Przemysł Zbrojeniowy

W środę położenie stępki pod drugiego Kormorana

Fot. M. Dura
Fot. M. Dura

We środę odbędzie się uroczyste położenie stępki pod drugi niszczyciel min  projektu 258 Kormoran II - informuje stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. 

Pierwszy Kormoran wszedł do służby w listopadzie 2017 roku. Kontrakt na budowę dwóch kolejnych jednostek projektu 258 podpisano  w grudniu  2017 r. w Ministerstwie Obrony Narodowej. Budowa odbywa się w ramach konsorcjum ze stocznią Remontowa Shipbuilding S.A. jako liderem, w którego skład wchodzą także Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna.

Położenie stępki jest zaraz po tzw. cięciu blach istotnym kamieniem milowym realizacji każdego projektu stoczniowego wieńczącym zakończenie obróbki prefabrykacji wstępnej kadłuba i  rozpoczynającym etap montażu poszczególnych elementów statku w całość - możemy przeczytać w informacji prasowej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

Okręt typu Kormoran II przeznaczony jest do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich oraz innych obiektów i materiałów wybuchowych pozostałych zarówno w toni wodnej jak i na dnie akwenów morskich. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU bądź wielonarodowych sił koalicyjnych). Przystosowany jest również do wykonywania pozostałych zadań pomocniczych określonych przez Marynarkę Wojenną.

 

Komentarze (24)

 1. Gliwiczanin

  Dla przeciwników tych okrętów. Te okręty mają zastąpić wysłużone już niszczyciele min proj. 206FM, które mają po 51 lat!!! Trzy okręty typu Kormoran są nam potrzebne tak jak saperzy na lądzie. W Bałtyku przecież nadal jest duża ilość niewybuchów po dwóch wojnach światowych.

 2. bender

  @Sekunda: planowane jest zastąpienie Wróbla armatą morską 35 mm KDA nazwaną Tryton. Drugi i trzeci z z niszczycieli min typu Kormoran mają ją dostać od początku. Tu jest więcej o tej konstrukcji: https://www.defence24.pl/system-automatycznej-armaty-morskiej-am-35-nie-tylko-dla-marynarki-wojennej @Kosa: zgadzam się w pełni. Widziałem Kormorana razem z innymi trałowcami i mine hunterami NATO i nasz okręcik prezentuje się fantastycznie, a możliwości bojowe ma większe od swoich belgiskich, holenderskich, portugalskich czy nawet angielskich odpowiedników. Pierwsza liga w zakresie wykrywania i zwalczania podwodnych zagrożeń. @Thomas de Groos: primo wybudowanie kadłuba ze stali amagnetycznej zachowując wszelkie reżimy prawidłowej obróbki tego materiału też było sporym wyzwaniem, secundo systemy walki i łączności na Kormoranie są polskie (SCOT-M z OBR CTM). Integracja wszystkich systemów jest też polska. Radary nawigacyjne są od Raytheona. Tu jest więcej: https://www.defence24.pl/ctm-pomoze-w-okretowej-samowystarczalnosci

 3. ktos

  Fajnie ze budujemy kolejny okret tylko sie zastanawiam po co? Powiedzmy ze zbudujemy te 5 jednostek nawet zaszalejmy 10 a co! Nasza flota bedzie skladala sie z okretu patrolowego i tralowcow. Jaka funkcje bedzie pelnila ta flota? BO napewno nie bojowa, chyba ze bedziemy taranowac przeciwnika. Oczywiscie tralowce sa do rozminowywania podejsc do portow itd... ale jak to wykonaja jak zadnego ruchu do tych portow nie bedzie?

 4. w

  potrzeba minimum 5 szt.

 5. -CB-

  @Thomas de Groos - przecież jednego już zbudowali, a teraz dwa bliźniacze, więc nie będą wymyślać koła od nowa...

 6. Michał

  Może by chlopaki w ramach nauki obsługi sprzętu przeorali kawalek morza północnego w poszukiwaniu nas,ego Orła?

