Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wojsko kupuje spadochrony do skoków HALO/HAHO

HALO HAHO
Autor. USAF

Agencja Uzbrojenia ogłosiła zamówienie z wolnej ręki, którego przedmiotem będzie dostawa sprzętu spadochronowo-desantowego tj. spadochronu desantowego taktycznego z wolnym systemem otwarcia TPDS-LLT. Całkowita wartość zamówienia została określona na kwotę 3 323 694.31 PLN.

Reklama

W ostatnich dniach Agencja Uzbrojenia w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej zamieściła ogłoszenie o dobrowolnej przejrzystości ex ante, w którym to czytamy, że dokonano wyboru wykonawcy dostawy sprzętu spadochronowo-desantowego tj. spadochronu desantowego taktycznego z wolnym systemem otwarcia TPDS-LLT (Tactical Parachute Delivery Systems - Light Load Tactical Main Parachute). Czytamy w nim, także, że wybranym do tego podmiotem została spółka Parasnake Arkadiusz Szewczyk, a końcowa wartość zamówienia została określona na kwotę 3 323 694.31 PLN.

Reklama

W kwestii terminu oraz ilości realizacji zamówienia Agencja Uzbrojenia poinformowała, że jeszcze w 2023 r. powinno zostać dostarczonych 17 kompletów opisywanego sprzętu, natomiast na 2024 r. przewidziano dostawę 16 kompletów. Dodatkowo, w ramach opcji, zamawiający zawarł możliwość dokupienia kolejnych sztuk owego wyposażenia, a dokładniej w 2023 r. - 3 kpl oraz w 2024 r. - 4 kpl.

Czytaj też

Spadochron TPDS-LLT jest spadochronem desantowym taktycznym z wolnym systemem otwarcia w układzie plecy-plecy. Ww. wyposażenie jest przeznaczone do wykonywania skoków szkolno-treningowych, szkolno-bojowych i bojowych. Zostało zaprojektowane do wykonywania skoków HALO/HAHO z pełnym wyposażeniem taktycznym skoczka oraz aparaturą tlenową, bez potrzeby stosowania spadochronu stabilizacyjnego. Tego typu skoki wykonywane z dużych wysokości są jednym ze sposobów dostarczania personelu i sprzętu wojskowego metodą spadochronową. Pierwsze spadochrony TPDS-LLT trafiły na wyposażenie Wojska Polskiego w 2015 roku. Są wykorzystywane m.in. przez personel 6. Brygady Powietrznodesantowej.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama