Rosja i Chiny prężą muskuły blisko Japonii

20 października 2021, 11:07
1080px-CNS_Kunming_(DDG-172)_docks_at_a_harbor_on_Changxing_Island_2
Niszczyciel rakietowy Kunming, fot. 海防先锋/Wikimedia/CC BY-SA 4.0
Reklama

Jak podała agencja TASS, na Morzu Japońskim zakończyły się bilateralne ćwiczenia morskie z udziałem marynarek wojennych Federacji Rosyjskiej oraz Chińskiej Republiki Ludowej. Strona Japońska bacznie przyglądała się manewrom jak i tranzytowi okrętów pomiędzy głównymi wyspami Japonii.

Zakończone w niedzielę 17 października trzydniowe manewry nosiły nazwę "Morskie Współdziałanie 2021" (ros. Морское взаимодействие-2021) i polegały na przećwiczeniu ponad dwudziestu odmiennych scenariuszy z zakresu prowadzenia operacji morskich, w tym dokonywania ostrzału celów z dział okrętowych. Wieńczącym elementem ćwiczeń było wyszukanie oraz zablokowanie potencjalnego wrogiego okrętu podwodnego.

Pierwsza edycja "Morskiego Współdziałania" przypadła na 2012 rok. Jednakże historia współpracy Floty Oceanu Spokojnego z marynarką ChAL-W jest nieco dłuższa. Siedem lat wcześniej, bo w 2005 roku po raz pierwszy się odbyły pierwsze wspólne morskie ćwiczenia w akwenie Morza Żółtego. Były omne przez kolejne lata kontynuowane pod patronatem Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

W niedawno minionych manewrach uczestniczyło kilkanaście okrętów rosyjskich i chińskich. Do grupy tych pierwszych możemy zaliczyć następujące jednostki: niszczyciel rakietowy typu Udałoj - Admirał Pantielejew (projekt 1155), dwie korwety rakietowe typu Stierieguszczij - Bohater FR Ałdar Cydienżapow i Gromkij (projekt 20380), dwa niszczyciele min, okręt podwodny typu Kilo - Ust-Bolszerieck, bliżej nieokreślony kuter rakietowy oraz jeden holownik.

Po stronie chińskiej uczestniczyły Kunming (projekt 052D), Nanchang (projekt 055), korwety rakietowe Qinzhou i Luzhou, oraz po jednym okręcie podwodnym, zaopatrzeniowym oraz SAR.

Reklama
Reklama

Ponadto poza jednostkami nawodnymi zostały w ćwiczeniach także użyte te powietrzne - a dokładniej Su-30SM Sił Powietrzno-Kosmicznych FR i rosyjskiej obrony przeciwlotniczej (z Dalekowschodniego Okręgu Wojskowego) oraz liczne maszyny rosyjskiego lotnictwa morskiego (Floty Oceanu Spokojnego) - śmigłowce i samoloty zwalczania okrętów podwodnych.

Ćwiczenia, choć odbywały się na wodach międzynarodowych, można odczytywać jako sygnał wobec Japonii i jej sojuszników, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych. Agencja Reutera doniosła, że po zakończeniu ćwiczeń grupa złożona z dziesięciu rosyjskich i chińskich okrętów przepłynęła pomiędzy głównymi wyspami japońskimi (Hokkaido i Honsiu), czyli przez cieśninę Tsugaru. Jak podkreśliły japońskie władze, manewry "Morskie Współdziałanie 2021" były bacznie obserwowane pod kątem ewentualnego naruszenia wód terytorialnych czy ze strony samolotów - przestrzeni powietrznej. Dodajmy, że Morze Japońskie ze względu swoje specyficzne ułożenie jest spornym akwenem. Roszczenia do niego mają wszelkie państwa położone nad tym morzem takie jak Chiny, Rosja, Korea Północna, Korea Południowa oraz Japonia.

