Rosja: zmodernizowane granatniki RPG-7W2 z nową amunicją

17 czerwca 2021, 13:43
RPG-7V2_-_ETIF-2010
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Reklama

Jak poinformowała agencja TASS, rosyjski przemysł zbrojeniowy opracował zmodernizowaną wersję granatnika przeciwpancernego RPG-7W2. Nowy wariant jest wyposażony w nowy przyrząd obserwacyjno-celowniczy, a także nową rodzinę specjalnie stworzonej dla niego różnego rodzaju amunicji.

Prace te zlecone przez rosyjski resort obrony prowadzi obecnie spółka NPO Bazalt, która jest częścią grupy Techmasz wchodzącej z kolei w skład korporacji państwowej Rostec. System ten znajduje się już w służbie liniowej w rosyjskich wojskach lądowych i obecnie rozważane jest jego dalsze udoskonalanie. Główny nacisk obecnej modernizacji położony jest na zwiększenie celności tego granatnika. Obecnie RPG-7W2 jest w stanie precyzyjnie porazić cel w odległości 150 metrów z dokładnością do 40-50 cm.

Rosyjska armia według obecnie zdefiniowanych nowych wymagań postawiła wymóg możliwości porażenia celu w odległości aż 1000 metrów. Obecne zdolności tej konstrukcji są zatem zdecydowanie niewystarczające. Zmodernizowana wersja dzięki nowemu celownikowi ma w założeniu być w stanie celnie porazić współczesny czołg podstawowy z odległości aż 1000 metrów z precyzją trafienia na takim dystansie do 5 metrów. Oznacza to skokowe podniesienie obecnych zdolności tego granatnika.

image
Reklama

Dodatkowo NPO Bazalt rozpoczęło produkcję seryjną najnowszych pocisków rakietowych do granatników RPG-7W2 z niekonwencjonalną metodą rażenia siły żywej nieprzyjaciela na potrzeby rosyjskiej armii. Nowa amunicja otrzymała oznaczenie 01 i po pomyślnym przejściu prób państwowych trafiła do produkcji. Obecnie trwają także prace nad jeszcze nowszą jej wersją do zmodernizowanego granatnika. Ma ona cechować się od 20 do 30 proc. większą skutecznością od dotychczasowej. Jej opracowanie ma zakończyć się w ciągu 2-3 lat. Stworzona ma zostać nowa amunicja przeciwpancerna, termobaryczna i odłamkowo-burząca, która pozwoli na skuteczne rażenie szerokiego spektrum celów.

W tym roku ręczny granatnik przeciwpancerny RPG-7 świętuje swoje 60-lecie powstania. Pomimo upływu tylu dekad nadal stanowi on podstawowe uzbrojenie przeciwpancerne poddziałów piechoty ponad 80 państw na świecie, w tym również Polski. Zdaniem przedstawicieli rosyjskiej zbrojeniówki mimo upływu czasu broń ta ma nadal potencjał modernizacyjny, perspektywy na rozwój i dalszą służbę. Obecnie w zmodernizowanych wersjach nadal stanowi on jeden z podstawowych typów wielorazowych granatników przeciwpancernych znajdujących się na uzbrojeniu rosyjskich żołnierzy.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 36
Reklama
007
piątek, 18 czerwca 2021, 16:21

W polsce powinny być produkowane w starej wersji

Greg
piątek, 18 czerwca 2021, 12:07

U nas w MON, jeszcze na początku lat 2000-ych stwierdzono, że potrzebny jest następca RPG7. No i? Na stwierdzeniu się skończyło. Potem MON wycofał - w swoim stylu, bez żadnych opóźnień w terminach, bez dialogów i analiz i bez następcy lekkiego Komara Rpg76. Potem zaś rozpoczął się program GROT. I wciąż t r w a. Już jakieś 12, 15 lat? Przez lata MON nie był w stanie nawet zdecydować czy rzekomy następca RPG7 ma być lekkim czy ciężkim, czy jednorazowym czy wielorazowym! W efekcie na pewno "trudnych" wyborów, po tych latach uznano , że priorytetem będzie najsłabszy z możliwych czyli granatnik lekki, z natury NIE ZDOLNY do zwalczania czołgów. Widocznie zdolność do walki z czołgami dla MON n i e jest istotna w granatniku ppanc!! No i nadal nie wiedzą czy ma być jedno czy wielorazowy!! Pomysł by następca RPG7 był zdolnym do walki z czołgami uznano za przedwczesny zostawiając RPG7 nawet bez modyfikacji celownika oraz bez modyfikacji amunicji, mimo że choćby WITU opracował nowe głowice tandemowe oraz termobaryczne. MON jednak NIE jest tym w ogóle zainteresowany. Podobnie jak nie był zainteresowany nowymi zapalnikami z WITU, pozwalającymi uchronić ponad 100 000 szt wciąż efektywnych i sprawdzonych na misjach Komarów przed wycofaniem z wojska i utylizacją. No bo po co, skoro... "wkrótce" miał być n o w y granatniku bo t r w a ł program GROT? Czas płynie. Potrzeba pewnie jeszcze kilku LAT aby MON zdecydował czy nastepca Komara będzie jedno czy wielorazowy. A pewnie KILKUNASTU kolejnych, by MON wybrał czy n o w y ciężki nastepca RPG7 będzie jedno czy wielorazowy. Program bowiem wciąż t r w a, a rzecznik MON regularnie i kategorycznie powtarza, że MON n i e rezygnuje z pozyskania nowoczesnego granatnika zdolnego do zwalczania współczesnych czołgów podstawowych. I powtarza to każdy kolejny rzecznik MON, i powtarzają to po kolei od lat!

