Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zmiana w nadzorze nad spółkami zbrojeniowymi

Fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Wiceminister Zbigniew Gryglas przejął od Macieja Małeckiego nadzór nad państwowymi spółkami sektora obronnego w ramach resortu aktywów państwowych.

W Ministerstwie Aktywów Państwowych doszło do zmiany wiceministra odpowiedzialnego za nadzór nad spółkami sektora obronnego, w tym Polską Grupą Zbrojeniową i podmiotami wchodzącymi w jej skład. Obecnie w ramach MAP odpowiada za nie podsekretarz stanu Zbigniew Gryglas, natomiast wcześniej nadzór nad tym sektorem znajdował się w zakresie odpowiedzialności sekretarza stanu Macieja Małeckiego.

Decyzja o zmianie nadzoru została podjęta w piątek, 30 października. Stosowne zarządzenie, określające podział odpowiedzialności w ramach kierownictwa resortu, wydał Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

Zbigniew Gryglas jest wiceministrem aktywów państwowych od grudnia 2019 roku. W poprzedniej, VIII kadencji Sejmu sprawował mandat poselski. Jest wiceprezesem partii Porozumienie Jarosława Gowina.

Przez ponad dziesięć lat pracował w resortach gospodarczych m.in. jako Dyrektor Departamentu Nadzoru w Ministerstwie Skarbu Państwa (m.in. sektor energetyczny). Był współautorem Programu Restrukturyzacji Sektora Elektroenergetycznego. Przewodniczył Radzie Nadzorczej Nafty Polskiej i Naftoport S.A. Był członkiem Rady Nadzorczej H. Cegielski Poznań S.A.

Spółki obronne są nadzorowane przez resort aktywów państwowych od przełomu 2019 i 2020 roku. Wcześniej, od 2015 roku za nadzór nad PGZ odpowiadało Ministerstwo Obrony Narodowej. Przy okazji prezentacji założeń stworzenia Agencji Uzbrojenia podczas konferencji Defence24 DAY we wrześniu 2020 roku minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział, że istnieją dwa warianty nadzoru nad PGZ – może ona być nadzorowana albo przez MON za pośrednictwem nowej Agencji, albo przez MAP, jak ma to miejsce obecnie.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama