Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

WZE S.A. i Safran łączą siły by wspierać polską obronność

Autor. Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A.

19 czerwca 2024 r. podczas wystawy Eurosatory w Paryżu, Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. i francuska firma Safran Electronics & Defense podpisały umowę na dostawę inercyjnych systemów nawigacyjnych Geonyx dla Sił Zbrojnych RP.

Umowa obejmuje wyprodukowanie około 200 sztuk sprzętu. Systemy Geonyx zostały wybrane zarówno do programu obrony powietrznej PILICA+, jak i NAREW, które zapewnią precyzyjne i wiarygodne pozycje platformom przeciwlotniczym.

Reklama

Podpisanie kontraktu obejmie przeniesienie produkcji jednostek nawigacji inercyjnych Geonyx do WZE S.A.: Safran wyprodukuje główne elementy, a WZE S.A. przeprowadzi ich montaż i niezbędne kontrole przed dostarczeniem Geonyx do polskiego użytkownika. Głównym celem jest skrócenie czasu dostawy i ostatecznie zapewnienie konserwacji nawigacji Geonyx polskiej armii w celu optymalizacji wskaźnika dostępności systemów. W podobnym kontekście firma Young Poong Electronics (YPE) zaadaptowała technologię Geonyx do koreańskich czołgów szturmowych K2 dla polskiej armii. Umowa zakłada przeniesie produkcji swoich jednostek inercyjnych do WZE S.A.

„Jestem zaszczycony, że w imieniu Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. mogę uczestniczyć w zawarciu tej umowy z Safran Electronics & Defense. Nawiązanie szerokiej współpracy pomiędzy WZE S.A. i Safran to nie tylko dostawa nowoczesnych systemów INS na potrzeby Sił Zbrojnych RP, ale także planowany transfer wiedzy i technologii” – powiedział p.o. Prezes WZE S.A., Damian Gorzelany. Dodał: „Jestem dumny z możliwości nawiązania polsko-koreańskiej współpracy z firmą Young Poong Electronics (YPE)”.

Autor. Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A.

Po podpisaniu umowy Alexandre Ziegler, wiceprezes wykonawczy Defense GBU Safran Electronics & Defense powiedział: „Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w obronie europejskiego kraju, jakim jest Polska, wraz z WZE S.A. w tych dwóch strategicznych segmentach: obrony przeciwlotniczej i pojazdów opancerzonych”. Dodał: „Dzięki naszym partnerom będziemy w stanie dostarczyć polskim siłom zbrojnym technologię nawigacji inercyjnej, odporną na zagłuszanie i fałszowanie sygnałów nawigacji satelitarnej. Odporne usługi pozycjonowania, nawigacji i pomiaru czasu (PNT) znajdują się w centrum zmian na polu bitwy, których jesteśmy świadkami”.

Czytaj też

Technologia nawigacji żyroskopowej z rezonatorem półkulistym firmy Geonyx, HRG Crystal, oferuje najlepszą niezawodność na rynku, ze średnim czasem między awariami wynoszącym ponad milion godzin, a także wytrzymałość w najbardziej wymagających środowiskach. HRG Crystal jest również niezależny od jakiegokolwiek sygnału zewnętrznego i jest bardzo kompaktowy. Pozwala to Geonyx na utrzymanie dokładności pozycjonowania i wskazywania, nawet gdy sygnały nawigacji satelitarnej są zagłuszane lub fałszowane, zapewniając jednocześnie najlepszą równowagę między rozmiarem, masą i mocą.

Reklama

Źródło: Materiał prasowy WZE S.A.

Reklama

Komentarze (1)

 1. xxyyy

  następny krytyczny element i technologia która Polska nie posiada i jest uzależniona w 100% od widzimisię zagranicznych partnerów

  1. Fanthasmos

   To zamiast płakać na forum zqorojektuj i wyprodukuj.

  2. Wuc Naczelny

   @Fanthasmos To zapłać mi a nie Lewandowskiemu poczekaj 10 lat i będzie.

Reklama