Wetspec
piątek, 18 czerwca 2021, 18:49

A wraz o tym że tych RPG t ruskie mają ponad 30 modeli, a najlepszym na świecie jest RPG -27 który bije na głowę wszystkie spayki i Javliny zaraz po nim jest RPG-30 i RPG -32. Takie modernizowanie starego RPG-7 jest po to że ten sprzęt po modyfikacjach wystarczający jest na to czym dysponuje nato

Paco
sobota, 19 czerwca 2021, 20:48

Może coś więcej, poza stwierdzeniem że bile wszystkie javeliny i inne?

rechot czili pepers
piątek, 18 czerwca 2021, 09:58

"Krajowy przemysł nie produkuje" itd, itp...

ito
piątek, 18 czerwca 2021, 08:04

Ciekawe, co oznacza "niekonwencjonalna metoda rażenia siły żywej nieprzyjaciela". Wydaje się, że modernizacja RG rury, zwłaszcza w zakresie wymiany amunicji (z naciskiem na ogólnego stosowania, bo przeciwpancerność to dziś raczej przeciw TO i lekkim BWP) i poprawy własności przyrządów celowniczych może mieć głęboki sens ekonomiczny. Celność na poziomie pół metra na 150- 200 m to akurat tyle, ile potrzeba do walki w mieście. A głębsza ingerencja w strukturę powinna iść w kierunku możliwości strzelania z ciasnych pomieszczeń, doprowadzenia realnego zasięgu do odległości karabinkowych (300- 500 m, bo ten 1000 to raczej fikcja- na taką odległość 5- metrowy cel nie jest łatwy nawet dla przyzwoitego karabinu) i ograniczenia masy i ceny (albo przynajmniej utrzymania na dotychczasowym poziomie). Taka "artyleria" w drużynie piechoty to dobra rzecz.

Mietpro
piątek, 18 czerwca 2021, 18:50

A wiesz o tym że tych RPG t ruskie mają ponad 30 modeli, a najlepszym na świecie jest RPG -27 który bije na głowę wszystkie spayki i Javliny zaraz po nim jest RPG-30 i RPG -32. Takie modernizowanie starego RPG-7 jest po to że ten sprzęt po modyfikacjach wystarczający jest na to czym dysponuje nato

Urko
piątek, 18 czerwca 2021, 13:22

Chyba chodzi o sposób działania nowego pocisku GSz-7WT, który zgodnie z Twoim życzeniem, nie tyle jest bardziej przeciwpancerny, co ma mieć większą siłę rażenia dla osób za niszczoną osłoną. A sama wersja granatnika ...W2 to nowość sprzed 20 lat. Nowości w tym temacie to tylko amunicja. ;)

Fanklub Daviena i GB
piątek, 18 czerwca 2021, 12:37

"bo bo przeciwpancerność to dziś raczej przeciw TO i lekkim BWP" - naprawdę znafco? A który to lekki czy ciężki BWP albo chociaż który czołg wytrzymuje trafienie boczne PG-7VR, który ma 600 mm RHA za ERA lub 750mm RHA bez ERA? Na pewno nie Abrams, który 28 sierpnia 2003 został trafiony w przedział silnika i miał niesamowite szczęście, że się nie zjarał, bo paliwo zalało przedział załogi, ale szczęśliwie się nie zapaliło. Zresztą i stare PG-7V sprzed 60 lat mające 300mm RHA od boku wystarczą na każdy prawie na każdy BWP i każdy czołg (za wyj. tych z aktywną ochroną czy dodatkowymi modułami bocznej ochrony)... :D

ito
piątek, 18 czerwca 2021, 16:20

"za wyj. tych z aktywną ochroną czy dodatkowymi modułami bocznej ochrony"- rzekłeś. Szybko wymień nowoczesne czołgi podstwowe, które takiej ochrony NIE mają.

