Reklama

Geopolityka

Rosja zbuduje nowy system obrony przeciwlotniczej

fot. mil.ru
fot. mil.ru

Dowódca wojsk obrony przeciwlotniczej rosyjskich sił zbrojnych generał Aleksander Leonow poinformował, że w 2018 r. rozpoczną się prace nad nowej generacji wielozadaniowym systemem obrony przeciwlotniczej dla wojsk lądowych pod kryptonimem „Standard”.

Rosyjskie wojska lądowe mają rozpocząć w 2018 roku pracę analityczną pod kryptonimem „Standard”, w której zostanie przeprowadzona ocena możliwości stworzenia przez krajowy przemysł zaawansowanych systemów obrony przeciwlotniczej, w tym rozwiązań opartych na nowych, fizycznych sposobach rażenia celów powietrznych (prawdopodobnie laserowych lub elektromagnetycznych).

Celem tych prac ma być wdrożenie nowej generacji przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego i średniego zasięgu a także innych systemów uzbrojenia OPL, połączonych ze sobą w jeden system sieciocentryczny. Według Leonowa praca ma pozwolić, by od 2020 r. rozpoczęła się budowa jednolitego, uniwersalnego, wielozadaniowego systemu przeciwlotniczego wojsk lądowych. „Naukowo-technicze podstawy powstania takiego systemu trzeba stworzyć już w latach 2020-2025 poprzez szereg prac badawczo-konstrukcyjnych” - powiedział generał.

Leonow poinformował również, że „na bazie wyników uzyskanych w ramach projektu badawczego „Standard” należy stworzyć przełomowe prace badawczo-konstrukcyjne w celu rozwijania i tworzenia systemów obrony powietrznej kompatybilnych informatycznie w ramach jednego systemu zarządzania z wykorzystaniem zasady modułowej budowy, głębokiej unifikacji i wielozadaniowości”.

Reklama

Komentarze (16)

 1. asd

  Ruski sprzęt pokazał swą niższość w stosunku do amerykańskiego w wojnie izraelsko-libańskiej i Pustynnej Burzy.

 2. yaro

  każdy kraj dbający o swoje bezpieczeństwo rozwija swoją armię a przy niej swój przemysł wojenny -- to chyba naturalne i nie wymaga głębszego tłumaczenia. te przytyki które sa poniżej świadczą tylko braku wyobraźni co poniektórych gorących głów.

 3. Geoffrey

  Taka informacja o planach rosyjskiej techniki wojskowej, jest najlepsza informacją o jej dzisiejszym stanie. Jeśli "chcą" taki sprzęt, to przyznają, że ich aktualna tiochnika tego nie robi. Co by propaganda o niej nie mówiła.

  1. Logika

   Chcesz powiedziec ze jesli usa opracowaly F-35 to mowia wszystkim ze f-16 nie dziala? To po co je kupilismy?

 4. anda

  ależ co poniektórzy dostają spazmów że inaczej tego nie nazwę, każdy normalny kraj czy to USA czy to Rosja, Chiny jeszcze nie kończą produkować jednego zwykle dobrego sprzętu a już przystępują do planowania następnego jak podano w 2018 - analityka, w 2020 prototypy i próby. i co w tym dziwnego? tak robią Amerykanie i tak robią Rosjanie. a istniejący sprzęt jest ciągle modernizowany. Jest sposób na utrzymanie doskonałych kadr, uczenie młodych gdy starzy odejdą zachowana ciągłość myśli technicznej inaczej mówiąc ciągłość pokoleń,- pracowników, techników, inżynierów oraz zarządzania.

 5. Krzysiek

  ruski sprzęt świetnie sprawdza się na defiladach poza tym ruski sprzęt nowej generacji sprawdza się w walce z ruskim sprzętem starej generacji w konfrontacji ze sprzętem amerykańskim ruski sprzęt okazuje się bezradny

  1. Victor

   Taak. Przekonał się o tym zwłaszcza pewien amerykański pilot U-2 nazwiskiem Gary Powers. Też tak myślał. Rozczarowanie było bardzo bolesne. Dosłownie.

 6. tadek

  Oni tam niedawno podali że będą budować lotniskowce ,co najmniej 10 sztuk z których każdy będzie 5x większy od amerykańskiego ,niezatapialne i dodatkowo latające w powietrzu z hipersoniczną prędkoscią ...a co ,stać ich..

  1. muminek

   Bo marzenia nic nie kosztują ...

 7. Kiks

  Czyli mają zamiar zrobić to co USA ma już teraz. Albo dalej brnąć tą samą drogą i pokazać S-700, które będzie tylko delikatną modyfikacją S-600, a ta modyfikacją S-500, a ta.. Zresztą oni mają jakąś obsesję. Oni nigdy nie zmienią się.

 8. Karol1987

  Zupełnie nie rozumiem po co. Samoloty cywilne strącają całkiem skutecznie (Donbas), a widząc cele militarne przecież i tak "wyłączają" swój sprzęt (Syria) więc może szkoda zachodu na te prace?

 9. Patcolo

  No to biorą się do roboty po syryjskiej wtopie. Amerykanie pokazali gdzie ich miejsce w szeregu z tymi ich nowoczesnymi systemami. Tak na marginesie zadziwia mnie fascynacja co niektórych forumowiczów wszystkim co rosyjskie. Ja rozumiem że mają lepszą technikę wojskową od naszej no, ale nie przesadzajmy. Nie to żebym był jakimś fanboyem ale logika i historia jednak dobitnie pokazuje kto jest na przestrzeni ostatnich 100 lat skuteczniejszy.

  1. Daniel

   Człowieku, co ty bełkoczesz. Rosjanie okoliczne S-300 i S-400 pozostawili wyłączone po ostrzeżeniu przez Amerykanów o ataku. Taki gest za gest.

 10. Doktor

  S-400 - system dalekiego zasięgu dla wojsk PVO. Nowy system "Standard" - system bliskiego i średniego zasięgu dla wojsk lądowych. Nie rozumiem jak projektowanie nowego systemu automatycznie ma świadczyć o tym, ze S-400 jest do bani?

 11. Pln

  Na rzece Amur mieli z Chińczykami zrobić most każdy po połowie. Chińczycy zrobili i stoi do połowy rzeki, po stronie rosyjskiej na brzegu stoi plastikowy namiot... Ostatnio Rosjanie żyją informacją, że Rosja wybuduje drugi most na tej samej rzece. Wszyscy, żyją w radości- propaganda daje radę.

 12. ccc

  Pomarzyć dobra rzecz ! To nic nie kosztuje !

 13. mux

  Jak to? Po co im nowy system, przecież mają cudowny S-400. Widać marzy im się odpowiednik amerykańskiego IBCS. No cóż, pewnie jak zwykle poczekają aż w USA zakończą się prace nad tym systemem, a potem jak zwykle sobie ukradną.

 14. h

  2 razy w tygodniu Rosja wprowadza nowy rodzaj broni ciekawe

  1. kokos

   A Polacy 5 razy w tygodniu prowadzą prace analityczne by koniec końców kupić jakieś bezwartościowe rzeczy, nie dające żadnych zdolności obronnych.

 15. Krzysiek

  widać 59 tomahowków w syrii pokazało bezradność ruskiej opl

 16. igor_uk

  Krótko mówiąc, po ataku Amerykanów w Syrii, Rosjanie uznali, że systemy S-400 i S-300 to wydmuszka, która sprawdza się jedynie w zestrzeliwaniu samolotów pasażerskich i trzeba zbudować wszystko od nowa.

Reklama