 7. Kiwi123

  Ludzie po jaką cholerę budujemy okręty za grube miliony skoro można to zatopić rakieta przeciwokretowa za 100 tyś dolarów ? My nie mamy obrony przeciwlotniczej, nie mamy śmigłowców do SAR a budujemy okręty. Nam potrzeba 5-10 małych szybkich okrętów do patrolowania swojego akwenu i nic więcej. Na Bałtyku nie będzie walk okrętów jak za czasów ll wojny. A ewentualny agresora zatopi naszą marynarkę 1 atakiem rakietowym, nalotem. Po co budować coś co w czasie wojny nie przeżyje więcej niż 1 dzień a i tak nie ma żadnej wartości bojowej ? Nie lepiej kupić za cenę tych kormoranow zestawy rakietowe do obrony swojego akwenu i 3-5 smigiel do SARu ?

 8. B

  Pewnie to ta sama stępka z wiatraków co pod prom... Tzw. stępka przechodnia.

 9. KOSA

  Trzymam kciuki by wszystko poszło zgodnie z planami i żeby 35 mm armata Tryton zagościła na tych nowych KORMORANACH . A w przyszłości by zbudowano kolejne w zastępstwie dotychczasowych Trałowców. Te okręty to światowa klasa TRAŁOWCÓW. ! Trzymam kciuki .

 10. Thomas de Groos

  Uprzejmie zwracam uwagę, że w naszych polskich warunkach można wyprodukować kadłub z napędem, ale.... co do systemów elektronicznych o znacznym stopniu komplikacji to chyba za chude uszy..... położenie stępki to oczywiście krok pierwszy, ale po zwodowaniu kadłuba przyjdzie czas na znacznie trudniejszy i kosztowniejszy etap. Prawdopodobnie przetargi na wyposażenie będą tak formułowane, by broń Boże żadna z polskich firm nie była w stanie ich spełnić.... np. Radwar, Fonix i jeszcze parę innych.

 11. WiN

  Oby mister Morawiecki stępki nie kładł,bo on już jedną w zeszłym roku położył w Szczecinie pod prom.W przyszłym roku ma być wodowanie promu,tylko jakaś cisza,rząd się nie chwali jak idą prace...... :)

 12. Janusz

  Hahahahahaha, a to dobre. Ile teraz lat poczekamy na bliźniaczą krypę? Hm, pomyślmy... ze 25?

 13. asf

  Łącznie przydałoby się 5-6 sztuk we flocie.

  1. Boczek

   Docelowo ma być chyba 6 - jeżeli się nie mylę.

 14. lord

  Jestem po 40-stce, już nie dożyję wodowania.

  1. Boczek

   Spoko. Przecież za ca. rok zwodowany zostanie drugi, czyli za ca. 2 lata trzeci.

 15. cosma

  po co nam niszczyciel min ?

  1. Boczek

   Do niszczenia min. Jedno z najważniejszych zadań MW.

 16. Dumi

  Pięknie, ale wolałbym przeczytać: POŁOŻENIE PIERWSZE STĘPKI POD pierwszą ORKĘ;) Czekamy.

  1. Boczek

   To będziesz długo czekał. Po tym jak Francuzi się wycofują, aż do efektywnego rozpoczęcia programu 212CD.

 17. Sekunda

  Tylko nie wygłupiajcie się z tym nieśmiertelnym zestawem Wróbel.

 18. Dyktatorek

  Oby nie kładł tej stępki Morawiecki , bo już jedną położył ...i stoi do tej pory zardzewiała ...a zapowiadanego promu ani widu ani słychu

 19. Szuwarek

  Trzy jednostki to jednak trochę mało. Powinno się zbudować 6 szt.

 20. Kozi

  Wiem że Kormoran niewie wnosi do obrony Kraju ale miło patrzec że cos jest budowane w Polsce na swiatowym poziomie bez wiekszych problemow. Taka odmiana od wiecznych analiz

 21. ad

  kolejny ruchomy cel dla rosyjskich rakiet...

 22. Marek

  Wolałbym, żeby położyli stępkę pod pierwszego Miecznika.

 23. Patcolo

  Dawać dawać i więcej i szybciej.

 24. MiP

  Budujemy okręty pomocnicze to dobrze ale kiedy położenie stępki pod okręt wojenny z prawdziwego zdarzenia ?????