Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Rosja wzmocni artylerią Południowy Okręg Wojskowy

Fot. Vitaly V. Kuzmin / Wikimedia (CC BY SA 3.0)
Fot. Vitaly V. Kuzmin / Wikimedia (CC BY SA 3.0)

Rosyjskie służby prasowe informują, iż w Południowym Okręgu Wojskowym mają zostać utworzone do końca roku dwa dywizjony artylerii samobieżnej: jeden wyposażony w moździerze samobieżne 2S4-Tulipan, drugi - w działa samobieżne 2S7M-Małka.

Służby te, cytowane przez dziennik "Wiedomosti", przekazały też, że do dowodzenia pododdziałami artyleryjskimi wykorzystane będą zmodernizowane wozy dowodzenia 1W12, wyposażone, prócz systemów zwiadu optycznego, w przyrządy dowiązania topograficznego na bazie systemu GLONASS.

Moździerze samobieżne 2S4-Tulipan, kalibru 240 mm, ważące ponad 27 ton i przewidziane dla pięcioosobowej załogi, wyposażone są w silniki wysokoprężne W-59 o mocy 520 KM. Mogą poruszać się po drogach z prędkością ok. 60 km/h. Wyposażenie wspomagające to czołgowy karabin maszynowy PKT 7,62 mm.

Działa samobieżne 2S7M Małka, kalibru 230 mm, mogą się przemieszczać z prędkością 60 km/h, wyposażenie wspomagające to czołgowy karabin maszynowy PKT 7,62 mm. Ważą 46 ton, przeznaczone są dla siedmioosobowej załogi.

Czytaj także: Rosja: Artyleria wraca do łask – dzięki dronom

W sierpniu służby prasowe Południowego Okręgu Wojskowego powiedziały, że planowane są duże dostawy sprzętu na wyposażenie okręgu; według "Wiedomosti" chodzi m.in. o około 40 samolotów i śmigłowców oraz przeciwlotnicze systemy artyleryjsko-rakietowe Pancyr-S.

Z kolei w lipcu minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował, że wojska okręgu otrzymały nowe samoloty bojowe oraz systemy rakietowe S-300W4, S-400, Buk-M2 i systemy Pancyr S-1. Według Szojgu w rezultacie o półtorakrotnie wzrosła skuteczność systemu obrony przeciwlotniczej na strategicznym kierunku południowo-zachodnim.

Władze Rosji zapowiadały dotąd, że odpowiedzią na wzmocnienie obecności NATO w krajach bałtyckich i w Polsce jest sformowanie trzech nowych dywizji: dwóch w Zachodnim Okręgu Wojskowym i jednej w Południowym Okręgu Wojskowym. 14 września szef sztabu generalnego rosyjskiej armii Walerij Gierasimow poinformował, że formowana w obwodzie rostowskim 150. dywizja zmechanizowana idricko-berlińska wejdzie w skład nowej armii tworzonej w Południowym Okręgu Wojskowym.

Również we wrześniu br. odbyły się w Południowym Okręgu Wojskowym strategiczne manewry wojskowe Kaukaz-2016, z udziałem 12,5 tys. żołnierzy.

W skład Południowego Okręgu Wojskowego, z dowództwem w Rostowie nad Donem, wchodzą obwody południowej Rosji, w tym pogranicze z Ukrainą, republiki północnokaukaskie oraz anektowany Krym, a także bazy rosyjskie poza granicami kraju: w Abchazji, Osetii Południowej i Armenii.

PAP - mini

Komentarze (2)

  1. mattison

    wrrrrrrrrrrrr, 2S7 Pion - po modernizacji jako 2S7M Małka - ma kaliber 203 mm a nie 230 mm

  2. Robii

    Panowie Pion ma 203 mm !?!? :)