Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Reaper utracony nad Jemenem. Amerykanie oskarżają Teheran

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

USA oskarżają Iran i wspieranych przez niego bojowników Huti o zorganizowane ataki na operujące nad Jemenem BSP MQ-9 Reaper. 6 czerwca za pomocą rakiet przeciwlotniczych Huti zestrzelili amerykańskiego drona, a tylko w ostatnim tygodniu podjęto kolejne dwie próby zniszczenia amerykańskich bezzałogowców.

Bojownicy Huti zamieścili w minionym tygodniu w mediach społecznościowych wideo i fotografie pokazujące zestrzeloną maszynę. Waszyngton twierdzi, że faktycznymi operatorami zestawów przeciwlotniczych byli Irańczycy, co jednoznacznie pokazuje ich wrogie nastawienie do USA oraz powoduje dalszą eskalację napięcia w rejonie Zatoki Perskiej. Obecnie jest to już przejście od wzajemnych oskarżeń słownych obu stron, do realnej konfrontacji militarnej.

O bezpośredniej roli Iranu przekonani są przedstawiciele Centralnego Dowództwa Sił Zbrojnych USA (CENTCOM) twierdzący, że Teheran stoi za atakiem bezpośrednio, lub też "umożliwił" jego przeprowadzenie. Do udanego ataku na bezzałogowiec Huti wykorzystali rosyjskie rakiety ziemia-powietrze typu SA-6 (co świadczy o wzroście ich możliwości w walce z celami powietrznymi i otrzymywaniu wsparcia z zewnątrz).

13 czerwca pocisk typu SA-7, zmodyfikowany w Iranie, wystrzelono przeciwko MQ-9 operującemu nad Zatoką Omańską. Zadaniem tego drona był nadzór nad dotkniętym katastrofą tankowcem Kokuka Courageous. Atak był jednak nieudany.

Prezydent Donald Trump zapowiedział wykorzystanie „pełnego zakres opcji odstraszania” przeciwko Iranowi, a gdy to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, kolejnym krokiem ma być podjęcie działań militarnych. W pierwszym zakresie mowa jest m.in. o niekonwencjonalnych działaniach z wykorzystaniem cyberataku lub innych form WRE. Jednak planowane są i inne awaryjne scenariusze. Ponadto Waszyngton podkreśla, że zrobi wszystko, by uniknąć otwartej wojny.

Samo zaostrzenie sytuacji rozpoczęło się w ubiegłym roku, kiedy administracja Trumpa wycofała się z międzynarodowego porozumienia, które ograniczyło program nuklearny Iranu. Kolejnym zapalnym momentem były nowe sankcje wobec Teheranu. USA wysłały w rejon zatoki ok. 1500 dodatkowych żołnierzy, baterię systemu THAAD czy lotniskowcową grupę uderzeniową z lotniskowcem Abraham Lincoln na czele.

Z kolei atakami zaniepokojone są kraje arabskie oraz Izrael. Głównie chodzi im o fakt ich ukrywania przez Amerykanów oraz - jak twierdzą - dobrą organizację zaplanowanych przez Iran działań.

USA oskarża również Iran o przeprowadzenie ataków rakietowych na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej. Opublikowano film przedstawiający irańską łódź zbliżającą się do jednego ze zniszczonych tankowców i usuwający to, co według urzędników USA jest pozostałym niewybuchem. Jak na razie działania USA w regionie otwarcie popiera Wielka Brytania, jednocześnie oskarżając Iran o celowe dziania, natomiast reakcja innych państw jest wyraźnie stonowana.

Reklama

Komentarze (17)

 1. Fanklub Daviena

  A to nie wolno strzelać do amerykańskich dronów naruszających przestrzeń powietrzną?

  1. Davien

   Funku a to ten reaper był w iranie że irański KuB do niego stzrelał?? No ale jak wala ze Strieł do Reapera obserwujacego jak ściagaja własną mine z tankowca....

 2. ręcemiopadły

  Latają im nad głowami, strzelają do nich i jeszcze wielkie "święte" oburzenie jak oni w ogóle śmią odpowiadać ogniem i się bronić... ROFL!!!

  1. Davien

   Jakos nie wydaje mi sie by Iran toczył wojnę z USA a Reaper nie latał nad Iranem ale nad Jemenem gdzie USA działa za zgodą legalnego rzadu .

  2. rtv

   Czy w Syrii też działają za zgodą legalnego rządu?

  3. Palmel

   ale w 2011 Rosjanie zestrzelili nad Iranem najnowszego drona USA i dzięki temu Iran ma już własne niewidzialne drony które latają nad amerykańskimi lotniskowcami nad zatoką poszukaj sobie takiego filmu z przed 2 tygodni a jeszcze Irańska torpeda umieściła na tankowcu miny w porcie w kraju nad zatoką

 3. Palmel

  niekonwencjonalnych działaniach z wykorzystaniem cyberataku lub innych form WRE - Rosjanie i Chińczycy stacjonujący w Iranie będą mieli co robić

 4. Ha

  Mnie to dziwi, że niektórych dziwi fakt zestrzelenia drona! Czyżby ktoś kiedykolwiek stwierdził że są niezniszczalne? Wszyscy normalni wiedzą, że tam gdzie jest zorganizowana obrona plot to drony są niszczone. To prawda stara jak swiat. Skąd to zdziwienie? Faktem jest też że Reapery latają w misjach rozpoznawczych a nie bojowych, bo wtedy ze strzelca i wyrzutni zostałyby wióry. A próba zestrzelenia drona pilnującego zaatakowanego zbiornikowca jest ewidentnym przykładem działań agresywnych Iranu. I nic tego nie zmieni!!

  1. Fanklub Daviena

   No Davien twierdzi, że rosyjska opl nie jest w stanie zestrzelić takich celów a S-400 się do tego jeszcze mniej nadaje niż Pancyr... :)

 5. magazynier

  Panowie Amerykanie nie fantazjujcie- SA-6 nie zestrzeli Reapera. To był pocisk powietrze- powietrze R-73 odpalony z prowizorycznej wyrzutni. Zero stacji radiolokacyjnych. Czysto i schludnie.

  1. Davien

   Magazynier, no teraz sie uśmiałem. Po pierwsze Reaper leciał sporo poza zasiegiem nawet R-77 odpalanej z ziemi( całe 12km zasięgu i 6 pułapu, jak ją Rosjanie testowali)

 6. omo

  Stare radzieckie rakiety przeciwlotnicze pamiętające jeszcze późnego Chruszczowa i wczesnego Breżniewa jak chcą tak zestrzeliwują nad Jemenem amerykańskie cuda techniczne. Kiedy w końcu dziecinada zrozumie ,że w Syrii nie wolno zestrzeliwać izraelskich samolotów, bo Rosja ma bardzo dobre kontakty z Izraelem i Arabią Saudyjską.

  1. Davien

   Omo, a co za trudnośc trafic lecacy prosto niemanewrujący dron?? Jakoś w Syrii mimo dziesiątek odpalanych rakiet jedyny łup syryjskich i rosyjskich OPL to F-16 z przygłupia załogą( a i to poleciało w niego 20 rakiet i jedynie jedna go uszkodziła) i Ił-20M. No istotnie"super " skutecznośc OPL:)

 7. analizator

  a co ten bezzałogowiec robi w Jemenie ?

  1. magazynier

   Zarabia. Dane sprzedają Saudyjczykom.

  2. Davien

   Lata i pomaga walczyc z wspieranymi przez Iran buntownikami na prośbe legalnego rządu?

 8. Pirat

  Jeśli SA-6 zestrzeli samolot Cessna to dlaczego nie drona?

 9. Stachu

  na jakie korzyści liczyłby Iran atakując Amerykanów?

