Przemysł Zbrojeniowy

Zmiany w sektorze stoczniowym. MON traci nadzór

Fot. msrgryfia.pl.

Stocznia Remontowa Gryfia oraz Stocznia Szczecińska (SPP), nadzorowane obecnie przez MON i  wchodzące obecnie w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, trafią pod nadzór Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. List intencyjny w tej sprawie podpisany został w Szczecinie. 

Obie szczecińskie stocznie trafią z jednostek podległych Ministerstwu Obrony Narodowej do jednostek należących do struktur Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Obecnie stocznie znajdują się w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, nadzorowanej przez MON. Stocznia Szczecińska (SPP) trafiła w skład Grupy PGZ w styczniu 2017 roku. 

Dzisiaj gospodarka morska jest już kompletna – powiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podczas uroczystości podpisania listu. W ramach tego procesu przemysł stoczniowy, który znajduje się obecnie w Ministerstwie Obrony Narodowej trafi pod naszą jurysdykcję – powiedział minister Gróbarczyk. 

image
Fot. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

List intencyjny został podpisany przez Pawła Kolczyńskiego, prezesa FRS SA oraz Leszka Milczarka, p.o. prezesa Mars FiZ przy okazji inauguracji 6. edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie. Zgodnie z założeniami listu w ciągu najbliższych dwóch miesięcy zostanie podpisana umowa, a przekazanie majątku ma się zakończyć do końca roku.

Te strukturalne zmiany związane są z poszukiwaniem sposobów na wsparcia branży stoczniowej przez rząd, o czym Defence24.pl informował jeszcze w kwietniu. Zmiany i przejęcie nadzoru nad stoczniami przez MGMiŻŚ ma dać im nowy impuls rozwojowy.

W komunikacie przesłanym Defence24.pl Michał Kania, dyrektor biura prasowego MGMiŻŚ potwierdził, że prowadzone były rozmowy z MON w celu przejęcia nadzoru nad spółkami z branży stoczniowej, będącymi częścią nadzorowanej przez MON Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zaprzeczył wtedy jednocześnie, że fundusz MARS FIZ – wchodzący w skład PGZ i skupiający m.in. sześć spółek z branży stoczniowej – miał być przekazany do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. 

W skład funduszu MARS FIZ wchodzi m.in. sześć spółek z branży stoczniowej i produkcji offshore: znajdujące się w Szczecinie Morska Stocznia Remontowa Gryfia, Szczeciński Park Przemysłowy (SPP), ST3 Offshore, gdyńska Stocznia Remontowa Nauta, Energomontaż-Północ Gdynia (EPG), Energop (Sochaczew), a także biuro konstrukcyjno-projektowe MARS Design & Solutions. Oprócz tego w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej wchodzi też pozostająca poza tym funduszem PGZ Stocznia Wojenna, która przejęła majątek dawnej Stoczni Marynarki Wojennej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.