Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Znaczny wzrost wartości sprzedaży amerykańskiej zbrojeniówki

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Administracja prezydenta Trumpa za jeden kluczowych elementów planu gospodarczego uznaje eksport wyrobów przemysłu obronnego. Najnowsze dane wskazują, że wartość eksportu wzrosła w minionym roku fiskalnym o 13 procent, do 192,3 mld USD.

Serwis DefenseNews donosi, że ogólna wartość sprzedaży zagranicznej amerykańskich firm sektora obronnego w roku fiskalnym 2018 wynosi 192,3 mld USD, co stanowi wzrost o 13% w stosunku do roku 2017. Informacje tę podał w minionym tygodniu amerykański Departament Stanu.

Z danych departamentu wynika, że wzrosła również sprzedaż wyrobów amerykańskich firm zbrojeniowych realizowana za pośrednictwem programu Foreign Military Sales, w którym pośrednikiem pomiędzy producentem a kupującym jest rząd USA - w roku fiskalnym 2018 wartość sprzedaży tego typu wyniosła 55,66 mld USD, co stanowi wzrost aż o 33% względem 41,93 mld USD w poprzednim roku fiskalnym.

Wynika z tego, że zagraniczne podmioty zainteresowane amerykańskim sprzętem i bronią w roku fiskalnym 2018 dokonały bezpośrednio u producentów zakupów na sumę 136,6 mld USD, o 6,6% więcej niż w roku fiskalnym 2017 (wartość sprzedaży wyniosła wówczas 128,1 mld USD).

Redaktorzy DefenseNews zwracają uwagę, że sprzedaż produktów przemysłu obronnego jest jednym z kluczowych elementów planu gospodarczego obecnej administracji, która wprowadziła w życie nową politykę sprzedaży broni, łagodzącą część poprzednio obowiązujących restrykcji, szczególnie w zakresie sprzedaży systemów bezzałogowych.

Być może jednak rok fiskalny 2018 nie jest - w przypadku eksportu uzbrojenia - dobrym przykładem, gdyż na znaczny wzrost kwotowy sprzedaży uzbrojenia ma niedawna transakcja z Arabią Saudyjską. Podobnie było już w latach wcześniejszych, gdy w 2012 r. dzięki umowie z tym samym krajem zanotowano rekordową sprzedaż rzędu 287 mld USD.

Przyznaje to zresztą sam Departament Stanu, stwierdzając ustami swych przedstawicieli, że podawane kwoty tworzą "płynny obraz" i "niekoniecznie są odzwierciedleniem obecnych starań rządu".

Reklama

Komentarze (2)

  1. bnd

    Głupota ludzka jest bezdenna i wydatki z nią związane rosną.

  2. małe be

    fajnie by było zobaczyć dane jak rośnie sprzedaż chińskiej produkcji militarnej. żeby złapać perspektywę kiedy amerykański przemysł zbrojeniowy będzie bez sensu. przecież już to było trenowane przy innych branżach. jest już znacznie zbyt późno by coś zrobić. choć oczywiście zawsze można wywołać wojnę. z tym że do niej trzeba żołnierzy. cienko to widzę. nie jestem psychofanem chin - wręcz przeciwnie. ostrzegam.

Reklama