Ponadto w ostatnich dniach na Morzu Japońskim (oraz nad nim) doszło do kilku incydentów. Jednym z nich było rzekome naruszenie rosyjskich wód terytorialnych przez amerykański niszczyciel rakietowy USS Chafee. Natomiast drugi z nich miał polegać na przechwyceniu przez rosyjskie MiGi-31 amerykańskiego bombowca strategicznego B-1B Lancer, który przelatywał nieopodal miejsca kontaktu USS Chafee z niszczycielem Admirał Tribuc.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 65
Reklama
Darek S.
piątek, 22 października 2021, 02:38

Oj durni Ci Ruscy, durni. Głównym celem Chin jest zdobycie Syberii. Z USA się droczą tylko dlatego, że Amerykanie im mogą w tym zaszkodzić i tyle. Chińczycy spokojnie poczekają do przewrotu politycznego w Rosji, wykorzystają bezkrólewie po odejściu Putina lub okres walki o władzę w tym kraju.

Ogólny
czwartek, 21 października 2021, 02:09

Chyba moskale zrozumieli że bez Chińskiej pomocy na morzu sobie nie poradzą. Japońska flota jest wstanie posłać flote rosyjską na dno jeśli zajdzie taka potrzeba, to nie jest ten poziom. I jak widać ruscy zdali sobie z tego sprawe że bez pomocy bardziej zaawansowanych technologi które są we flocie chin sobie nie poradzą.

GB
czwartek, 21 października 2021, 14:50

Japońska flota i lotnictwo są wstanie posłać na dno flotę rosyjską i chińską sama, bez niczyjej pomocy. Mają bogate doświadczenia w tej materii.

xt
czwartek, 21 października 2021, 00:52

Rosja i Chiny mogą tylko marzyć o osiągnięciu poziomu Japonii.

Anty 50 C-cali przed 500+
środa, 20 października 2021, 16:30

Propagandowe robienie sobie jaj. Wepchali delegacje swoich flot w archipelag ...Japonii, i na co liczy taka "parada"?! Zopomnieli, "papierowe tygrysy", o Czuszimie czy Leningradzie? Czy to czasy Bitwy O Midway, gdzie jedni, po typie samolotu stwierdzili !" o gdziesz ten lotniskowiec", a drudzy z przeciwnej strony zobaczyli kilwater za niszczycielem i tak jak po "sznurku" odszukali wroga? Wietnamczycy podskoczyli raz przeciw niszczycielowu USNavy, szybkimi kutrami torpedowymi. Wezwani piloci z powietrza ostukali te niewielkie drobiazgi. Kilka dnie poTem...nawet nie zamierzali podskakiwania, w tym 1964. A dzisiaj wsparcia temu bractwu udziela Powietrzno-Komicznie wielki-----echem radaowym! Su-30SM. Dopracowywany przez lata (za fundusze Indii, ale dali sobie "siana" i nawet Su-57 nie chcieli).

Ech
czwartek, 21 października 2021, 01:44

W Czuszimie nie bylo tak zle. Rosjanei dzielnie walczyli a wspierali ich panstwa Zachodu. Oficjanie sojusz z Francja, potem tez z UK. Zrszta teraz te terny naleza juz do Chinczykow.

Davien
piątek, 22 października 2021, 09:05

Pod Cuszimą doszło to masakry rosyjskiej floty wiec daruj sobie. UK była po stronie Japonii. Rosjanei mający 2x tyle pancerników co japończycy zostali wybici praktycznie do nogi, uciekły jedynie 4 krazowniki i 2 nizczyciele. japończycy stracili trzy torpedowce.

GB
czwartek, 21 października 2021, 14:52

Wielka Brytania w czasie wojny japońsko-rosyjskiej 1904-1905 wspierała Japonię. Dzielność nie ma tu nic do rzeczy gdyż Japonia pokonała i zniszczyła praktycznie całą rosyjską Flotę Pacyfiku (I Eskadra), a później Flotę Bałtycką (II i III Eskadra). Co więcej kilka rosyjskich okrętów zostało zdobytych i po remoncie zasiliło flotę japońską.

