Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wojsko kupuje przekroje broni

Fot. ZM Tarnów
Fot. ZM Tarnów

Inspektorat Uzbrojenia rozpisał przetarg na zakup przekrojów karabinów wyborowych, karabinów maszynowych i moździerzy. 

Inspektorat Uzbrojenia chce pozyskać następujące przekroje broni: 40 szt. karabinów wyborowych Tor kalibru 12,7 mm, 40 szt. karabinów wyborowych Bor – 7,62 mm, 170 karabinów maszynowych UKM-2000P i 50 sztuk w wersji UKM-2000C stosowanej w pojazdach, 25 szt. wielkokalibrowych karabinów maszynowych WKM-B kalibru 12,7mm oraz 15 moździerzy LM-60D kalibru 60mm. Termin składania ofert w przetargu mija 15 lipca, natomiast dostawy mają być zrealizowane do 28 listopada 2014 roku. 

Wszystkie wymienione typu broni których przekroje chce pozyskać IU są produkowane przez Zakłady Mechaniczne Tarnów, wydają się one najbardziej prawdopodobnym dostawcą. 

W bieżącym roku Inspektora Uzbrojenia rozpoczął negocjacje z ZM Tarnów w zakresie zakupów m. in. karabinów wyborowych BOR i moździerzy LM-60D. W wypadku moździerzy, w kwietniu podpisano umowy na dostawę 108 sztuk. W zakresie karabinó wyborowych i granatników negocjacje trwają.

Komentarze (11)

 1. Evingolis

  Poziom niektórych komentarzy po prostu powala z nóg. Nie dość, że "fachowcy" nigdy w życiu broni nie trzymali, ani w wojsku nie byli, to jeszcze nawet nie chce im się w googla wpisać, co to jest przekrój broni. A wystarczy spojrzeć na fotki. Gimbaza... do nauki. Jeszcze kilka tygodni, trzeba oceny na świadectwach powyciągać, bo ojciec pasa weźmie! https://www.google.pl/search?q=przekroje+broni&client=firefox-a&hs=zY2&rls=org.mozilla:pl:official&channel=sb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=2FuTU6TlL4Wt7QbJ9YHYBw&ved=0CCYQsAQ&biw=1280&bih=641

  1. gosc

   Jezeli jestes taki madry to dlaczego nie odpowiedziales na moje proste pytanie? Powtorze. "I potrzeba az 170 karabinów maszynowych UKM-2000P do szkolenia teoretycznego? Dajcie spokoj."

 2. bailly

  Ja moge wojsku porobic te przekroje,... za taka kase,... wzdluzne, poprzeczne,... jakie tylko chca, .... moja pila wszystko tnie.

 3. Edo

  Przekruj broni jes stosowany do szkolenia teoretycznego to zwykły np beryl z wycietymi otworami odslaniającymi mechonizm kture są w środku broni

  1. gosc

   I potrzeba az 170 karabinów maszynowych UKM-2000P do szkolenia teoretycznego? Dajcie spokoj.

 4. daro

  Nie rozumiem zdziwienia zakupem. Przekroje od zawsze były używane w WP. Są niezbędne w procesie szkolenia, pozwalają uniknąć uszkodzenia egzemplarzy bojowych w wyniku ciągłego rozbierania, zamiany części pasowanych, są tansze, łatwiejsze w przechowywaniu. Ww. pozycje do tej pory nie były zamawiane, a od dawna zabiegano o ich pozyskanie.

 5. gosc

  Czy wy naprawde musicie byc tacy ograniczeni umyslowo? Przepraszam, ale sie wkurzylem. Piszac przekroj autor mial na mysli. Przekrojowo. synonimy przekrojowo: całościowo, kompleksowo, ogólnie, sumarycznie, syntetycznie, zbiorczo Czyli chodzi o zakup zbiorczy wielu elementow, rodzajow broni. Rany!!!