 10. Xd

  amerykański dron strącony nad jemenem i amerykanie jeszcze mają pretensje czekam davien na wytłumaczenie

  1. Davien

   Panie xd, a co w Jemenie robia Iranczycy? Bo USA i Saudowie sa tam za zgoda legalnego rzadu.

  2. Po co

   Komu i co trzeba tłumaczyć?

 11. Rip Curl

  US baza operacyjna w Mirosławcu śpi spokojnie, daleko od Kaliningradu, ale wschodni sąsiedzi przesuwają 2 pulki plot kolejne 12 baterie

  1. Nie lubię ruskich pierogów

   Ano właśnie tak działa "pokojowa" Rosja. My wykopiemy rów przeciwczolgowy na granicy , to Rosja uznaje że tym "agresywnym" działaniem zmuszamy "pokojową" Rosję do pilnego zakupu i natychmiastowego przerzucenia w celach "obronnych" nad naszą granicę 20 mostów szturmowych. Gdy zbudujemy sobie schron przeciw atomowy to Rosja uzna że tym "agresywnym" działaniem "zmuszamy pokojowa Rosję" do ustanowienia w celach "obronnych" w Kaliningradzie kolejnego pułku z rakietami balistycznymi z głowicami atmowymi. Ot taka "sovietskaja" logika. My budujemy baterie przeciwrakietową w Redzikowie, oni przerzucaja do Kaliningradu pułk Iskanderow do atakowania celów naziemnych. Cała "pokojowa" Rosja!!

 12. d

  Jak widać Reapery można zestrzelić za pomocą muzealnych rakiet

  1. Davien

   Jak każdego zwykłego Drona. reaper nie jest ani stealth ani nie ma systemów zakłócania.

  2. Wawiak

   Straszne, normalnie szok. Wolno lecący obiekt można zestrzelić naprowadzaną rakietą...

  3. Bez propagandy

   Chyba tylko jakiś naiwniak pomyśli, że powolny dron jest niezniszczalny! Normalnego to nic a nic nie zdziwi.

 13. tut

  Tyle że świadkowie, marynarze zeznają ze był to atak rakietowy. Ja słyszałem taką wersję. Przedstawione zdjęcia mogą to potwierdzać. Nie sądzę żeby to były torpedy. Jak twierdzili bodajże amerykanie na początku. Bo jakie to torpedy uszkadzają statek parę metrów nad wodą? A łódeczka podpływająca do tankowca, czego dowodzi?

  1. Davien

   Tut, jacy świadkowie?? Ci co zdejmowali minę z korpusu Pasdaran-ów?

  2. gegroza

   przedstawiciele armatora z Japonii. A Pasdarani nie podpływają w biały dzień do tankowców z miną bo to nie mina wytykowa jak w 19 wieku.

  3. Kris

   Twoi świadkowie, którzy znaleźli w Iraku broń masowego rażenia. Taca bardzo wiarygodni.

 14. Naiwny

  Holendrzy kilka lat temu kopili takie 4 bezzałogowce za 300 mln . No ale to pewnie była cena sojuszu z USA. Cena dla armii USA to podobno ok 12 mln za sztukę albo więcej. I teraz chłopaki w sandałach na pikapach zestrzeliwują takie cudo? I to lecące na wysokości kilkunastu kilometrów? A namierzyli go za pomocą lornetki? Bo przecież jak by Huti włączyli jakiś radar to byli by natychmiast rozstrzelani cudownymi antyradarowymi rakietami wystrzlonymi z F15/F16 Arabii Saudyjskiej których całe stada latają nad Yemenem. A podobno to ruscy produkują chlam wojskowy.

 15. sża

  To w końcu jest niewidzialny, czy nie jest?

 16. Rzyt

  32 reapery z 64 rakietami

 17. Kangal

  Że co???? Iran nie ma narzędzi do stracenia reapera..... na siłę wszędzie oskarżają tych Persów....... Davien udowodni że to była awaria zasilania i sam spadł choć jego pany inaczej mówią więc jak to będzie?

Reklama