Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zmiany w sektorze stoczniowym. MON traci nadzór

Fot. msrgryfia.pl.

Stocznia Remontowa Gryfia oraz Stocznia Szczecińska (SPP), nadzorowane obecnie przez MON i  wchodzące obecnie w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, trafią pod nadzór Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. List intencyjny w tej sprawie podpisany został w Szczecinie. 

Obie szczecińskie stocznie trafią z jednostek podległych Ministerstwu Obrony Narodowej do jednostek należących do struktur Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Obecnie stocznie znajdują się w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, nadzorowanej przez MON. Stocznia Szczecińska (SPP) trafiła w skład Grupy PGZ w styczniu 2017 roku. 

Dzisiaj gospodarka morska jest już kompletna – powiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podczas uroczystości podpisania listu. W ramach tego procesu przemysł stoczniowy, który znajduje się obecnie w Ministerstwie Obrony Narodowej trafi pod naszą jurysdykcję – powiedział minister Gróbarczyk. 

image
Fot. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

List intencyjny został podpisany przez Pawła Kolczyńskiego, prezesa FRS SA oraz Leszka Milczarka, p.o. prezesa Mars FiZ przy okazji inauguracji 6. edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie. Zgodnie z założeniami listu w ciągu najbliższych dwóch miesięcy zostanie podpisana umowa, a przekazanie majątku ma się zakończyć do końca roku.

Te strukturalne zmiany związane są z poszukiwaniem sposobów na wsparcia branży stoczniowej przez rząd, o czym Defence24.pl informował jeszcze w kwietniu. Zmiany i przejęcie nadzoru nad stoczniami przez MGMiŻŚ ma dać im nowy impuls rozwojowy.

W komunikacie przesłanym Defence24.pl Michał Kania, dyrektor biura prasowego MGMiŻŚ potwierdził, że prowadzone były rozmowy z MON w celu przejęcia nadzoru nad spółkami z branży stoczniowej, będącymi częścią nadzorowanej przez MON Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zaprzeczył wtedy jednocześnie, że fundusz MARS FIZ – wchodzący w skład PGZ i skupiający m.in. sześć spółek z branży stoczniowej – miał być przekazany do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. 

W skład funduszu MARS FIZ wchodzi m.in. sześć spółek z branży stoczniowej i produkcji offshore: znajdujące się w Szczecinie Morska Stocznia Remontowa Gryfia, Szczeciński Park Przemysłowy (SPP), ST3 Offshore, gdyńska Stocznia Remontowa Nauta, Energomontaż-Północ Gdynia (EPG), Energop (Sochaczew), a także biuro konstrukcyjno-projektowe MARS Design & Solutions. Oprócz tego w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej wchodzi też pozostająca poza tym funduszem PGZ Stocznia Wojenna, która przejęła majątek dawnej Stoczni Marynarki Wojennej.

Reklama

Komentarze (12)

 1. oko

  Nadzór MON nad stoczniami to nieporozumienie. Zastanawia mnie jednak, czy i kiedy Stocznia Wojenna i Nauta przejdą do Ministerstwa Żelgugi? Jeżeli tak się nie stanie jest nadzieja, że wreszcie ruszą programy Miecznik, Czapla etc. Jeżeli jednak przejdą, moim zdaniem można zapomnieć o modernizacji Marnarki RP. Ciekaw jestem Waszych opinii.

 2. krajan

  MON ma specjalistow od wojska, kto wpadl na pomysl zeby wojskowi tlamsili przemysl w swoich pomyslach ktore jak widac sa nie do zrealizowania Uwolnic PGZ od MON, tak by produkcja szla nie tylko na potrzeby wojska i tylko MON Niema przeszkod by PGZ komercyjnie realizowala rosadne i rzeczowe zamowienia MON Niech kazdy zajmie sie tym co najlepiej potrafi

 3. bropata

  Nadzór to nie wszystko. Nawet, gdyby objął go Pan Prezydent i tak nic by to nie dało. Najważniejsze są zamówienia i długofalowe finansowanie. Tego brak.

 4. Andrzej

  Zmiana właściciela to okazja do zmiany prezesa i zastępców . Stocznia jak nic nie robiła obecnie robić będzie to samo czyli NIC ale KASĘ będzie brał nowy zarząd i o to chodzi.

 5. dawny

  I dobrze!Czekam ,kiedy PGZ trafi pod ministerstwo rozwoju! Zabrać PGZ z MON czym prędzej, bo firmy upadają. Wrócić do normalności.

 6. Krzysiek z Wrocławia

  Znaczy się, że Szcieński Park Przemysłowy o nazwie \"Stocznia Szczecińska\" zmienia podległość?

 7. dropik

  trwa odwracanie reform Macierewicza. tyle że to i tak nic nie zmieni poza tym że znowu dopłacimy do tego interesu. ponoć wystarczyło ... sami wiecie co , ale jak widać nie wystarczyło.

 8. ZZZ

  Czyli zmienią się beneficjenci programu Premia+

 9. Maro

  Witam myślałem że Katar kupił.

 10. Czesio

  Panowie sobie zabawy urządzają, co chwila zmieniają nadzory, nowe listy intencyjne podpisują, a po terenach Stoczni Szczecińskiej dalej gołębia latają i paskudzą na dawno już zardzewiałą stępkę przyszłego promu. Działania obecnego rządu to jedna wielka ściema na kredyt.

 11. -CB-

  A stępka pod prom (mieliśmy podobno tłuc takie seriami) położona z wielką pompą zdążyła już dawno zardzewieć w krzakach. I tak jest ze wszystkim. Obiecywano ponowne udrożnienie Wisły i Odry oraz ruch po nich setek barek, budowę kilku nowych portów, przekop mierzei itp. itd. Ławo się obiecuje i rzuca hasłami kompletnie bez realnej analizy, ale jak przychodzi co do czego, to się okazuje, że nie ma ani pomysłów, ani pieniędzy. I tak samo niedługo MON będzie się chciał pozbyć garba w postaci Nauty i SMW, żeby to nie szło na ich konto.

 12. Sław123

  To gdzie oni te okręty podwodne i lotniskowce będą budować?

Reklama