Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Rekordowo szybka dostawa pogłębiarek Damena dla Arabii Saudyjskiej

fot. Damen
fot. Damen

Grupa stoczniowa Damen dostarczyła dwie pogłębiarki ssące dla saudyjskiej straży przybrzeżnej. Umowę zrealizowano bardzo szybko, ponieważ Holendrzy skorzystali z wcześniej zbudowanych jednostek pływających.

Damen przekazał do Arabii Saudyjskiej pogłębiarki ssące typu CSD 450 (Cutter Suction Dredgers), które mają być wykorzystywane do utrzymania torów wodnych w saudyjskich portach Jeddach nad Morzem Czerwonym i Damman nad Zatoką Perską. Są to jednostki pozwalające na utrzymanie dwunastometrowej głębokości pogłębiania z wydajnością 3000 m3/godzinę.

Saudyjczycy postawili bardzo ostre wymagania jeżeli chodzi o termin dostaw, ale Holendrzy bez problemu się z nich wywiązali, dzięki swojej strategii produkcyjnej. Zakłada ona budowę za własne środki mniejszych jednostek pływających (np. holowników), które dzięki temu są gotowe do natychmiastowego przekazania.

Obie pogłębiarki zostały bardzo szybko dostosowane do wymagań saudyjskiej straży przybrzeżnej. Chodziło przede wszystkim o odpowiednie przygotowanie kabin, systemu pozycjonowania, nawigacji i łączności. Dodano również dwa bomy kotwiczne oraz ponton do zbierania osadów dennych.

Umowa przewiduje szkolenie załóg na miejscu, co pozwoli na bardzo szybkie rozpoczęcie pracy przez pogłębiarki w docelowych portach.

Komentarze (1)

  1. panzerfaust39

    W zamian Arabia Saudyjska zbuduje nowy meczet w Holandii i wyekspediuje nowych wiernych