Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina: Pierwsze czołgi Opłot- M dla Tajlandii opuściły fabrykę

Pierwszy tajlandzki Opłot-M - fot. Ukroboronprom
Pierwszy tajlandzki Opłot-M - fot. Ukroboronprom

Pięć spośród 49 zamówionych przez Tajlandię czołgów Opłot- M uroczyście opuściło halę fabryczną zakładów w Charkowie. Pojazdy zaprezentowano i oficjalnie przekazano delegacji tajlandzkiego ministerstwa obrony. Kolejnych 10 czołgów ma być gotowych w marcu 2014 roku. Wartość całego kontraktu, podpisanego we wrześniu 2011 roku, przekracza 230 mln dolarów. 

Ukraińskie czołgi mają w tajlandzkiej armii zastąpić wozy M41 Walker Bulldog, pochodzące z lat 40-tych ubiegłego wieku. Realizację tego zamówienia rozpoczęto w kwietniu 2012 roku. Docelowo Bankok potrzebuje co najmniej 100 czołgów podstawowych. O ile rząd będzie w stanie pozyskać odpowiednie środku, wartość kontraktu wzrośnie więc ponad dwukrotnie. 

Dodatkowo, w sierpniu tego roku, Tajlandia zamówiła w ukraińskim koncernie zbrojeniowym 121 transporterów BTR-3E1 i wozów wsparcia, za sumę ponad 140 mln dolarów.

Opłot-M jest rozwinięciem wozu M-84, będącego daleko posuniętą  modernizacją czołgu T-80U. Jest on na wyposażeniu ukraińskiej armii od 2009 roku. Pojazd wyposażony jest w pancerze reaktywny i aktywny system obrony Warta. podstawowe uzbrojenie stanowi 125mm działo gładkolufowe, jednak testowano również wariant ze 120mm działem w standardzie NATO.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.