Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

W Czechach powstała agencja zajmująca się współpracą obronną

Czeska wyrzutnia RBS-70. Fot. Jan Kouba, Ministerstvo Obrany České Republiky
Czeska wyrzutnia RBS-70. Fot. Jan Kouba, Ministerstvo Obrany České Republiky

Minister obrony Czech Lubomir Metnar zaprezentował we wtorek nową Agencję Międzyrządowej Współpracy Obronnej (AMOS), która ma wspierać producentów uzbrojenia z Czech, negocjować kontrakty i przygotowywać je do ostatecznego podpisu.

Metnar powiedział, że na świecie działa siedem takich agencji i Czechy znalazły się w tym gronie. Przypomniał, że producenci uzbrojenia i techniki wojskowej od lat domagali się utworzenia przy ministerstwie obrony podobnej instytucji.

Przemawiał za tym fakt, że część kontraktów m.in. na śmigłowce lub radary zawierano z innymi państwami przez umowy międzyrządowe. Agencja nie ma odpowiadać za zakupy lub sprzedaż, lecz zapewnić prowadzenie negocjacji na szczeblu rządowym i ostatecznie proponować brzmienie umowy, którą z innym rządem podpisywałby czeski dostawca uzbrojenia.

Takiej umowie towarzyszyć ma gwarancja jakości wydawana w imieniu rządu Czech przez Wojskowy Instytut Techniczny, a także dodatkowe międzyrządowe umowy o współpracy wojskowo-technicznej, czyli o różnych formach i zakresach offsetu.

Szef resortu obrony wyjaśnił, że agencja została stworzona na podstawie współpracy m.in. ze Szwecją, Francją, Izraelem i Stanami Zjednoczonymi i dodał, że jej działalność zwiększy wiarygodność i konkurencyjność czeskich producentów na rynku eksporterów broni.

Czeski przemysł obronny zatrudnia około 20 tys. osób i ma sprzedaż na poziomie około 2 mld euro rocznie. 90 proc. produkcji sprzedaje się za granicę. Agencja ministerstwa obrony ma ściśle współpracować z resortami spraw zagranicznych, przemysłu i handlu oraz finansów.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama