Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina: Zmodernizowane śmigłowce Mi-24PU-1 trafiły do armii

Zmodernizowany śmigłowiec Mi-24PU-1. Fot. Ukroboronprom
Zmodernizowany śmigłowiec Mi-24PU-1. Fot. Ukroboronprom

Koncern Ukroboronprom poinformował o przekazaniu do Lotnicwa Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy kolejnej partii zmodernizowanych śmigłowców Mi-24PU-1. Jak wynika z informacji uzyskanych przez Defence24.pl są to zaledwie 3 maszyny, które objęto tą dość ograniczoną modernizacją.

Śmigłowce zostały zmodernizowane przez Konotopskie Lotnicze Zakłady Remontowe AVIAKON, należące do koncernu Ukroboronprom. Trzy maszyny Mi-24P zostały podniesione do standardu Mi-24PU-1. Główne zmiany w zakresie napędu, to zastosowanie nowych ukraińskich silników TW3-117WMA-SBM1W-02 o mocy 2500 KM każdy i zdolnej do przeniesienia takiej mocy przekładni głównej WR-24 produkcji zakładów Motor Sicz. Dzięki temu maksymalna masa startowa Mi-24PU-1 wzrosła o ponad tonę a prędkość wynosi ponad 312 km/h.

W tych trzech maszynach po raz pierwszy zastosowano też dostarczane przez Motor Sicz, wyprodukowane na Ukrainie, łopaty wirnika głównego oraz nowe, elastyczne zbiorniki paliwa odporne na uszkodzenia podczas awaryjnego lądowania. Zmiany podniosły zarówno bezpieczeństwo jak i osiągi śmigłowca, głównie w zakresie dynamiki loty.

W zakresie uzbrojenia zastosowano rozwiązanie pomostowe, co dziwi w sytuacji, gdy w ofercie Ukroboronprom są dwie głowice optoelektroniczne zaprojektowane właśnie do modernizacji śmigłowców Mi-24. Zamiast nowej głowicy do istniejącego systemu optycznego dodano laserowy wskaźnik celów dla pocisków kierowanych Barier-W typu FPM-01KW produkcji spółki Progress. Awionika została wzbogacona o nowy system nawigacji oraz radiostacje Honeywell KHF-1050. System samoobrony obejmuje promiennik podczerwieni Adros KT-01AWE i rozpraszacze gazów wylotowych firmy Hadron oraz system wyrzutni środków zakłócających Adros KUW 26-50 firmy Artem.

Trzy przekazane obecnie maszyny dołączyły do trzech śmigłowców, które do tego samego standardu zostały podniesione w 2016 roku. Obecnie jest to jedyne sześć zmodernizowanych śmigłowców Mi-24. Co ciekawe, jednocześnie ukraińskie siły zbrojne wraz z koncernem Ukroboronprom i zakładami Motor Sicz testują znacznie bardziej zaawansowaną modernizację śmigłowca Mi-8MSB-W wyposażoną w cyfrową awionikę i nowoczesną głowicę optoelektroniczną, pozwalającą na naprowadzanie pocisków kierowanych Barier-W.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (10)

 1. Czytelnik

  Modernizowanie naszych Mi 24 to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Lepiej przekazać ich Ukrainie w zamian za .......

  1. gnago

   ? Ta kupić nowe i poniżej możliwości zmodernizowanych Mili . i oczywiście przepłacić kilkakrotnie Genialne na odwyrtkę

  2. Davien

   Ale wiesz że cięzko znależć jakis smigłowiec szturmowy gorszy od Mi-24/Mi-35M?:))

  3. Gnom

   Szczególnie po moderce do Mi-35P z Ataką lub do jako Mi-35M. No cóż, można i tak jak ty widzieć świat.

 2. Wizjoner

  Co to za modernizacja śmigłowca gdzie nie uwzględniono montażu obrotowego działka? Toż to XXI wiek!

  1. :)

   W myśliwcach też nie ma obrotowego działka i jakoś nikomu to nie przeszkadza.

 3. Monkey

  Oni zaledwie trzy w 2016, zaledwie trzy w 2021, a u nas zaledwie zero od czasów programu Pluszcz. Tyle w temacie.

 4. zorg

  "wyprodukowane na Ukrainie, łopaty wirnika głównego" to dobra wiadomość dla naszej armii, bo z tym jest spory problem - chociaż gdzieś czytałem, że mają zapas na 10 lat eksploatacji naszych maszyn.

 5. Xzibit

  Nasze Mi-24 dalej bez ppk no bo i w sumie budujemy armię na parady :)

  1. Ja Sam

   I oby tak zostało aby wojsko było wyciągane na parady zamiast na wojnę. Marzy ci się Donbas?

  2. Filon

   Co za filozof.

  3. Monkey

   @Ja Sam: Mi się nie marzy, ale lepiej mieć dobrze wyposażone wojsko niż paradne. Ot tak, dla obrony kraju przed potencjalnym agresorem.

 6. Sidematic

  Jedynie 6? A ile to śmigłowców polskie zakłady zmodernizowały ostatnimi laty? Jakieś sukcesy na tym polu bo nie pamiętam? Czyżbyśmy ogarnęliw końcu kwestię rakiet kierowanych do naszych śmiglaków czy to ciągle przerasta nasze możliwości?

 7. NOC

  A u nas dalej mierzą jak się rozciągają

 8. Pjoter

  Można? Można

  1. Zęby bolą

   Co można?

  2. możny

   I te ledowe reflektory.

  3. Greedo

   RPA mają w ofercie prawdziwą modernizację lecz w Polsce nikt nie chce sprawnych maszyn bojowych . A nawet po zakupie Kruka znalazłoby się dla nich miejsce Leźnicy jako wsparcie dla Kawalerii.

 9. Roshedo

  Dać im nasze do moderny? Są jeszcze w takim stanie że się nadają? Jak tam w ogóle te próby zmęczeniowe ( trwają i trwają przecież tak długo czasu) ? Warto? Bo nowych Apache to za szybko nie zobaczymy- (jeśli w ogóle)....

 10. Zibi

  Jak wynika z informacji uzyskanych przez Defence24.pl są to zaledwie 3 maszyny - jak mawiają lepszy rydz niż nic. Bo u nas chyba nawet trzech się nie doczekamy....

Reklama