Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wojsko kupuje karabiny maszynowe z Tarnowa

12,7mm wielkokalibrowy karabin maszynowy WKM-Bm.
12,7mm wielkokalibrowy karabin maszynowy WKM-Bm.
Autor. Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A.

Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. zawarły z Agencją Uzbrojenia umowę na dostawy 12,7 mm wielkokalibrowych karabinów maszynowych WKM-Bm. Stanowi to znaczący krok w kierunku wzmocnienia potencjału obronnego Wojska Polskiego.

Wielkokalibrowy karabin maszynowy WKM-Bm to zaawansowana broń przeznaczona do zwalczania siły żywej przeciwnika ukrytej za lekkimi osłonami, lekko opancerzonych celów naziemnych, nisko latających celów powietrznych oraz celów nawodnych.

Reklama

Może być stosowany w różnorodnych konfiguracjach, m.in. montowany na podstawach słupkowych, czołgowych, obrotnicach na włazach pojazdów oraz na podstawach trójnożnych uniwersalnych i naziemnych lub stanowiąc uzbrojenie zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia (ZSMU).

To nie jedyna umowa, którą zawarła tarnowska spółka. W minionym tygodniu została zawarta kolejna umowa z PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. na dostawy karabinów maszynowych WKM-Bm wraz z podstawami. Karabiny będą montowane na jednostkach budowanych w ramach projektu Kormoran.

Czytaj też

„Te umowy to nie tylko dowód zaufania do naszych produktów, ale także rezultat ciężkiej pracy i zaangażowania naszego zespołu w dążeniu do doskonałości oferowanych wyrobów. Dostawy karabinów maszynowych WKM-Bm zdecydowanie wzmocnią zdolności operacyjne Sił Zbrojnych RP” – podkreśla Robert Pacana, Członek Zarządu Zakładów Mechanicznych „Tarnów”.

Jest to już kolejna zawarta umowa na zakup WKM-Bm. W umowie ramowej z 1 grudnia 2023 roku pomiędzy Agencją Uzbrojenia oraz konsorcjum PGZ S.A. i Huty Stalowa Wola S.A. dotyczącej dostaw wozów dowodzenia i pojazdów logistycznych do DMO 155 mm armatohaubic samobieżnych znalazło się ponad 600 sztuk karabinu maszynowego WKM-Bm.

Informacja z komunikatu Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

 1. sprawiedliwy

  Polski przemysl - popieram

  1. Essex

   Ale co popierasz?

  2. Wuc Naczelny

   @Essex on jest sprawiedliwy dlatego popiera lokalne układy. Tak rozumie patriotyzm. Lokalne ukady produkujące produty licencyjne z managerami z podstawówki z kupionymi dyplomami.

 2. rwd

  Tak jak Piorun jest modyfikacją sowieckiej Igły, tak tzw. polski WKM-Bm jest modyfikacją sowieckiej konstrukcji. Bądźmy realistami szczytem możliwości naszych konstruktorów jest zaprojektowanie czegoś na wzór saperki, taczki lub łopaty.

 3. Ar Tur

  600 sztuk dla autohaubic. To było. A ile ma ten kontrakt? Ile sztuk i dla kogo?

  1. ALBERTk

   Dla kogo? Na pewno nie dla polskiej armii. Idzie wszystko na wschód. Tak jak drony, amunicja i granatniki

  2. Paweł P.

   Ani ile milionów, ani ile sztuk... Standardzik. BTW brawo Tarnów.

  3. skition

   To NSW już zszedł? Jak wiadomo NSW ma amunicję 12,7mmx108mm a Mesko produkuje 12,7x99mm. 12,7x108mm nie ma w ofercie czyli jak mniemam jest bez amunicji..W Ukrainie może i jest bo produkują to Rumuni,Węgrzy i Czesi.

 4. Seb66

  "Sukces" Tarnowa? WP kupuje w Polsce ? A do entuzjazmu nt zakupu dla MW też trzeba podejść z umiarem: bo ile ich kupili ? 12 sztuk ?

 5. RAF

  Ile tych karabinow zamowiono. W umowie ramowej byko 600, a w obecnej wykonawczej ile?

  1. Essex

   100 ale w cenie jak za 600

 6. Prezes Polski

  Dobrze, że nie ma informacji o cenie. To mogłoby bardzo zdenerwować wiele osób.

  1. szczebelek

   Tanie inaczej?

  2. user_1050711

   Z punktu widzenia ekonomii, ważne jest, aby te środki pozostawały w krajowej gospodarce. I niech sobie tam krążą... pobudzając coraz to nowe firmy do wykonywania pracy. A choćby i po wiele razy każdego miesiąca. Gdy pieniądz wydany za granicą - kamień w wodę.

  3. RAF

   Prezes Polski@ A co ci da cena skoro nie podali wielkosci zamowienia?

Reklama