Rheinmetall dostarczy amunicję dla Pum. "Zlecono modyfikację uzbrojenia"

5 maja 2016, 10:56
PUMA
Fot. Rheinmetall.
Reklama

Bundeswehra wybrała koncern Rheinmetall na dostawcę przeciwpancernej amunicji kal. 30 mm do bojowych wozów piechoty Puma. Ponadto firma zmodyfikuje system uzbrojenia, a następnie dostarczy części zamiennych do automatycznego działka MK30-2/ABM. Łączna wartość zamówienia szacowana jest na ponad 12 mln euro.

Urząd BAAINBw, zajmujący się zakupami dla niemieckiej armii, zlecił szereg zadań firmie Rheinmetall, w celu realizacji procesu wprowadzenia bojowych wozów piechoty Puma do niemieckich sił zbrojnych. Ich zakres obejmuje dostarczenie 10 tys. sztuk przeciwpancernej amunicji kal 30 mm, a także modyfikację systemu uzbrojenia, czyli automatycznego działka MK30-2/ABM oraz dostarczenie do niego części zapasowych. Łączna wartość zamówień wynosi ponad 12 mln euro.

Czytaj także: Systemy szkoleniowe Rheinmetall dla brazylijskich transportowców

Puma to niemiecki bojowy wóz piechoty mający zastąpić w Bundeswehrze pojazdy typu Marder 1, które w armii służą 40 lat. Docelowo w siłach zbrojnych ma znaleźć się co najmniej 350 wozów tego typu, ostatni z nich ma zostać przekazany w 2020 r. Kontrakt na budowę wozów przydzielono w 2004 r., jednak jego realizacja została opóźniona. Pierwsze seryjne pojazdy dostarczane są od 2015 roku.

W pojeździe, ważącym w podstawowej konfiguracji ponad 31 ton z silnikiem o mocy 1073 KM, mieści się trzech członków załogi w jednym klimatyzowanym przedziale (dowódca, kierowca, strzelec) oraz do sześciu żołnierzy desantu z tyłu pojazdu, gdzie umieszczono właz desantowy. Pojazd był projektowany z myślą o zapewnieniu wysokiego stopnia ochrony balistycznej i przeciwminowej.

Po zamontowaniu pakietu pancerza dodatkowego masa może ulec zwiększeniu do ponad 40 ton. Jak twierdzi Rheinmetall, Puma może operować we wszystkich warunkach klimatycznych. Docelowo jego uzbrojenie oprócz armaty automatycznej i karabinu maszynowego będą stanowić także wyrzutnie ppk Spike-LR, zwane w Niemczech MELLS.

Czytaj także: Jaka armata dla Bojowego Wozu Piechoty?

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Sluu
czwartek, 5 maja 2016, 12:23

Pumy jako nowe BWP dla Wojska Polskiego? Proszę o pinie czy to dobry wybór i jak można porównać Pumę do innych nowoczesnych BWP.

Bartek
czwartek, 5 maja 2016, 13:58

Dobre - fakt, ale najdroższe ze wszystkiego co moglibyśmy wybrać - koszt jednej sztuki to około 9-10 milionów dolarów, no i raczej nie ma co liczyć na znaczną (jeśli w ogóle jakąkolwiek) produkcję u nas w kraju, chociaż biorąc pod uwagę ile sztuk BWP mamy do wymiany (coś koło 1000) to może jednak by się dało coś wykombinować - zwłaszcza, że sami Niemcy mają ich dopiero koło 60 sztuk z 350 zamówionych i robiliby najpierw dla siebie a nie dla nas, zależy jeszcze jak chętnie by się chcieli dzielić technologią. Lepszym wyborem i pewnie chętniejsi do współpracy i udostępniania rozwiązań technicznych byliby Koreańczycy z ich K21 - poziom ochrony taki sam jak w Pumie, przód ma odporność na poziomie stanag V (lub więcej) - specjalnie projektowany do stawiania czoła ostrzałowi z dział ruskiej produkcji np. 2A72 a reszta pojazdu - ochrona na poziomie stanag IV (lub więcej). Ponadto jest lżejszy, można zamontować systemy ochrony aktywnej, lepiej uzbrojony (działo 40 a nie 30 mm) i nawet spełnia nasz najgłupszy wymóg - pływa.

vvv
czwartek, 5 maja 2016, 13:05

jest to najlepszy bwp jaki obecnie istnieje ale bardzo drogi a sama wieza ma stabilzacje godna stabilizacji dziala leonow. jest to modulowy bwp o mozliwosci silnego dopancerzenia odpornego na 105mm dzialo od frontu. porownywalnym bwp jest ascod 2, tulpar czy tez k21. inna klasa jest natomiast kruganiec i super ciezki t-15. nas nie stac na pume i puma nie plywa. a ty naucz sie sam szukac informacji a nie idziesz na latwizne

Kiks
czwartek, 5 maja 2016, 13:02

Może i dobry. Wiesz jednak ile to by kosztowało? Puma jest droga. Bardzo droga. Kupić zawsze można. Poza tym kolejne uzależnienie od Niemców. Po Leopardach widać.

Przemo
czwartek, 5 maja 2016, 11:17

Takie Pumy mogą być w przyszłości być postrachem KTO Rosomak.

vvv
czwartek, 5 maja 2016, 13:06

KTO to transporter na nie bojowy woz piechoty. i znowu kompleksy niemieckie sie odzywaja. predze puma moze byc postrachem bmp-3m

RR
czwartek, 5 maja 2016, 12:49

Twierdzisz, że Kołowe Transportery Opancerzone mają walczyć z Bojowymi Wozami Piechoty? Nie tak ustawia się taktyki użycia tych odmiennych w zastosowaniu pojazdów. Rozumiem jednak, że szpilą ma być konflikt zbrojny między Polską a RFN? To chcesz przekazać? Tak na serio myślisz, czy masz za zadanie podważać UE, NATO i wzajemnie unormowane stosunki w taki sposób, w jaki chyba nigdy w ponad 1000 letniej historii obydwu narodów nie było?

Tweets Defence24