Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zakupy części do Rosomaków

KTO Rosomak z wieżą Hitfist-30 (na zdjęciu) mają zostać przezbrojone w system ZSSW-30. Fot. 17 WBZ.
KTO Rosomak z wieżą Hitfist-30 (na zdjęciu) mają zostać przezbrojone w system ZSSW-30. Fot. 17 WBZ.

Kołowy transporter opancerzony Rosomak sprawdził się w Wojskach Lądowych zarówno na rodzimym podwórku jak i operacjach zagranicznych. Siły zbrojne potrzebują jednak uzupełnienia pakietów części zamiennych do zabezpieczenia ich eksploatacji. Przetarg ograniczony w tej sprawie ogłosiła 3. RBLog Kraków.

Zgodnie z treścią ogłoszenia cztery pakiety części zamiennych mają być dostarczane w latach 2020 – 2023, w cyklu jeden pakiet rocznie. Przewidywana w dokumentacji jest liczba pięciu wykonawców. Kryteria wyłonienia wykonawcy to cena z wagą 60 proc. oraz gwarancja z wagą 40 proc. 

Pakiety zawierają m.in. zestaw przekładni głównej, 20 pomp odwadniających, skrzynię biegów, zestawy piasty przednich i tylnych, pomocniczy siłownik układu kierowniczego, drążki kolumny kierownicy, wały kardana, przekładnie układu kierowniczego, piasty, czujniki, chłodnice, przekaźniki i silniki do poszczególnych układów, wyciągarki, zestawy modułów hamulcowych, kompresory, tablice kontrolne, amortyzatory, bloki hydrauliczne, tłumiki wydechu, lampy i reflektory, przeguby i wahacze, obudowy iskrownika, pironaboje, zestawy uszczelek, zestawy naprawcze oraz wiele innych podzespołów niezbędnych do eksploatacji transporterów.

Harmonogram przewiduje następujące terminy dostaw: 

 • 2020 – nie później niż 30.11.2020; 
 • 2021 – nie później niż 30.06.2021;
 • 2022 – nie później niż 30.06.2022;
 • 2023 – nie później niż 30.06.2023.


Termin składania i otwarcia ofert wyznaczono do 21 kwietnia 2020.

Ogłoszenie dostępne jest pod adresem>>>

Warto zaznaczyć, że w 2016 roku 3. Regionalna Baza Logistyczna podpisała wieloletnią umowę na dostawę części zamiennych zabezpieczających użytkowane w pododdziałach wojsk lądowych Rosomaki. Zadania w tym zakresie realizowały spółki Rosomak i Biwar.

Dostawy podzielono wówczas na dziewięć zadań planowanych do realizacji do 2019 roku.

Spółka z Siemianowic Śląskich otrzymała wówczas zadania wykonywania obsług, dostawy części zamiennych do wymiany opon, siedzisk desantu, zabudowy siedzisk załogi, dostarczenia zestawów remontowych do podwozi oraz części zamiennych luzem o wartości niemal 79 milionów złotych. Łącznie zadania zakontraktowane w Siemianowicach mają wartość blisko 100 milionów złotych.

Z kolei firma Biwar z Biskupca odpowiadała za dostawę części zamiennych do wykonywania obsługiwań rocznych, części zamiennych do wykonywania przeglądów dwuletnich i czteroletnich. W jej przypadku umowy podpisano na ponad 4,5 miliona złotych.

Komentarze (3)

 1. Afganczyk

  Roski psuly sie też w,Afganistanie Piasty przednie,czujniki itd Ale chłopaki dbali jak o swoje Sprzęt byl szanowany Polska to inny teatr wojny i trzeba,dopancerzac BO stracić Roska można,szybko

  1. Transformers

   >A znasz jakiś pojazd wojskowy który się nie psuje?< Co "boli" Rosomaki to wiadomo> pytanie co z ty zrobiono<

  2. Leopard 2 się nie psuje i ma opinię bardzo trwałego, przy odpowiednim serwisowaniu.

 2. Awa

  Iskrownik w zapłonie samo czynnym?

  1. Kazuń

   To silnik wielopaliwowy.

 3. Meska

  Może by je dopancerzyć?

  1. Transformers

   Rosomak to KTO....125mm nie wytrzyma.... ppk Kornet nie wytrzyma....siem sprawdził w Afganie....co prawda po dopancerzeniu ale....inne to warunki....inny rodzaj konfliktu....dajcie już pokój....skupcie się na ważniejszych problemach bo stoimy w miejscu....

  2. Jacek90144

   Wtedy nie będzie plywac. A ciężki borsuk to w ogóle ma powstać?

  3. mobilny

   Tak. Zaraz po tym jak wdrażą wersję pływającą