Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

USS „Zumwalt” z poślizgiem. Pierwszy i ostatni niszczyciel nowej generacji?

Ceremonia chrztu USS „Zumwalt” została przełożona – fot. US Navy
Ceremonia chrztu USS „Zumwalt” została przełożona – fot. US Navy

Marynarka amerykańska poinformowała, że zaplanowana na 19 października ceremonia chrztu niszczyciela USS „Zumwalt” zostanie przesunięta na termin późniejszy.

Ta z pozoru błaha sprawa świadczy o dużym problemie, jaki pojawił się w programie niszczyciela przyszłości DDG 1000. Amerykanie są ogromnie przywiązani do tego typu uroczystości i musiało się rzeczywiście coś zdarzyć, jeżeli zdecydowali się na jej przesunięcie.

W oficjalnym komunikacie Sekretarz Marynarki Ray Mabus poinformował, że był zmuszony do podjęcia takiej decyzji, gdyż cięcia budżetowe nie pozwalają na odpowiednie uhonorowanie pamięci admirała Zumwalta i jego zasług dla kraju i US Navy.

Niszczyciel USS „Zumwalt” jest pierwszym w serii niszczycielem nowej generacji i ma być wizytówką siły morskiej Stanów Zjednoczonych. Jest to tak naprawdę pływająca wyrzutnia uzbrojenia wszelkiego typu o wyporności 14000 t i dlatego pierwsza jednostka ma kosztować aż 7 miliardów dolarów, a każda następna co najmniej 3,5 miliarda dolarów. Rezygnacja z ich budowy rozwiązałaby więc problemy finansowe US Navy i taka idea zaczyna być coraz bardziej popularna.

Reklama

Komentarze (2)

  1. XYZ

    No cóż, innowacje kosztują. Ale tak to jest jak się pozwala na swobodne działanie wszelkiego rodzaju lobby. Przykładem - Polska.

  2. Ja

    Lepsza bylaby rezygnacja z budowy LCS i zbudowanie klasycznych fregat wielozadaniowych w miejsce fregat OHP, wtedy znalazly by sie i pieniadze na budowe Zumwaltow i nastepcow Ticonderog.

Reklama