Reklama

Siły zbrojne

Putin obiecał marynarce nowe okręty i broń hipersoniczną

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w niedzielę wyposażenie rosyjskiej floty w 40 nowych okrętów, a także hipersoniczne pociski nuklearne Cyrkon i podwodne drony z napędem atomowym Posejdon.

Putin zapowiedział nowe zbrojenia podczas parady w Petersburgu i Kronsztadzie z okazji dnia Marynarki Wojennej. W defiladzie udział wzięło 46 okrętów. Osobne parady z okazji święta przypadającego w ostatnią niedzielę lipca odbyły się w innych portach Rosji, od Bałtyjska nad Zalewem Wiślanym do Władywostoku.

Otwierając uroczystości, prezydent oznajmił, że tylko w ciągu ostatnich dni w rosyjskich stoczniach rozpoczęto budowę sześciu nowych okrętów, a w tym roku marynarka zostanie zasilona łącznie 40 nowymi okrętami różnych klas.

Putin zapowiedział również wyposażenie rosyjskich sił w najnowsze zdobycze techniki - chodzi o hipersoniczne pociski manewrujące Cyrkon, a także o podwodne drony Posejdon z napędem atomowym i uzbrojone w głowice atomowe. Jednocześnie stwierdził, że Rosja nie chce nowego wyścigu zbrojeń.

"Szerokie uzbrojenie w zaawansowane cyfrowe technologie niemające równych w świecie, w tym hipersoniczne systemy uderzeniowe i podwodne drony dadzą flocie wyjątkową przewagę i zwiększone zdolności w walce.

Choć rosyjski przywódca nie uściślił, kiedy nowe systemy mają trafić do wyposażenia marynarki, ministerstwo obrony stwierdziło w komunikacie, że prace nad nimi są w ostatnich fazach testów. Testowany jest też nowy model okrętów podwodnych Biełgorod, przystosowanych do przenoszenia Posejdonów.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama