Reklama

Geopolityka

Rosja: Nie dostarczamy broni talibom

Fot. bluuurgh/wikipedia.com/domena publiczna
Fot. bluuurgh/wikipedia.com/domena publiczna

Rosja uznała za bezpodstawną wypowiedź szefa misji NATO w Afganistanie generała Johna Nicholsona, że Moskwa wspiera a nawet dostarcza broń talibom. Spór ten świadczy o rosnącym napięciu wokół zaangażowania Moskwy w konflikt - ocenia w niedzielę agencja Reutera.

W wywiadzie udzielonym BBC w ubiegłym tygodniu Nicholson oznajmił, że Rosja podejmuje działania, by podważyć amerykańskie wysiłki w Afganistanie, mimo że w interesie zarówno USA jak i Rosji jest walka z terroryzmem i przemytem narkotyków.

"Afgańscy przywódcy przynosili broń do naszej siedziby, mówiąc, że talibowie dostali ją od Rosjan" - powiedział generał.

Rosyjska ambasada w Kabulu w wydanym oświadczeniu odrzuciła te komentarze, nazywając je plotkami. Rosjanie już wcześniej przekonywali, że nie udzielają wsparcia talibom.

"Po raz kolejny podkreślamy, że takie oświadczenia są absolutnie bezpodstawne i apelujemy do przedstawicieli władz, by nie mówili bzdur" - napisała ambasada.

Amerykańscy dowódcy, w tym Nicholson, w ostatnim roku kilkukrotnie wskazywali, że Rosja może dostarczać broń talibom, ale na razie nie upublicznili żadnych dowodów, które by to potwierdzały. Jednak według Reutera wypowiedź Nicholsona dla BBC była nadzwyczaj bezpośrednia. Agencja przypomina, że generał wygłosił swe komentarze w czasie, gdy napięcie między NATO a Moskwą rośnie z powodu sprawy byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, którego próbowano otruć w Wielkiej Brytanii.

Przedstawiciele rosyjskich władz twierdzą, że utrzymują kontakty z talibami wyłącznie w celu zapewnienia bezpieczeństwa rosyjskich obywateli w Afganistanie i zmotywowania bojowników do włączenia się w proces pojednania narodowego.

Sami talibowie mówili Reuterowi, że od co najmniej 2007 roku utrzymują znaczące kontakty z Moskwą, ale zaznaczali, że zaangażowanie Rosji nie wykracza poza "wsparcie moralne i polityczne".

Moskwa krytykowała USA i NATO za wojnę w Afganistanie, ale na początku konfliktu pomagała w zapewnianiu śmigłowców dla afgańskiego wojska i zgodziła się na uruchomienie drogi dostaw dla koalicji przez terytorium swego kraju. Jednak większość tej współpracy już nie działa z powodu pogorszenia się w ostatnich latach relacji między Rosją a Zachodem na tle konfliktów na Ukrainie i w Syrii.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (9)

 1. Bob

  Przecież Toyota Hilux nie jest produkowana w Rosji a inne elementy można kupić w każdym sklepie-bazarze w tamtych rejonach. A gdzie się zaopatrują bazary? Pewnie w innych sklepach :)) Jak mogliby się przyznać że robią to samo co usa ze stingerami? Oko za oko.

  1. Klient

   Tym bardziej, że Su-25 spadł, bazę zaatakowały drony i wysłano Javelina na Ukrainę. Myślę, że będą chcieli się odegrać. Karma wraca.

  2. Kaszlak

   Co innego można z tej informacji wywnioskować: Afganistan staje się potęgą w sporcie. Powoduje to silną rozbudowę sieci sklepów ze \"sprzętem sportowym\".

 2. Tak to widzę

  Free Alongside Ship... Oni niczego nie dostarczają...

 3. gru

  Zadna nowosc. Od dobru paru lat mozna przeczytac tu i tam o rosyjskiej pomocy dla talibow. Po prostu staraja sie szkodzic jak moga.

 4. mc.

  ...przecież te: rakiety, karabiny, granatniki, itd. można kupić w każdym sklepie.

  1. tak tylko.... opanuj sie

   @mc. Powiem więcej, na każdym bazarze w tym regionie, a \"kałacha\" klepią standardowi kowale z tamtego regionu.

 5. Z rosyskiego na nasze

  Jak Rosja mowi ze nie dostarcza ....... to znaczy ze dostarcza

  1. wiadomo

   Dostarczają i to od samego 2001. Putin z gangiem oligarchów jeszcze nigdy nie pogardzili szybkim dolarem na boku.

 6. ansuz

  - Nie najechaliśmy Polski 1 wrześnianin 1939 roku - Nie wymordowaliśmy polskich oficerów wziętych do niewoli - Naszych wojsk nie ma na Krymie ...

  1. sża

   Bo nie najechali Polski 1 września 1939 roku. Poczekali do 17 września jak już było wszystko pozamiatane i mieli pewność, że Francja nie przeprowadzi ofensywy na Niemcy.

 7. Stirlitz

  Wystarczy zobaczyć co się dzieje na pograniczu afgańsko-tadżyckiej. Dostawa paliw oraz broni dla talibów idzie pełną parą. Rosja kręci bat na siebie, bo Moskwa jest jednym z najbardziej zislamizowanych miast na świecie.

 8. atp

  \"\"Afgańscy przywódcy przynosili broń do naszej siedziby, mówiąc, że talibowie dostali ją od Rosjan\" - powiedział generał.\" Proszę pana, proszę zobaczyć, co dostałem od wujka Putina. Ten generał to tak na serio?

 9. Sailor

  Skoro mówią, że nie dostarczają to znaczy, że jednak dostarczają.

Reklama