Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Przyszłoroczny budżet obronny Litwy przekroczy 2% PKB

Fot. kam.lt
Fot. kam.lt

Litewski minister obrony poinformował, że rząd tego państwa zamierza zapisać w ustawie budżetowej na przyszły rok wydatki na obronę w wysokości 2,02 procenta PKB.

Minister obrony Litwy Raimundas Karoblis poinformował wczoraj w trakcie posiedzenia parlamentu, że zgodnie z zamierzeniami rządu wydatki Litwy na obronę w 2020 r. wyniosą 2,02 proc. PKB. Wartość tę proponowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

Koroblis powiedział, że rząd przyjął rekomendację Rady i zapisze ją w projekcie budżetu. Choć nie padła wartość bezwzględna, z wcześniejszych informacji można wywnioskować, że po raz pierwszy w historii budżet obronny Wilna przekroczy miliard euro.

Z informacji przekazanych przez Koroblisa wynika, że proponowane zwiększenie środków przeznaczonych na obronę umożliwi kontynuację budowy zdolności defensywnych, co konsekwentnie realizuje rząd litewski. Dodatkowo, jeśli przyszłoroczny wzrost litewskiego PKB będzie większy od przewidywanego, część z tych dodatkowych środków zostanie przekazana na cele obronne.

Budżet ministerstwa obrony Litwy wynosi w tym roku 948 mln euro, co oznacza, że prawdopodobnie rząd będzie musiał zaciągnąć ok. 30 mln euro pożyczki, by wypełnić zalecenia NATO dotyczące wydawania co najmniej 2% PKB na cele obronne.

Większość litewskich partii politycznych podpisała się pod porozumieniem, zgodnie z którym środki na obronę będą stopniowo rosnąć do 2,5 procenta PKB w perspektywie roku 2030.

Do wydatków nie są wliczane inwestycje NATO i poszczególnych państw sojuszniczych, które w ostatnich latach finansowały modernizację infrastruktury oraz środków łączności i rozpoznania. W latach 2015-2018 wydatki tych państw na te cele wyniosły 117 mln euro, natomiast w latach 2019-2021 wyniosą 272 mln euro.

Reklama

Komentarze

    Reklama