 6. Colt

  I po co to komu :P Ja jak przyszedłem do wojska, dostałem UKMa w łapy i usłyszałem "Masz, popatrz sobie, na jutro masz być mistrzem" I tyle w temacie ;P

  1. pól źartem ,pól serio ale z prawej flanki

   no i co? Zostalo coś na stole po zloźeniu? Szcześciem ,źe Ci ten ktoś madry tego samego z uzbrojonym granatem nie kazal zrobić.

 7. reeliant80

  Czy może Mnie ktoś oświecić co to znaczy kupić przekrój broni? To są jakieś plany techniczne, czy coś w tym rodzaju?

  1. krzysiek2103

   Takie pomoce naukowe. Jak "przekrój ludzkiego ciała" w podstawówe.

 8. Wlad

  Nie bardzo rozumiem, poszczególne egzemplarze będą przecięte wzdłuż, w poprzek, czy też na ukos?

  1. Vexorus

   Wystarczy trochę ruszyć głową. Przekroje robi się po to, aby pokazać konstrukcję wewnętrzną i zasadę "jak to działa". Więc, jaka będzie poprawna odpowiedź na Twoje pytanie?

 9. jur f

  Co z MSBS 5,56 ????. To co robi MON to istny skandal !. Wojsko potrzebuje nowego karabinku. Beryle maja już od 15 do 30 lat. Dalsza zwłoka zakrawa na Sabotaz lu skrajna głupotę/niekompetencje !.

  1. Vexorus

   Wierutne bzdury. Beryl to 1996 rok, to po pierwsze. Po drugie, dlaczego skandalem mielibyśmy nazywać kupowanie modeli przekrojów broni, które zastosowane będą do edukacji nowych rekrutów? Nie wyobrażam sobie tego, że ktoś nazywa się żołnierzem, a nie wie, jaka jest zasada działania jego broni. Poza tym wszystkim, to są polskie produkcje, więc tym bardziej nie widzę podstaw do "hejtowania". Jeśli potrafisz zaprojektować i dostarczyć gotowy produkt w tydzień, to czemu jeszcze nie dorobiłeś się milionów na kontraktach z armią? MSBS to wciąż fazy testów i poprawiania projektu w celu dążenia do perfekcji. Wprowadzenie całkowicie nowego produktu, którego sprawność i niezawodność ma kluczowe znaczenie z chyba oczywistych powodów, to nie jest "jedna nocka". Polecam śledzić profil Łucznika na FB, tam wszystkie newsy na bieżąco aktualizują. Przypomnę tylko, że ta firma opracowuje na zamówienie rządowe, poza tym dużą część akcji firmy posiada Ministerstwo Skarbu ze względu na jej kluczowy wpływ na obronność państwa. Setki milionów złotych zainwestowali w nową fabrykę specjalnie pod MSBS, premier Tusk obfotografował się na otwarciu i odtrąbił zwycięstwo polskiego przemysłu zbrojeniowego. Teraz to MSBS MUSI wypalić, na zamówienie polityczne. A wojsko będzie z nim biegać, bo to sprawa w tym momencie już "wizerunkowa" dla rządzących i nie dopuszczą do porażki. A miejsce na popis jest, bo polscy inżynierowie naprawdę znają się na rzeczy i mają poczucie "misji" w tworzeniu swoich dzieł, ALE TO WYMAGA MNÓSTWO PRACY- czyli czasu. Polecam najpierw się trochę w świecie zorientować, a dopiero potem krytykować. Inaczej wychodzi się na nie przymierzając ignoranta. Pozdrawia student Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej.

 10. zenek

  przekrój tańszy u jak się złoży z dwóch całość to można śmiało naparzać, brawo Inspektorat!

 11. Laikum

  Kiedy produkcja MSBS? Sabotażyści na wysokich szczeblach pracują dobrze na rzecz obcych? Co to znaczy - przekroje broni? Chcą kupić jakieś rysunki przekrojowe, jakieś połówki broni? Nie znam takiego określenia.