Przemysł Zbrojeniowy

Wojsko sprawdza wieże HITFIST 30 mm

4 Regionalna Baza Logistyczna we Wrocławiu ogłosiła rozpoczęcie procedury zakupowej w trybie przyspieszonym dotyczącej weryfikacja zespołów i podzespołów systemu wieżowego HITFIST 30 mm zainstalowanego na kołowych transporterach opancerzonych KTO Rosomak.

Jak czytamy w uzasadnieniu – „Uzasadnienie wyboru procedury przyspieszonej Skrócenie terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu oraz ofert na podstawie art. 411 ust. 7 i ust. 16 Ustawy PZP związane jest koniecznością pilnego zweryfikowania podzespołów przeznaczonych do naprawy i przywrócenia pełnej sprawności technicznej sprzętu wojskowego."

Czytaj też

Oznacza to, że pojazdy KTO Rosomak wyposażone w wieże HITFIST 30 mm firmy OTO Melara, będącej obecnie częścią koncernu Leonardo, wymagają pilnego przywrócenia do pełnej sprawności. W tym celu należy przeprowadzić „weryfikację zespołów i podzespołów systemu wieży HITFIST 30 mm." Oznacza to przeprowadzenie pełnej diagnostyki, ustalenie nieprawidłowości w działaniu i zakresu niezbędnych prac remontowych.

Działania związane z naprawą objęte będą odrębnym postępowaniem, którego zakres i wycena będą wynikały wprost z efektów weryfikacji. Oferty w procedurze dotyczącej weryfikacji zespołów i podzespołów systemu wieżowego HITFIST 30 mm można składać do 20 marca bieżącego roku.

Komentarze (10)

 1. Rozczochrany74

  Czas zrezygnować z włoskich wież które nie nadają się do użycia w pełno-skalowym konflikcie na rzecz polskich ZSSW 30. Niesprawne wieże Hitfist 30 powinny być wymienione na ZSSW 30. Wieże Hitfist 30 powinny być przeznaczone na części dla pozostałych wież Rosomaków. I tak stopniowo Rosomaki powinno dawać się do przebudowy na pełnowartościowe kołowe BWP.

  1. PGR

   W WP jest tyle Rosomakow bez jakiejkolwiek wiezy ze chyba mozna zaczac instalowanie ZSSW 30 od nich, chyba lepiej miec nawet Hitfisty niz zadnej.

  2. Czesław

   @PGR - no właśnie że nie ma tyle. Stąd pierwsze zamówienie na ZSSW-30 do KTO jest tylko na 70 szt

  3. LMed

   A kojarzysz Rozczochrany, że Rosomak z wieżą ZSSW-30 na plecach nie ma dopuszczenia do pływania???

 2. Zygazyg

  Bieliki, wierze , wszystko co włoskie się sypie. Ten kto wpadł na pomysł kupić coś włoskiego, napewno nie jeździł nigdy Fiatem albo Alfą bo widziałby że on nic porządnie nie potrafią złożyć.

  1. Obiektyw

   Chyba nie jeździłeś AR Giulia/Stelvio. Na pewno są lepsze niż posłanka myśl techniczna.

  2. Kaszana

   Zygzak przypomnij sobie polską motoryzacją. Idąc tym tokiem rozumowania nie powinniśmy kupować nic polskiego.

  3. Chyżwar

   Z wieżami jest trochę inaczej niż sądzisz. Kiedy je kupowaliśmy nie był to taki zły wybór. Tyle, że od tego czasu technika poszła "co nieco" do przodu.

 3. PGR

  Kiedyś wojsko miało własne jednostki które zajmowały się remontami i komu to przeszkadzało?

  1. Darek S.

   Brak własnego serwisu jest niedopuszczalny w czasie wojny. Aby on był w czasie wojny, musi być i w czasie pokoju.

 4. Olender

  Wyprodukować na "MAX" ZSSW -30 nawet jeśli miały by zawierać puste zasobniki na Spike...

 5. szczebelek

  Ja proponuję podpisać umowę ramową na 3000 sztuk ZSSW30 dla 341 rosomaków z wieżami Hitfist, 341 kolejnych rosomaków przewidzianych dla polskiej wieży, 1100 borsuków, 500 dla ciężkiego bewupa, 400 zintegrować z innymi pojazdami pancernymi, a resztę zostawić jako moduły do wymiany. Dać producentowi od razu informację na rozbudowanie sił produkcyjnych na kilkaset sztuk rocznie.

 6. Wywarzony

  Wyraźnie świadczy to o potrzebie opracowania także wieży załogowej do przyszłej wymiany na wozach bojowych i powiększenia oferty handlowej. Nie wszyscy chcą lub jest ich stać na bezzałogowe !

 7. Wywarzony

  Wyraźnie świadczy to o potrzebie opracowania także wieży załogowej do przyszłej wymiany na wozach bojowych i powiększenia oferty handlowej. Nie wszyscy chcą lub jest ich stać na bezzałogowe !

 8. Thorgal

  Rozczochrany74 Kserkses Być może nasi najpierw zobaczą oferty a wtedy podejmą decyzję? Jeśli nikt nie przytuli do kieszeni koperty.......

 9. Limano

  Powstaje nowy batalion zmechu na wschodzie polski, który ma mieć Rosomaki, skąd wezmą dla nich aż tyle, nigdzie nie słychać żebyśmy dostali jakiś zastrzyk nowości, że by można było komuś zabrać

 10. Kserkses

  Koszt remontu - 50% kosztu zakupu nowego ZSSW30.