Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zmodernizowane Ka-52M dla rosyjskich sił zbrojnych

Fot. Russian Helicopters
Fot. Russian Helicopters

Rosyjski koncern Russian Helicopters spodziewa się długoterminowego zamówienia na dostawy zmodernizowanych śmigłowców Ka-52M dla rosyjskich sił zbrojnych.

O "bliskim" zawarciu "długoterminowej i wielkoskalowej" umowy na dostawy śmigłowców Ka-52M dla rosyjskich sił zbrojnych mówił prezes firmy Andrej Bogiński w wypowiedzi dla agencji TASS. Jego zdaniem podpisanie tego kontraktu spodziewane jest w przyszłym roku.

Prezes RH stwierdził, że kierowana przez niego firma rozpoczęła w 2019 r. proces modernizacji śmigłowców Ka-52 i spodziewa się, że w przyszłym roku zmodernizowane śmigłowce zaczną trafiać do odbiorcy - rosyjskich sił zbrojnych. Jego zdaniem zostanie w tym celu zawarta specjalna umowa, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Mi-28.

Chodzi tu o przyznany w sierpniu 2019 r. kontrakt na dostawę 96 wiropłatów Mi-28NM. Producent zobowiązał się do zakończenia ich dostaw do roku 2027.

Zastępca ministra obrony Federacji Rosyjskiej Aleksiej Kriworuczko stwierdził w maju bieżącego roku, że kontrakt na dostawę 114 egzemplarzy śmigłowców Ka-52M zostanie podpisany w 2020 r. Zmodernizowany śmigłowiec Ka-52 otrzymał nową awionikę i systemy samoobrony, modernizacji poddano go pod wpływem doświadczeń z użycia bojowego w Syrii. Według Jane's Defence Weekly wersja Ka-52M będzie również wyposażona w radar AESA. Producent miał również dokonać unifikacji licznych elementów ze śmigłowcem Mi-28NM, co ma uprościć i zmniejszyć koszty utrzymywania obu typów wiropłatów.

Reklama

Komentarze (12)

 1. GB

  Ten nadziewany Ka-52 ostrzelał dziennikarzy na ćwiczeniach Zapad 17. A Putin pokazywał filmik jak to niby Ka-52 ostrzeliwał bojowników, tylko jak to odkryli rosyjscy internauci filmik był z kamery AH-64, który ostrzeliwał terrorystów...

  1. Złośliwy

   To coś gorszego niż reportaże CNN pokazujące "rosyjski ostrzał Gradami mieszkalnych dzielnic Tbilisi", który w rzeczywistości był gruzińskim ostrzałem gradami mieszkalnych dzielnic Cchinwali? Albo coś gorszego niż sfałszowanie przez Zachód śledztwa w sprawie ataku chemicznego w Syrii, gdzie eksperci stwierdzili, że był to atak chlorem a nie sarinem i "umieszczenie butli wyklucza jej zrzut z powietrza i sugeruje ręczne podłożenie" i fałszywe oskarżenie o atak Asada i zbrojny atak z tego powodu na Syrię?

  2. GB

   Jeśli chodzi o gaz to najlepszy był rosyjski atak na Teatr na Dubrowce. Rosjanie zabili swoich i nie dali rady ukryć użycia gazu. Jeśli zaś chodzi o ostrzał, czy jeszcze lepiej palenie budynków z dziećmi, to dobry był rosyjski atak na rosyjską szkołę w Biesłanie.

 2. Me

  Wiem że jesteśmy patryjotami. Ale mi te wszystkie newsy wyglądają jak byśmy przegrali z Rosją już jakieś 10 lat temu. Oni właśnie wprowadzają nowy sprzęt, mają doświadczenie, liczebność, technologie, surowce, wygrane wojny, rozrastajace się gazociagi we wszystkich kierunkach. Można opisać w gazetach co się chce. Okres najgorszy mają już za sobą. Oni są na fali.

