Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina: ponad 200 jednostek sprzętu bojowego na koniec roku [FOTO]

Fot. Ukroboronprom
Fot. Ukroboronprom

Siły zbrojne Ukrainy otrzymały znaczną partię sprzętu wojskowego, w tym kilkadziesiąt systemów bezzałogowych, czołgi, bojowe wozy piechoty, śmigłowce i samoloty bojowe oraz transportowe. Jak poinformował w swoim przemówieniu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, było to łącznie 10% sprzętu dostarczonego do sił zbrojnych w 2018 roku przez Ukroboronprom.

Uroczystość przekazania 208 jednostek sprzętu dostarczonego w głównej mierze przez państwowykoncern Ukroboronprom miała miejsce na lotnisku Ozerne w okręgu żytomierskim. W uroczystości wziął udział prezydent Petro Poroszenko, który podkreślił zarówno rosnące możliwości przemysłu jak też zwiększanie środków, jakie Ukraina przeznacza na modernizację sił zbrojnych.

image
Zmodernizowane czołgi T-80BW. Fot. Ukroboronprom

Wśród dostarczony pojazdów znalazła się znaczna liczba dział samobieżnych 2S1 Goździk i systemów rakietowych BM-21 Grad, zmodernizowane wozy rozpoznawcze BRDM-2L1 oraz pozyskane za pośrednictwem polskiej firmy Wtórplast bojowe wozy piechoty BMP-1AK. Pojawiły się też w znacznej liczbie zmodernizowane przez Ukroboronprom czołgi T-64BW, T-72 i T-80BW jak również wozy wsparcia technicznego na podwoziach T-64 i BMP-1 oraz dwa egzemplarze nowego pojazdu inżynieryjnego. Były to pozbawione działa i mechanizmu obrotu wieży czołgi T-64A wyposażone w dodatkowe opancerzenie chroniące przed detonacją min oraz trały minowe KMT-7. Pojazd przypomina pod względem układu konstrukcyjnego chociażby wozy BMR-3 na podwoziu T-72.

image
Pojazd rozminowania na podwoziu T-64A. Fot. Ukroboronprom  

Odrębną kategorię stanowiły pojazdy opancerzone Warta, ciężarówki wysokiej mobilności KrAZ 5233 i Bogdan 6317, autobusy Otokar oraz zautomatyzowane systemy dowodzenia 9S1621R Oreanda. Ukroboronprom i prywatne firmy ukraińskie dostarczyły również kilkadziesiąt lekkich i ultralekkich bezzałogowych systemów latających wśród których znalazły się BSL A1SM Furia, PD-1, Sparrow oraz przypominający pod względem konfiguracji polskie Warmate Leleka-100 firmy DeViRo, który podczas targów Arms and Security 2018 w Kijowie wchodził w skład systemu rozpoznania i naprowadzania artylerii Leopard-8 na pojeździe Bars-8AP.

image
Zmodernizowany Su-25M1K. Na pierwszym planie bezzałgowoce Leleka-100. Fot. Ukroboronprom

Oprócz bezzałogowców spektakularnie prezentowały się załogowe maszyny latające, wśród których znalazł się ciężki samolot transportowy Ił-76MD, zmodernizowany przez ukraińskie zakłady szturmowy Su-25M1K i myśliwski MiG-29MU1. Wśród kilku dostarczonych maszyn Mi-8MT i Mi-8MTP uwagę zwracał wariant przeznaczony do walki radioelektronicznej, która stanowi w konflikcie na wschodzie Ukrainy pole szczególnie zaciekłych zmagań ze stroną rosyjską, testującą najnowsze systemy. 

image
Ukraiński Mi-8 w wariancie walki elektronicznej. Fot. Ukroboronprom

Listę zaprezentowanych systemów uzbrojenia zamykają kompleksy przeciwlotnicze S-300PT zmodyfikowane przez ukraińskie zakłady w celu zastąpienia w nich rosyjskich komponentów, ale również poprawienia ich odporności na rosyjskie środki zakłócania.

Komentarze (16)

 1. Marek1

  szary człowiek - II RP była w paru kwestiach w dużo lepszej sytuacji niż obecna III RP. Wbrew utartym stereotypom Polska wtedy MIAŁA sporo czasu na przygotowania wojenne. W zasadzie od anschlusu Austrii(1936) to już nie było pytanie CZY, tylko ... KIEDY/GDZIE Wehrmacht zaatakuje Polskę(Monachium było tylko kolejnym potwierdzeniem). Jak się okazało 3 lata to było za mało, by odrobić zaledwie kilku letnie zaniedbania jakościowe i ilościowe w lotnictwie, łączności, broni panc., plot. pomimo naprawdę wręcz heroicznych wysiłków i wydatków(budżet MSW/min. spraw wojskowych/ w 1937/8r. to 27%, 1938/39-33,6%(sic!!) PKB Polski + liczne tzw. pożyczki narodowe) . Przypomnę tylko, że jeszcze w 1934/5r II RP miała armie(i sprzęt), która była w stanie skutecznie stawić czoło ówczesnej armii Hitlera, a na początku lat 30-tych Piłsudski sondował Francuzów w temacie wspólnej(lub tylko polskiej) akcji zbrojnej vs. Niemcy. Obecne WP jest zapóźnione technologiczne w wielu rodzajach uzbrojenia NIE o 5-6 lat jak przedwojenna armia polska, ale o co najmniej o 20-30 lat, wiec aby załatać przepaść pokoleniową w większości syst. uzbrojenia przy obecnych wydatkach 1,95-2% PKB potrzeba co najmniej 15-20 lat. I to przy założeniu podejmowania samych prawidłowych, racjonalnych i słusznych decyzji(u nas niewykonalne) i finansowaniu rzędu 5-6% PKB.

