Przemysł Zbrojeniowy

Ukraińsko-chińska produkcja lotnicza?

Chiński samolot JH-7 - fot. Wikipedia Creative Commons
Chiński samolot JH-7 - fot. Wikipedia Creative Commons

Państwowy ukraiński holding zbrojeniowy Ukroboronprom i chińska korporacja lotnicza AVIC (Aviation Industry Corporation of China) uzgodniły zasady współpracy w zakresie eksportu do państw trzecich. Umowa dotyczy produkcji, promocji i sprzedaży bliżej niesprecyzowanych produktów przemysłu lotniczego. Porozumienie zawarto podczas trwających właśnie w Pekinie targów Aviation Expo/China 2013.

Strony ustaliły zasady dwustronnej współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania produktów i ich promocji na rynkach krajów trzecich. Osiągnięto porozumienia w sprawie podpisania umowy ramowej, w której ustalone będą kierunki i perspektywy współpracy. Projekt odpowiedniego dokumentu zostanie przekazany stronie do konsultacji chińskiej w najbliższej przyszłości, - czytamy w porozumieniu. 

Ukroboronprom jest holdingiem, który zrzesza wszystkie ukraińskie zakłady zbrojeniowe i organizacje zajmujące się sprzedaż, promocją i serwisowaniem produktów z tej branży. Aviation Industry Corporation of China (AVIC), to konsorcjum chińskich zakładów lotniczych, produkujących samoloty bojowe, oraz duże samoloty komunikacyjne. W jego ofercie znajdziemy zarówno modyfikacje rosyjskiego bombowca Tu-16 (Xian H-6), jak też samoloty transportowe ARJ21 Xiangfeng, myśliwce JF-17 czy szturmowe JH-7.

Komentarze (1)

  1. MB

    Ukraińcy to bardzo atrakcyjny partner dla Chin. Nasi wschodni sąsiedzi dysponują rozwiniętą technologią silników odrzutowych, Współpraca na tym polu może być początkiem przełamania rosyjskiego monopolu lub chodzi o zupełnie nowe projekty które znajdą zastosowanie w najnowocześniejszych chińskich konstrukcjach lotniczych.