Putin zapowiada rozbudowę floty

28 lipca 2019, 12:56
Putin
Fot. kremlin.ru
Reklama
Defence24
Defence24

Rosyjska marynarka wojenna jest w stanie odeprzeć każdy atak - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin w niedzielę w Petersburgu, przyjmując paradę z okazji Dnia Marynarki Wojennej Rosji. Szef państwa zapowiedział dalszą rozbudowę rosyjskiej floty.

"Nasza marynarka wojenna gwarantuje bezpieczeństwo państwa i jego interesów i jest w stanie godnie odeprzeć atak każdego agresora" – mówił Putin, cytowany przez agencję TASS. Putin przyjmował defiladę okrętów morskich w towarzystwie ministra obrony Siergieja Szojgu i dowódcy marynarki wojennej admirała Nikołaja Jewmienowa.

Rosyjski przywódca mówił o "wielkiej morskiej chwale" Rosji, którą należy nie tylko utrzymać, ale i powiększać. "Będziemy budować marynarkę wojenną o unikalnych możliwościach, obliczoną na daleką perspektywę historyczną" – zapowiedział Putin. Jeszcze w tym roku flota ma otrzymać 15 nowych jednostek.

W defiladzie morskiej na Newie wzięło udział ponad cztery tysiące marynarzy Flot Bałtyckiej, Północnej i Czarnomorskiej, Floty Oceanu Spokojnego i Flotylli Kaspijskiej, a także 43 okręty wojenne i okręty podwodne oraz 41 samolotów.

W paradzie uczestniczyły m.in. okręt podwodny Kronsztad, fregaty Admirał Gorszkow i Admirał Kasatonow, atomowy podwodny krążownik Smoleńsk, krążownik rakietowy Marszał Ustinow, małe okręty rakietowe Mytiszczi i Sierpuchow, czy okręt patrolowy Wasilij Bykow. W defiladzie wzięły także udział chiński niszczyciel i indyjska fregata.

Święto marynarki wojennej Rosji obchodzone jest co roku w ostatnią niedzielę lipca. W portach rosyjskich odbywają się wówczas uroczystości i defilady.

Rosyjska flota świętuje w tym roku 323-lecie. Uroczystości odbyły się także w bazach we Władywostoku, Siewieromorsku, Bałtyjsku, Astrachaniu oraz w Sewastopolu na anektowanym Krymie.

PAP

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
dim
niedziela, 28 lipca 2019, 23:00

Co ten [...] [...] o "wielkiej morskiej chwale" Rosji ? Czyli z głośnych klęsk będą teraz wirtualne "chwalebne tradycje" ? Niegdyś wiecznie żywy był Lenin, dziś Potiomkin ?

bender
poniedziałek, 29 lipca 2019, 13:51

Też zwróciłem uwagę, że tym razem, wypowiedź Putina jest zupełnie niezakotwiczona w realu. Niestety to tylko propagandowa papka. Z naszego punktu widzenia idealnym byłby scenariusz, w którym Rosja topi ogromne pieniądze w budowę prawdziwego lotniskowca lub choćby w wybudowanie infrastruktury do remontu Kuzniecowa. Ale niestety nic takiego się raczej nie wydarzy, a Rosjanie dalej będą produkować te małe okręciki wyposażone w wyrzutnie Kalibrów, które do prawdziwej wojny raczej się nadadzą, ale do straszenia Europy i owszem.

dim
wtorek, 30 lipca 2019, 11:13

A w takim razie całkiem jest to możliwe, że inne jego wypowiedzi także nie mają wiele z realem wspólnego. Stanowiąc czystą pustą propagandę, plus gra stwarzanych na rozkaz pozorów. Tyle, że na ogół trudniej jest to sprawdzać.

Tweets Defence24