  1. ja

   My chyba mamy najlepszy okres od 500 lat

  2. Onuca4

   Jakiej fali. Tam jest kryzys na całego. Ludzi na buty nie stać! Beznadzieja sami tak mówią o czasach współczesnych.

 3. razor

  Piękna maszyna. Czy to prawda, że ma fotele katapultowe?

  1. rycky

   Owszem.

  2. Wańka wstańka

   W porównaniu di Apacza to raczej urodą nie grzeszy! A parametry i wyposażenie znacznie gorsze! Przy okazji ktoś oprócz rosji to kupuje?

  3. oj Mykoła, Mykoła

   Nie rozśmieszaj ludzi z tymi "parametrami" gorszymi od Apacza.

 4. Czerwony Wiewiór

  Sam śmigłowiec ciekawy. Mnie bardziej zastanowił ten radar AESA? Ponoć rosjanie wg. Daviena nie są w posiadaniu radaru AESA

  1. Davien

   A jaki rosyjski samolot ma radar AESA? No czekam na odpowiedz:)

  2. antyDavien

   Mig 35

  3. podbrzybek

   @Davien Czyli Rosjanie jednak maja radar EASA a Ty nie wiedziałeś o tym ?

 5. Roshedo

  To chyba jasny sygnał że powiniśmy zmodernizować "w trybie now" nasze Mi-24 - w oparciu o technologię z RPA- do wariantu SuperHind Mk.VII (maksymalny upgrade) aby wytrzymały do czasu wymiany ich na Apache czy inne Tigery ( to potrwa znając polskie realia jeszcze min. 10-15 lat). Inaczej będzie to kolejne zaraz po "modyfikowanych na odpier.." teciakach zaproszenie Ruskich do siebie. Wszak jak mówił Putin w 2004r przy okazji ataku terrorystycznego w Biesłanie : "słabych biją " ...więc nie możemy być słabi bo zginiemy.

  1. Gnom

   Dlaczego do Mk VII, a nie inaczej? Ta modernizacja zmienia obciążenia konstrukcji, więc również trwałość śmigłowca, używa dziwnych ppk.

  2. inż.

   RPA jest w BRICS. Nic tego kolego:) Żadnego transferu technologii.

  3. Davien

   I co z tego??

 6. Pytanie

  Radary AESA? czyżby rosyjskie służby dotarły włoskich inżynierów? wykradli technologię?

 7. Trup Donald

  A nasze całe szt 2" sztuk dwie" kiedy wchodzą do służby? Nowiutkie pachnące nowością Jastrzębie bez uzbrojenia.

  1. USA

   Co by nie pisać ruską technika 20 lat za USA wystarczy popatrzeć na nowe perspektywiczne amerykańskie helikoptery

  2. halny

   Perspektywiczne to one są i na perspektywach kończą, Zumwalt, Rail Gun, klęska kolego.

  3. USA

   Mówi ci to coś:RAH-66 Comanche lub HH-60W Sikorski,AVX JMR to jak porównywać rosyjską Ładę do amerykańskiego samochodu

 8. LGfan

  Modernizuje ta Rosja w tempie dla nas nieosiagalnym. Zostajemy w tyle coraz bardziej

 9. ArtKra1

  No cóż czapki z głów. Nie dali sobie zaorać przemysłu jak my. Może i są z tyłu za amerykanami i czołówką technologiczną ale jednak mają swoje konstrukcje mogą je rozwijać i modernizować. Ja im zazdroszczę.

 10. anty GB

  Czekamy teraz na GB i jego wynurzenia o ostrzelaniu przed Ka-52 dziennikarzy podczas ćwiczeń Zapad 2017.

 11. zbibi

  spokojnie, jak pokażemy nasze zmodernizowane Mi-2 to ruskie czym prędzej swoje Kamowy na Syberię gdzieś schowają z obawy przed nimi....

 12. Gość

  A piszą że w Rosji kryzys

Reklama