Fanklub Daviena i GB
sobota, 19 czerwca 2021, 10:55

Prawie wszystkie czołgi w praktyce nie mają! Trophy do nowego Abramsa to 2,5t więcej do 74t wagi własnej. Po dołożeniu reszty wyposażenia dodatkowego nowy Abrams waży już 94t i po zjechaniu z asfaltowej/betonowej drogi już nie stanowi zagrożenia, które trzeba zwalczać RPG-7, tylko problem dla służb ewakuacyjnych, bo żaden amerykański wóz techniczny nie daje rady wyciągnąć 94t bydlaka... Owszem prawie wszyscy teraz mają ekrany prętowe czy siatkowe a na BWP dołożony pancerz ceraminczy, ale to akurat na nowe rosyjskie granaty do RPG-7 z tandemową głowicą nie pomaga... Ponadto możesz być pewny, że na każdy system jest przeciwsystem. Gdy Sowieci ujawnili ERA, to dopiero po tym jak mieli rakiety z tandemowymi głowicami. Gdy ujawnili aktywne systemy obronne, to mieli już te swoje ppk które można odpalać po 2 w jednej wiązce prowadzącej (dlatego lecą po spirali, by drugi jej nie przesłaniał pierwszemu - Zachód nie opanował tej technologii!), granatniki z prekursorem a też jestem pewny, że się okaże, że Rosja ma jakieś kierunkowe zagłuszarki radarów jak w systemach Trophy, umożliwiające strzelającemu z granatnika na trafienie mimo systemu obronnego albo jakieś WRE do spoofingu, które fałszywymi celami spowoduje odpalenie i rozbrojenie Trophy (tak jak Rosja takie systemy ma przeciw zachodnim pociskom z radiowymi zapalnikami zbliżeniowymi)! :D

Lach
czwartek, 17 czerwca 2021, 23:01

Papier wszystko przyjmie a Internet jeszcze więcej. Na tym polega ruska propaganda sukcesu opisująca (tworząca) wunderwaffe ze wszystkiego co posiada i nie posiada na uzbrojeniu. Zachód czyta i zaczyna mieć wątpliwości co jest prawdziwe a co nie ... I o to moskalom chodzi ...

;)))
piątek, 18 czerwca 2021, 09:55

Z nami jest łatwiej, bo przeważnie w grę wchodzi tylko opcja: nie posiada

ito
piątek, 18 czerwca 2021, 07:51

Przypomnisz mi, na jaką odległość są w stanie lecieć Kalibry i co jest niemożliwe w przypadku rosyjskich konstrukcji? To, co zaprezentowałeś jest SZKODLIWĄ PROPAGANDĄ w stylu "niemieckie czołgi są z dykty". Coś twierdzą- należy to przyjąć za pewnik i opracować środki zaradcze. Jeśli okaże się, że tylko twierdzili to i tak jesteśmy do przodu.

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 13:13

Od chwili ich wprowadzenia do uzytku wiadomo jaki maja zasieg, a wiec 280km dla eksportowych . Dla rosyjskich wersji wiadomo ze maja zasięg 500km( 3M54 i 3M54-1) oraz 1500km dla konwencjonalnych 3M-14 i 2500km dla wersji z głowica jądrową.

codybancks
czwartek, 17 czerwca 2021, 19:50

Oczywiście Wojska Terytorialne wzięły już te granatniki od uwagę i maja swoje własne rozwiązania obrony przed nimi!!

Andy
czwartek, 17 czerwca 2021, 17:24

jak czyta się informacje o rozwoju uzbrojenia za naszą wschodnią granicą ... ( Rosja, Białoruś czy Ukraina ...) to popadam w kompleksy ... pytanie gdzie my jesteśmy i co robią nasi decydenci i inspektorat ...

codybancs
czwartek, 17 czerwca 2021, 19:52

Jesteśmy tutaj właśnie trrolowani , tak właśnie masz myśleć , jaki tam jest kosmiczny sprzęt, jakie wynalazki !! A bieda ,że aż, tu u nas słychać jak piszczy !!!!

