystkich 4.5 w Rosji, więc jak zwykle niezła wtopa. Rosja zmniejsza chwilowo dystans zapóźnienia do Nato, z ogromnego do tylko wyraźnego.

  3. gh

   no cóż trudno nie przyznać Ci racji, obecna wartość bojowa sojuszu mocno podupadła i to co jest w Europie razem wzięte nie bardzo może konkurować z tym co teraz w Rosji jest modernizowane i produkowane. Sojusz powinien jak najszybciej wyciągnąć z tego wnioski bo jak to mawiają, ze słabości można wyprowadzić potem siłę.

 7. czytelniczka

  W przyszłym roku wersja czwarta i piąta.

  1. czytelnik demaskator hejterów

   masz zapewne na myśli program Tytan ...

 8. starszy oborowy

  Przede wszystkim muszą udoskonalić czujnik w onucach. Obecnie reaguje on dopiero gdy smród ich staje się zabójczo-nieznośny. W Ratniku III generacji informacje będą docierały do dowództwa w czasie rzeczywistym już przy poziomie smrodu nie do zniesienia.

  1. yaro

   oni przynajmniej potrafią taki czujnik zaprojektować->wykonać->przetestować->przeprowadzić badania państwowe->wdrożyć do produkcji->dostarczyć do armii a może w swym hejcie przedstawisz postęp programu Tytan w równie spektakularny sposób ?

 9. asd

  Jeszcze nie wprowadzili jednej wersji, a już mają 2 kolejne. Albo u nich taki szybki postęp, albo te wcześniejsze wersje były takie felerne że trzeba było je 2 razy poprawia.

 10. Robert

  bardzo rozsądne podejście do zagadnienia ....

 11. Wajda

  "Zadanie jest o tyle ambitne, że Rosjanie do dzisiaj jeszcze nie wprowadzili wyposażenia żołnierza przyszłości „Ratnik” pierwszej generacji." - W latach 2014-2015 Ministerstwo Obrony otrzymało 71 tysięcy zestawów sprzętu "Ratnik". W pierwszej kolejności wyposażono w całości jednostki specjalne Centralnego Okręgu Wojskowego. W grudniu 2015 r. sprzęt otrzymali snajperzy rosyjskiej bazy wojskowej w Armenii . W październiku 2015 r. Marynarze Floty Pacyfiku otrzymali pierwsze zestawy.Rzeczywiście widać, że zestaw nie został w ogóle wprowadzony i zalega w magazynach, lub nie został jeszcze wyprodukowany.

 12. Viktor

  Nowe szelki, mundur czy buty to nie jest program żołnierza przyszłości.

 13. Ad_summam

  Możecie sobie kpić. Ale zauważcie że dzięki wprowadzaniu kolejnych wersji to wyposażenie staje się lepsze. Co z tego że jest go mało. Ale jest.

 14. DAC

  To mi się u Rosjan podoba. Jest jeden z modułów gotowy - wprowadzają, a nie czekają nie wiadomo ile czasu na gotowość całości. W ten sposób modernizacja ich armii przebiega w sposób ewolucyjny a nie rewolucyjny. Insza inszość, że u nas modernizacja przebiega w sposób stagnacyjny czyli prawie wcale

 15. Marek1

  Ktoś u nas jeszcze pamięta program Tytan ? Pewnie już nie, jak wiele innych marzeń za którymi NIE stanęły pieniądze i konsekwencja ...

 16. I kto lepszy

  Za to u nas przywraca się przedwojenne stopnie wojskowe!

 17. gieha

  No jakoś w Syrii Specnaz miał znacznie więcej z tego wyposażenia niż opisywane tutaj elementy.

 18. Victor

  Krytykując Rosjan pojawia się naturalne pytanie o stan nszego programu Tytan. Cisza jaka panuje w tej sprawie jest naprawdę wymowna.

 19. Ad_summam

  A jak tam u nas, Tytan jeszcze żyje?

 20. ZZ

  U nich to chyba taka tradycja. "mieliśmy przejść na A, ukompletowanie mamy na poziomie 10%... ale za to przejdziemy na B, tym razem na serio!"

Reklama