Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina zamówiła polskie spadochrony desantowe

Fot. AIR-POL
Fot. AIR-POL

Ukraińskie siły powietrzne do końca roku 2020 otrzymają ponad 60 polskich spadochronów systemu Dedal serii 3. Umowa została zawarta za pośrednictwem spółki Ukrspetsexport z firmą AIR-POL, która jest producentem zamówionych spadochronów głównych AD-95M i zapasowych AZ-95. Całkowita wartość umowy to 6,65 mln hrywien (ok. 890 tys. zł).

Umowa została zawarta 18 września 2020 roku i dotyczy dostawy 33 kompletnych systemów desantowych Dedal Serii 3 złożonych ze spadochronu głównego AD-95 i zapasowego AZ-95. Ukraińskie siły zbrojne zamówiły 2014 roku próbna partię spadochronów Dedal  i oficjalnie wprowadziły je na wyposażenie w 2017 roku. Mają one zastąpić w szkoleniu a następnie w użyciu operacyjnym posowieckie spadochrony D-1-5U i D-6. Dotąd dostarczono 38 kompletów tego typu.

Systemy spadochronów desantowych Dedal Serii 3 umożliwiają wykonanie desantu żołnierzy z wyposażeniem bojowym zarówno z małych, jak i dużych wysokości. Uprząż spadochronu pozwala na podczepienie standardowych zasobników z wyposażeniem oraz bronią. Unikalną cechą spadochronów AD-95 jest możliwość zmiany funkcjonalności spadochronu przez skoczka w trakcie wykonywania skoku. Spadochron po otwarciu opada pionowo (nie posiada prędkości postępowej). Dopiero podjęcie świadomej decyzji przez skoczka i otwarcie przez niego szczeliny napędowej nadaje czaszy ruch poziomy i pozwalające na manewrowanie spadochronem.

Spadochron zapasowy AZ-95 przeznaczony jest do ratowania skoczka w przypadku częściowego lub całkowitego nieotwarcia się czaszy głównej. Otwarcie spadochronu przyspieszane jest przez mechanizm sprężynowy. Skoczek może otworzyć spadochron zapasowy zarówno prawą, jak i lewą ręką. Dodatkowo spadochron może być wyposażony w automat AAD.

image
Reklama 
Reklama

Komentarze

    Reklama