Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wojsko kupuje części zamienne do broni strzeleckiej

Fot. st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ
Fot. st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ

1 Regionalna Baza Logistyczna poinformowała pod koniec kwietnia o udzieleniu zamówienia na dostawę tśm do broni strzeleckiej. Realizacją usługi zajmie się Fabryka Broni Łucznik – Radom. 

Baza wyznaczyła cztery miejsca realizacji dostaw. Na liście znalazły się cztery składy, należące do różnych oddział RBLog: Drawno, Olsztyn, Regny oraz Jastrzębie.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa zestawu części zamiennych, ZOR (zestawów obsługowo-remontowych) do:

 1. 5,56 mm kbs wz. 96 BERYL;
 2. 5,56 mm kbk wz. 96 MINI-BERYL;
 3. 9 mm pm wz. 98 GLAUBERYT;
 4. 9 mm pw P-83.

Całkowita końcowa wartość zamówienia to, jak podaje 1 RBLog, ponad 4,8 mln PLN (brutto). Zamówienie realizowane było w ramach procedury ograniczonej, w której wojsko otrzymało jedną ofertę.

Decyzja o udzielniu zamówienia zapadła 24 kwietnia br. Zrealizuje je Fabryka Broni Łucznik–Radom.

Wielki powrót do USA

Warto przypomnieć, że w lutym br. Fabryka Broni w Radomiu rozpoczęła współpracę z dwoma amerykańskimi firmami Atlantic Firearms i Arms of America oferującymi broń na cywilnym rynku w USA. Obecnie obejmuje ona jedynie sprzedaż części broni i akcesoriów, ale ma zostać poszerzona. Prawdopodobnie obejmie więc docelowo m.in. sprzedaż cywilnych, samopowtarzalnych wersji karabinków Beryl i Grot oraz pistoletu maszynowego PM-98.

Do Atlantic Firearms i Arms of America na początku roku dotarły pierwsze dostawy komponentów do broni, takie jak lufy do amunicji 7,62x39 mm, magazynki z tworzywa kalibru 5,56 mm, regulowane kolby, łoża z szynami montażowymi, itp. Firma Atlantic Firearms poinformowała również o uzyskaniu zezwolenia na wykorzystanie części z FB Radom w swoich konstrukcjach, będących w znacznej mierze wariacjami na temat broni systemu Kałasznikowa i AR15 oraz od nich pochodzącej. Firma poinformowała też o planowanej, szerszej współpracy z radomską Fabryką Broni.

Natomiast w marcu br. w siedzibie Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała z Defence Industries Corporation of Nigeria (DICON) memorandum dotyczące określenia warunków i reguł transferu technologii na produkcję karabinków Beryl M762 w Nigerii podzielonego na trzy etapy.

Reklama

Komentarze (3)

 1. zoom

  czołg nie obroni sie przed samolotem ani helikopterem uzbrojonym w rakiety

 2. Supergle

  Czegos tu nie rozumiem lufa wytrzymuje 10 tys. Strzalow dla fabrycznej celnosci, reszta duzo powyzej, wiec zostaje optyka i szyna

 3. koeoeoooe

  To jeszcze maja glauberyty i p-83 na stanie nie lepiej wycofać i PM-98wprowadzić.a stare na strzelnice. Niech cywile trenują.

Reklama