Rosja zakłada bazę dla śmigłowców w północnej Syrii

14 listopada 2019, 12:12
oz57kn_e28489ac4835ea1d862bb68fe18f6efd
Fot. Russian Helicopters
Reklama

Rosja zaczęła zakładać bazę dla śmigłowców na cywilnym lotnisku w mieście Al-Kamiszli na północnym wschodzie Syrii - poinformował w czwartek kanał Zwiezda ministerstwa obrony. Pokazano, jak maszyny przyjeżdżają na teren lotniska.

Baza jest ochraniana przez system przeciwlotniczy Pancyr i trzy śmigłowce, w tym dwa Mi-35 i jeden śmigłowiec transportowy Mi-8. Kanał Zwiezda pokazał, jak rosyjska policja wojskowa ochrania bazę. Pokazano także pojazdy opancerzone i obsługę naziemną śmigłowców oraz stację pogodową i gabinet lekarski.

To pierwsza grupa rosyjskich śmigłowców wojskowych tutaj w północnej Syrii (...). To historyczny moment. Od tego dnia nasza grupa lotnicza będzie stale działać na lotnisku w Al-Kamiszli.

Korespondent Zwiezdy, cytowany przez agencję Reutera.

Rozmieszczenie rosyjskich śmigłowców ma miejsce niecały miesiąc po wycofaniu się z tego obszaru sił USA, nakazanym niespodziewanie na początku października przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Rosja wcześniej zaczęła używać śmigłowców do patrolowania obszaru w pobliżu granicy Syrii z Turcją w celu ochrony rosyjskiej żandarmerii wojskowej służącej na miejscu. Nowa baza pozwoli im to robić bardziej efektywnie - przekazała Zwiezda.

Patrole przeprowadzane są wspólnie z siłami tureckimi i mają na celu monitorowanie porozumienia zawartego przez Moskwę i Ankarę. Celem patroli jest oczyszczenie strefy przygranicznej z kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), które Turcja uważa za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
Nostromo
piątek, 15 listopada 2019, 09:36

Ale się tam porobiło: Rosjanie, Kurdowie, Turcy i ich bojówki, USA i "ich" ropa, wojsko syryjskie, Iran, no i gdzieś tam jeszcze resztki ugrupowań terrorystycznych. Rosjanie sporo ryzykują. Zestrzelić taki śmigłowiec z ręcznej wyrzutni nie jest trudno. A chętnych do tego może być kilku. Ryzykują też jankesi, ich patrole mogą wjechać na przydrożną minę zastawioną przez ..... No właśnie. Też chętnych może być kilku. A w razie konfliktu z Iranem, ich bazy niebronione przez żadne systemy OPL będą łatwym celem. No bo na lojalność Kurdów jankesi nie mogą już tak bezwarunkowo liczyć. Chyba juz do Kurdów dotarło, gdzie są na liście priorytetów USA.

Fanklub Daviena
niedziela, 17 listopada 2019, 15:12

" Rosjanie sporo ryzykują. Zestrzelić taki śmigłowiec z ręcznej wyrzutni nie jest trudno." - to zestrzel, znafco, wielu próbowało. Pisałem, że Rosjanie na śmigłowcach w Syrii mają laserowe systemy ochrony oślepiające czujniki IR rakiet (USA nie ma - próbowali na AH-64, nie wyszło, zażądali od producenta poprawek a z instalacji na CH-53 zrezygnowali z powodu niedoróbek). No ale wyznawcy Daviena wierzą jego zapewnieniom, że "Rosja nie ma takich systemów"... :)

Davien
poniedziałek, 18 listopada 2019, 12:51

No popatrz , kilka Mi-8, min jeden Mi-28 w Syrii, masakra Hindów w Afganistanie, a co do systemów DIRCM to NATO ma je i uzywa od dawna ale skad miałbys o tym wiedziec

Pirat
czwartek, 14 listopada 2019, 14:15

Syria: Kraj bez znaczenia strategicznego.

Bzdura
piątek, 15 listopada 2019, 09:07

Wyjątkowy brak rozeznania w sytuacji , Syrią ma ropę , a co do reszty popatrz na mapę i nie pisz bzdur

Valera
piątek, 15 listopada 2019, 07:46

Polska: kraj bez strategicznego znaczenia. Po prostu zostanie ponownie podzielony, ponieważ będzie to wygodne dla silnych krajów.

Poniał
piątek, 15 listopada 2019, 09:11

Wysiliłeś się strasznie , tylko czy kiedyś widziałeś mapę ? Polska jest „ przejściem” ze wschodu na zachód lub odwrotnie , przez to ma spore znaczenie , zablokowanie przejścia to zatrzymanie armii , poniał?

Valera
piątek, 15 listopada 2019, 10:46

Mówisz jak prawdziwy polski polityk, który potrzebuje pieniędzy z UE)) Ukraina również uważa się za „przejście” ze wschodu na zachód iz powrotem, a także chce na to pieniędzy. Polska to tylko kawałek ziemi z ludźmi. Nie ma zasobów, tylko niewielka produkcja i rolnictwo.

Mikroszkop
piątek, 15 listopada 2019, 11:41

Drzwi też nie są atrakcyjne w porównaniu do telewizora w dużym pokoju ale ten kto ma klucze do tych drzwi decyduje kto i kiedy będzie telewizję oglądał.

Valera
piątek, 15 listopada 2019, 20:55

jeśli jest zasilanie, klucze do drzwi nie są potrzebne. ona po prostu wychodzi. historia Polski to potwierdza

UWA
piątek, 15 listopada 2019, 07:30

za to okradany przez USA ...

Davien
piątek, 15 listopada 2019, 11:30

Raczej przez Asada pakującego kase do własnej kieszeni i przez Rosję która masowo mordowała Syryjczyków zamiast walczyc z ISIS:)

hym108
piątek, 15 listopada 2019, 13:01

davien to ma logiczne podejscie;) Syria przed wojna - srednia wykrzslcenia wyzsza niz w Polsce. Zasilki od panstwa. Zasobnosc obwateli dobra. Ochrona chrzejan. Teraz dzieki wsparciu Usa dla terrostycznych organizacji zginelo mnswto ludzi w tym chrzejan. Pomijajac po co tam Usa sa czmeu nie naprawija rezimu arabi saudyjskieh gdzie ludzie nie maja polowy swobud tych w syrii to dla twej widosmci Rosjanie sa w syrii witani jak wyzwoliciele. Mzoe czas sie obudzic? pozdr.

Tweets Defence24