Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wenezuela zmodernizowała lekkie czołgi

Wenezuelskie Scorpiony 90 / Fot: Ejército de Venezuela
Wenezuelskie Scorpiony 90 / Fot: Ejército de Venezuela

Armia Wenezueli zakończyła odbiory zmodernizowanych lekkich czołgów Scorpion 90. Na wszystkich 78 wozach przeprowadzono prace siłami rodzimego przemysłu – informuje portal InfoDefesa.

Lekkie pojazdy gąsienicowe Scorpion 90 zostały zakupione przez Wenezuelę w 1988 roku w liczbie 78 sztuk wraz z czterema lub sześcioma wozami FV-104 Samaritan, dwoma FV-105 Sultan i czterema FV-106 Samson.

Jak podają lokalne media, obecną modernizację przeprowadził lokalny przemysł, prawdopodobnie na wszystkich wozach, ale jej zakres nie jest do końca znany. Wiadomo jednak np. że dokonano remotoryzacji i przeprowadzono gruntowne remonty. Zainstalowano także nowoczesne kamery termowizyjne dostarczone przez belgijską firmę Pegasus Technologies. Obraz z niej jest wyświetlany na wielofunkcyjnym 10 calowym ekranie na stanowisku celowniczego.

Dzięki temu Scorpiony 90 będą znacznie skuteczniej mogły prowadzić ogień ze swojego głównego uzbrojenia w postaci 90 mm armaty Cockerill Mk III. Wersja Scorpion 90 powstała w Wielkiej Brytanii wyłącznie na eksport a poza Wenezuelą Scorpiona 90 wybrała jeszcze Malezja. Oryginalny brytyjski wóz Scorpion wóz posiadał słabszą, 76 mm armatę i współosiowy 7,62 mm karabin maszynowy.

Obecnie Brytyjczycy nie używają już Scorpionów w wersji z armatą 76 mm, ale inne warianty bazującej na nim rodziny CVR(T), w tym wozu rozpoznawczego z armatą 30 mm. Co ciekawe, ponad 100 tego typu wozów z nadwyżek British Army przekazano Łotwie. Oryginalne Scorpiony były natomiast wielokrotnie używane bojowo, w tym w czasie wojny o Falklandy. 

Reklama
Reklama

Scorpiony 90 nie stanowią jednak i nigdy nie stanowiły głównej pięści pancernej sił zbrojnych Wenezueli. Są one jedynie wozami rozpoznania bądź uzupełniającymi platformami wsparcia. Wenezuela dysponuje bowiem dzisiajniemal dwiema setkami czołgów podstawowych: 92 T-72B1V, oraz 84 starszymi francuskimi czołgami AMX-30. Te ostatnie miały zostać zastąpione przez T-72, po przebyciu których zostały zmagazynowane. Teraz Caracas planuje ich renowację i modernizację, niewykluczone że opartą częściowo na doświadczeniach z prac nad Scorpionem 90. Oprócz tego Wenezuela posiada 130 BMP-3M  uzbrojonych w 100 mm armatę i sprzężona z nią 30 mm armatę automatyczną.

Reklama

Komentarze

    Reklama