Anty 50 C-cali przed 500+
czwartek, 21 października 2021, 14:39

Ech, ja o idei pchania floty do "worka", jak w wypadku Cz. Przypadkiem samuraje na "sznurku" nie prowadzili poTem zdobycznego "pruzu" tamtejszego cara? . A w wypadku "L", czyli obecnie znowu - Petersburga, to zakorkowanii jak butelka szampanskoje przez....MINY, osadzony na dnie (basenu) wielgachny, jak to klasa "Piotr Wielkij", pancernik...

a
środa, 20 października 2021, 21:06

A kiedy to Wietnam zaatakował USA? była to prowokacja USA aby wywołać wojne, a żadnych kutrów nie było, Leningrad obroniony, a za Cuszimę to dostali w Mongolii - odechciało im się wojować a potem w Mandżurii

Davien
piątek, 22 października 2021, 09:08

Nie, Wietnam Płn zaatakował niszczyciel USA w ciesninie Tonkińskeij i to fakt. Dopiero nastepnego dnia to były błedy radaru, kłamco. Mongolia nwet sie nei zbliża do masakry Cuszimskeij, podobnie jak wygrana wielokrotnie większych sił rosyjskich nad słaba i zdemoralizowana Armią Kwantuńską fantasto.

AB
czwartek, 21 października 2021, 15:25

Wietnam Północny, najpierw próbował zdestabilizować, a potem zaatakował sojusznika USA Wietnam Południowy. Jeszcze jakieś głupie uwagi?

Hanys
środa, 20 października 2021, 20:14

Sie cieszcie że Wietnam nie mógł wam oddać i zrujnować terytorium USraela, ale Chiny i Rosja to inna bajka. Nie tylko was wyrzucą z Azji i Europy, ale jeszcze zamienią USrael w radioaktywny parking jak podskoczycie :)

Anty 50 C-cali przed 500+
czwartek, 21 października 2021, 15:04

sie ciesz, za czasu soldateski Chruszczowa, chcieli De-eskalacji Zimnej Wojny, a czy wiedzieli o planach Eisenhowera i fajnego Kennedy'ego zrzucenia 100% "atomu" na centra w Chunach i CCCP, to nie wiesz? Szacowane straty dla Moskwy samej to 120 +/- miliony...Dla Leningradu i Tallina np inna tabelka. A...teraz czym podskoczycie : korwetami Stiereguszczij - z sensorami jak "rewelacyjhnego".....PANCYRA!? Ogniem artylerii z tej topornej imitacji us127mm imitacji, na niszczycieli na fotce?? Salwami Exocet, kupionymi w Francji, ustawionym do strzelania salwami burtowumi...? na sadzawce jak Surigao w 1944

a
czwartek, 21 października 2021, 18:48

Ta Kennedy to się panienkami interesował a nie wojną.

Davien
piątek, 22 października 2021, 09:10

Ale to Kennedy osmieszył Rosje w kryzysie kubańskim i zrobił głupca z Chruszczowa;)

Sarmata
czwartek, 21 października 2021, 18:14

Przetłumacz to na Polski i jeszcze raz daj na forum, nic nie można zrozumieć.

Er
czwartek, 21 października 2021, 21:37

Za mało rusycyzmów aby zrorumieć?

Piękne rumuniatko
środa, 20 października 2021, 15:34

Powiem tak ... Chiny plus Rosja, to potęga większa niż reszta swiata

Davien
czwartek, 21 października 2021, 07:04

Nie ma Chiny plus Rosja tawariszcz. Sa Chiny i ich kolonia surowcowa czyli Rosja.

taka prawda
piątek, 22 października 2021, 07:45

Chiny nie tylko w Rosji kupują a kolonie to mają w Afryce. To może napisz jeszcze, że Rosja jest gazową kolonią Europy - a jak to wygląda każdy widzi.... Davien musisz bardziej realnie patrzeć na otaczający świat i rzeczywistość he, he ...

Sarmata
czwartek, 21 października 2021, 18:17

I ta kolonia surowcowa rozwalała wam dzielnym ukraincom batalionowymi grupami bojowymi całe dywizje? Wzmocniony rosyjski batalion silniejszy niż ukrainska dywizja? Sława ukrainie, sława nacji, sława herojom. Jaka nacja tacy heroje.