Fankub Daviena i GB
czwartek, 17 czerwca 2021, 19:10

No jak można modernizować RPG-7? Przecież wtedy nie dałoby się uzasadnić kupna 10x droższych AT-4, a jak to było w "Misiu", 10% jest dla "konsultantów"! I wszystko legalnie "z udziałem instytucji państwowych" a nie "jakieś wszawe oszczędności, za które nas wsadzi pierwsza kontrola"! :D

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 07:49

Jak nie potrafia w Rosji zrobic nic poza moderka obcinająca pierwotny zasięg RPG-7 o połowe.... To teraz próbuja bajek o wydłuzeniu zasięgu do 1000m:))

Fanklub Daviena i GB
piątek, 18 czerwca 2021, 10:51

Na tak, amerykańska nielegalna kopia RPG-7 może wg producenta mieć zasięg 1200m a rosyjski zmodernizowany oryginał nie może mieć 1000m? Znowu „świat wg Daviena”? :D

piątek, 25 czerwca 2021, 15:37

Z

Muzikluzik
piątek, 18 czerwca 2021, 18:52

A wiesz o tym że tych RPG to ruskie mają ponad 30 modeli, a najlepszym na świecie jest RPG -27 który bije na głowę wszystkie spayki i Javliny zaraz po nim jest RPG-30 i RPG -32. Takie modernizowanie starego RPG-7 jest po to że ten sprzęt po modyfikacjach wystarczający jest na to czym dysponuje nato

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 13:14

Amerykańska kopia ma zasieg do 500m ze znacznei nowszymi pociskami niż maRosja:) A tu sami Rosjanie podali że w wersji RPG7W2 obcieli zasięg o połowę z 300m do 150m. Jakwidąć funku.....

Fanklub Daviena i GB
piątek, 18 czerwca 2021, 15:05

ŚWIĘTO!!!!! Pierwszy raz Davien zaniża osiągi sprzętu produkcji amerykańskiej! WPISZMY TO DO KRONIK! Ale wiesz Davienku, że tym razem, w przeciwieństwie do AIM-120D, amerykański producent podaje na swojej stronie osiągi swojej podróbki RPG-7 oficjalnie i zasięg skuteczny określa na do 800m na wschodniej amunicji a 1200-2000m ze swoją amunicją?

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 23:15

Te 800m dzieciaku to zasięg amunicji ćwiczebnej a 1200m to maksymalny zasieg balistyczny. Alejak zwykle się osmiszyłes:)

Kazik :)
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:15

Porównanie AT-4 do RPG-7 to jak porównanie cepa do kombajnu - nie wiesz o czym piszesz.

Fanklub Daviena i GB
sobota, 19 czerwca 2021, 20:47

Skończ z opowieściami rolniczymi o narzędziach do młócenia zboża i podaj w czym konstrukcja AT-4 jest "lepsza" od RPG-7? AT-4 jest konstrukcją starszą i limitowaną kalibrem a RPG-7 ma głowicę nadkalibrową, co jest dużo bardziej przyszłościową i podatniejszą na modernizację konstrukcją! :D

Kazik :)
środa, 23 czerwca 2021, 18:00

Zwiększenie rozproszonego rażenia.

Davien
niedziela, 20 czerwca 2021, 14:43

O wiele większa celność od RPG-7, większy zasieg więc powodzenia w trolowaniu:) A jaki mógłby być RPG-7 to popatrz sobei na PRSL-1 ale to wykonanie zachodnie anie koszmarne rosyjskie.

Kazik :)
niedziela, 20 czerwca 2021, 04:26

"Obecnie RPG-7W2 jest w stanie precyzyjnie porazić cel w odległości 150 metrów z dokładnością do 40-50 cm." - niestety AT-4 osiąga 200 m.

Kazik :)
sobota, 19 czerwca 2021, 22:25

Dodaj do tego masę i obsługę. Niestety i przebijalność większa. Duży plus na rzecz RPG-7 do granaty termobaryczne które produkują Bułgarzy.

rozumienie nie boli
piątek, 18 czerwca 2021, 09:57

Przecież on pisze o "wymiarze politycznym" takich "zakupów"

Maras2
piątek, 18 czerwca 2021, 00:40

Moze i cep ale jak masz ich tysiące i ma kto z nich przywalić to i kombajn wygląda przy tym zabawnie.

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 13:16

Tyle ze nie ma kto z nich przywalic by zatrzymac ten kombajn zanim ich przemieli i wypluje.

sża
czwartek, 17 czerwca 2021, 18:20

Nasi decydenci zapewne obecnie realizują program "meduza + lorneta"...

Tweets Defence24