 2. lol

  Co roku to samo: firma zbrojeniowa dostarczyła tyle a tyle odrdzewionego złomu. Zysk coraz większy, "sukces" również. I co z tego? Odbili jakąś wieś przez ten czas? Jakie sukcesy odnieśli na polu bitwy? Ilu kałmuków odesłali w czarnych workach spowrotem do Rosji? Niedawno stracili te swoje śmieszne kutry, które kilka lat temu z taką pompą wprowadzali do sł€żby jako kolejny sukces. To samo będzie z tym złomem. Stracą, lub porzucą na polu bitwy.

 3. Adam S.

  @MAZU nie pakuj tu rosyjskiej propagandy o "interesach" Ukraińców w tym, żeby być rosyjską ofiarą. UkrOboronProm jest firmą państwową. a Putin napada na Ukrainę nie dlatego, że ma "interes", tylko dlatego, że odbudowuje rosyjskie imperium. A Rosja bez Kijowa i bez ukradzionej historii Rusi Kijowskiej, jest tylko przerośniętą Złotą Ordą.

 4. anakonda

  Moro a czy przypadkiem polacy nie współpracują z ukraina przy tych Wormatach? bo o ile się orientuje to myśmy im udostępniali technologie naten temat.

 5. Davien

  Panie gracz, raczej nie ,testowano je juz w lutym 2017r. Ten UAV nazywa sie Leleka 100 i nie jest jak Warmate amunicja kraząca.

 6. putin

  ukraina ma mase broni ale potrzebuje pokoju

 7. adams

  szary człowiek - nasze pączki w maśle w razie W uciekną bo właśnie po to kupili nowiutkie samolociki ekspresowo a modernizacja wojska stoi

 8. Davien

  Panie RW, Mi-8 zawsze wygląda dośc ocieżale, taki juz urok tej konstrukcji

 9. Gracz

  Ej oni nie podrobili nam warmatów?? Jakiś pozew może cy coś.

 10. MAZU

  Ukroboronprom jest warty 30 miliardów USD. I jest prywatny (realnie). DOTARŁO??? Może ta cała WOJNA to ustawka pomiędzy ukraińskim oligarchami (w tym prezydentem) a rosyjski układem (FSB - Putin - oligarchia - czyli MAFIĄ). DOTARŁO????????????? I co, jeśli mam rację...... M

 11. Moro

  Ledwo Warmate zostało pokazane na Ukrainie a już mają własną wersję. A Mesko od trzech lat nie potrafi skopiować Korsarza/Pirata. To są jakieś kpiny!

 12. dim

  Moje wielkie uznanie dla patriotyzmu tamtych inżynierów ! Z drugiej strony - trudno się dziwić, gdy do wojska, na wojnę, z poboru idą ich dzieci i koledzy ich dzieci. A polski przemysł, ale przede wszystkim, pomimo większych środków niż te na Ukrainie... ... ...

 13. RW

  Dla Ukrainy dla wielu z tych egzemplarzy uzbrojenia głównym problemem jest nie tylko fakt, iż są to lekko zmodernizowane ewentualnie wyremontowane systemy z czasów b. ZSRR, ale również brak dostępu do wielu krytycznych komponentów - pochodzących z Rosji. Dlatego np. coraz więcej jest katastrof sprzętu lotniczego. Np. ten Mi-8 na zdjęciu wygląda mocno ociężale. No i kwestia fachowców - Ukraina w spadku pod ZSRR dostała naprawdę dobrą kadrę, ale coraz trudniej jest utrzymać i wychować nowych. Miałem do czynienia z pracami naukowymi z informatyki z Ukrainy - to jednak duża różnica in minus w porównaniu z dawnymi czasami - to już nie ten poziom co dawniej.

 14. asf

  A u nas nic się nie kupuje...

 15. dropik

  sporo tego było choć zapewne mniej niż Rosjanie są w stanie dostarczyć na Donbas w ciągu tygodnia. Ciekawe tylko czy cześć nie była przekazywana wojsku ponownie ;)

 16. szary człowiek

  Typowy przykład rozwoju poprzez konflikt. Tymczasem nasze "pączki w maśle" w razie W jak zwykle będą zaskoczeni jak w 1939.