Davien
piątek, 22 października 2021, 09:12

I ta kolonia surowcowa próbuje szantazować Europe co jej niespecjalnie wychodzi , bo już nawet Niemców udało się wkurzyć. Polska za rok kończy z waszym gazem ale jak widac rosyjskich zbrodniarzy z Ukrainy i Syrii szlag trafia:)

GB
środa, 20 października 2021, 20:42

Jasne... Do pięt nie dorastają reszcie świata.

Gruszwik
środa, 20 października 2021, 19:55

A może cyfry pokaż które to uzasadniają... Bo teza nijak się ma do rzeczywistości.

Kiks
środa, 20 października 2021, 19:48

Potęga? W czym potęgą są ruscy oprócz powierzchni? Fakt, rakietki mają. I może byś dodał, że kontra praktycznie reszta świata czyli USA, Europa, Japonia, Australia, Wietnam, Indie, Filipiny itd. Pakistan? Nie wiadomo, ale raczej nie zaryzukują.

a
czwartek, 21 października 2021, 18:50

Bajeczki oprócz Australii to żadne z tych państwa palcem nie ruszy.

Davien
piątek, 22 października 2021, 09:13

Wszystkie ruszą poza moze Pakistanem bo doskonale wiedza o co toczy się gra. A wy w Rosji módlcie się by Chiny przegrały.

Ech
czwartek, 21 października 2021, 01:45

Wietnam chce byc neutraly.

Kiks
czwartek, 21 października 2021, 15:01

Neutralny? Coś Ci pomerdało się. Wietnam obserwuje rozwój sytuacji.

AB
czwartek, 21 października 2021, 15:28

Zwłaszcza, że ostatnia swoja wojnę, stoczył z Chinami (którey w ogóle przez całą historię, byli dla Wietnamczyków wrogiem numer jeden)

Sarmata
czwartek, 21 października 2021, 18:19

A wczesniej USA wymordowały im 2 miliony obywateli plus cały czas rodzą się kalecy ludzie po broni chemicznej używanej przez USA. Wietnamczycy kochają USA całym sercem.

Davien
piątek, 22 października 2021, 09:14

Jak widać ostatnio wola USA od Rosji która zapoczatkowała z komunistami z północy wojne wietnamską.

AB
środa, 20 października 2021, 19:33

Trzeciego świata, zapomniałeś dodać.

bender
środa, 20 października 2021, 17:04

Jak doszedłeś do tej błędnej konkluzji?

Autor
środa, 20 października 2021, 15:21

Ruskie statki wygladaja jak zabytki muzealne przy chnskich

tojo
środa, 20 października 2021, 14:25

Hehehe, a cóz innego mogła robic Japonia, tylko sie przyglądać tym manewrom.

Davien
czwartek, 21 października 2021, 07:06

Nie sa w stanie wojny z Chinami wiec się przygladali. Normalnie posłaliby na dno tą "flotę. A Rosja w końcu zobaczyła jakieś nowoczesniejsze okręty niz jej własne:)

AB
czwartek, 21 października 2021, 15:30

Ale z Rosją, cały czas są XD.

Davien
piątek, 22 października 2021, 09:16

Sa, i co z tego? Zatapiając kilka rosyjskich "okrętów" wysp nie odzyskaja wiec po kiego maja to robić? Rosja jakos tez nic nie próbuje.

Anty 50 C-cali przed 500+
środa, 20 października 2021, 16:31

no. dziwaki, to ich rdzenne wyspy i nie latali na poziomie masztu, nie strzelali nawet...ostrzegawczo

AB
środa, 20 października 2021, 16:01

Ano tylko się przyglądać. Wszak, Japonii, właścicielce najnowocześniejszej floty w tej części świata zatopić tego pływającego złomowiska nie wolna, a śmiać się nie wypada.

a
środa, 20 października 2021, 21:07

Najnowocześniejsza to akurat Chińska

Davien
piątek, 22 października 2021, 09:17

Chyba ze w porównaniu do rosyjskeij. Chiny dalej nei maja nic lepszego od odpowiednika wczesnych CG-47.

GB
czwartek, 21 października 2021, 08:14

Nowa, nie znaczy nowoczesna.

