Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraiński rząd wspiera przemysł lotniczy. Znosi cło i VAT

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Rada Ministrów Ukrainy zwolniła zakłady przemysłu lotniczego z ceł i podatku VAT od importowanych komponentów i sprzętu specjalnego do końca 2024 roku. Tego typu wsparcie, ma zwiększyć konkurencyjność i innowacyjność ukraińskich producentów, takich jak państwowy koncern Antonowa. 

Jak podała agencja UNIAN rząd Ukrainy zdecydował się na specjalne ulgi w zakresie opodatkowania i ceł dla przemysłu lotniczego 9 sierpnia 2017 roku. Ich celem jest obniżenie kosztów modernizacji zakładów, które w znacznym stopniu opierają się nadal o technologie posowieckie oraz zwiększenie konkurencyjności przy wykorzystaniu komponentów zachodnich.

Czytaj też: Debiut ukraińsko-saudyjskiego An-132 [Foto]

Nowe regulacje mają obowiązywać do 1 stycznia 2025 roku. Jak podkreślił minister rozwoju ekonomicznego i handlu Stepan Kubiw, ulgami objęty jest ściśle określony zakres sprzętu i komponentów, skalkulowana w oparciu o roczne plany produkcyjne przedsiębiorstw oraz umowy długoterminowe na naprawy, remonty i modyfikację statków powietrznych oraz silników lotniczych.

Największym beneficjentem nowych regulacji będzie koncern lotniczy Antonowa, który należy do państwowego konsorcjum przemysłu obronnego Ukroboronprom. Firma już w ubiegłym roku czterokrotnie zwiększyła zyski netto w porównaniu z rokiem 2015, osiągając wynik 178 mln hrywien.

Warto przypomnieć, że Rada Najwyższa Ukrainy w grudniu ubiegłego roku podjęła uchwałę o zwolnieniu firm lotniczych z podatków gruntowych i podatku dochodowego do roku 2025. 

Reklama

Komentarze (5)

 1. jan22

  Wniosek prosty się nasuwa ? Bez Rosji - ukraiński sektor lotniczy nie istnieje ? Nie dobrze - a miało być wspaniale po MAJDANIE sam kramer " otwarty dialog " - mówi publicznie o ingerencje polski w majdan i nie tylko polaków ? Ukraina sama nie poradzi sobie a liczyć na kogoś nie ma co liczyć ? Nas to spotkało po 89r. likwidując nasze polskie zakłady , mnożąc bezrobotnych przez długie lata ? Karuzele watowskie i inne przekrety a co dopiero w ukrainie się dzieje ? To co mamy oczekiwać o normalności skoro oligarchowie tak łatwo taniego zarobku nie oddadzą ?

 2. wed

  antonov jest bankrutem juz nic nie produkuje a swoje technologie sprzedał chinom i arabii saudyjskiej, juzmas wczesniej upadł a w najblizszym czasie padnie motor sicz.

  1. kpr. rez

   Chcialbym aby polskie zaklady posiadaly takie technologie i umiejetnosci jakie posiadaja Ukrainskie nawet w trudnej sytuacji finansowej. Poczekajmy 3-5 lat i zobaczymy

  2. Geofrey

   To ciekawe, jak na zakład, który czterokrotne zwiększył zysk :)

  3. axyz

   Antonow stracił główny rynek zbytu - Rosję. Zachód od nich samolotów nie kupi, a tym bardziej nie będzie inwestował w ukraiński przemysł lotniczy, bo ma własne samoloty do sprzedania. Czarno widzę przyszłość ich przemysłu lotniczego.

 3. Antex

  Ukraińcy mogli zwolnić z VAT i innych podatków ukraiński przemysł lotniczy bo go mają ...a my żadnego polskiego przemysłu lotniczego nie mamy. Tylko amerykański lub włoski ... i niestety brak "pod stienkoj" winnych tego stanu ...

  1. dropik

   państwo nie jest od mania przemysłu lotniczego. Tak było w socjalizmie i wystarczy . Jak ktos chce produkować samoloty czy też kopać węgiel to niech to robi na swoje ryzyko i koszt. Na dopłacanie do kolejnych cudów polskiej techniki nas nie stać. Ukraina w ZSSR była centrum naukowym i konstrukcyjno-przemysłowym i tylko dzięki temu i dodacjom jakoś to się tam jeszcze kręci z akcentem na jakoś. Bardzo wątpliwe żeby te firmy przetrwały kolejne 20 lat.

 4. kmq

  W UE nie było by to możliwe, zaraz by kary były za niedozwolone wsparcie

  1. Jurek

   Trzeba iść droga Ukrainy! Tam jest technologia, wiedza techniczna, nie mowiac o bogactwie ekonomicznej oraz kulturowej!

 5. Kmq

  W UE nie było by to możliwe, zaraz by kary były za niedozwolone wsparcie

Reklama