AB
czwartek, 21 października 2021, 15:21

Dokładnie. Chińczycy ze swoimi najnowszymi okrętami są dopiero, na poziomie pierwszej generacji Algeir Burke.

a
czwartek, 21 października 2021, 18:51

No oczywiście wiesz, dowódca floty chińskiej podzieli się z tobą informacjami.

Davien
piątek, 22 października 2021, 09:18

A po co ,dane type 055 sa doskonale znane i to jest zaledwie taki gorszy CG-47.

GB
piątek, 22 października 2021, 07:43

A to sam nie widzisz, nie wiesz. Przyjrzyj się systemom OPL, rakietom manewrującym, systemom zop i sobie porównaj. A mowa jest tylko o niszczycielach. We chińskiej flocie nie masz porządnego lotniskowca z lotnictwem morskim, jakieś słaba i mało liczna atomowa flota podwodna. Do tego niezbyt korzystne morskie położenie, które można zablokować.

viper
środa, 20 października 2021, 15:50

Gdyby to nie były manewry, to mielibyśmy powtórkę spod Cuszimy.

ferrari
środa, 20 października 2021, 18:55

albo z Hiroszimy ....

viper
czwartek, 21 października 2021, 18:52

Jeżeli Rosja czy Chiny zająkną się publicznie choć słowem o Hiroszimie, to Japończycy w ciągu roku będą mieli gotowe głowice wymierzone na Moskwę i Pekin.

GB
czwartek, 21 października 2021, 11:24

Dziś masz wyciek pary w rosyjskiej elektrowni w Rostowie. Oczywiście wszystko jest w najlepszym porządku (trzeba brać pod uwagę, że w porządku po rosyjsku), ale 2 blok został wyłączony z pracy, gdyż tylko wtedy można naprawić awarię. Sugeruję szukać Hiroszimy w Rosji.

GB
czwartek, 21 października 2021, 11:03

Nie, bo wtedy Moskwa wyglądałaby jak Hiroszima, Nagasaki, Tokio, Drezno itd.

Valdore
czwartek, 21 października 2021, 07:07

Ale w Pekinie, czy Moskwie ta powtórka by nastapiła?

i
czwartek, 21 października 2021, 01:45

dobre:)

AB
środa, 20 października 2021, 22:53

Japonia może mieć broń jądrową w ciągu roku, od podjęcia takiej decyzji. Razem z środkami przenoszenia. Zatem naprawdę bym uważałam z tym, kto komu może zrobić Hiroszimę.

Kacperek
środa, 20 października 2021, 13:56

Japonia wraz z sojusznikami wystawiła do ćwiczeń w tamtym rejonie 3 lotniskowce. Rosja nie użyła żadnego lotniskowca w tamtym rejonie? Tylko stareńką Warszawiankę? Dobrze, że nie wypłynęli na ocean bo by się zgubiła...

Ogólny
czwartek, 21 października 2021, 01:59

Ich jedyny litniskowiec jest nadal w serwisie.. Nie mogą go do dzisiaj poskładać spowrotem do kupy.

Chyży Rój
środa, 20 października 2021, 13:43

Dziwne, że nie ćwiczyli holowania Kuzniecowa. Czyżby wymiana kotła na węgiel miała się ku końcowi?

wanka wstanka
środa, 20 października 2021, 14:30

hahaha nowy pomysl to powrot do carskich korzeni i opalanie drewnem... wungiel drogi..

wors
środa, 20 października 2021, 14:23

A jak tam ślazak gotowy do walki, chyba 20 lat budowy nie poszło w las.

Davien
czwartek, 21 października 2021, 07:08

Jak co to 18,i do rosyjskich rekordów jeszcze nam daleko:)

easyrider
środa, 20 października 2021, 19:13

Nie ze Ślązakiem porównuj tylko z okrętami flot do których Rosja skacze. A w tych porównaniach cieniutko kremlowska flota wygląda. Nawet przy tych, których chce uważać za swoich sojuszników - Chinach.

Fan desantu z Pn koreańskich An2
środa, 20 października 2021, 17:15

Ale Ślązak nie pływa w asyście holowników do Syrii aby bombardować szpitale, lub w pobliże Japonii, bo Rosji maży się zrobić w Japonii taki syf jaki zrobiła na Kurylach.

Tweets Defence24