Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina: Pierwsze czołgi Opłot- M dla Tajlandii opuściły fabrykę

Pierwszy tajlandzki Opłot-M - fot. Ukroboronprom
Pierwszy tajlandzki Opłot-M - fot. Ukroboronprom

Pięć spośród 49 zamówionych przez Tajlandię czołgów Opłot- M uroczyście opuściło halę fabryczną zakładów w Charkowie. Pojazdy zaprezentowano i oficjalnie przekazano delegacji tajlandzkiego ministerstwa obrony. Kolejnych 10 czołgów ma być gotowych w marcu 2014 roku. Wartość całego kontraktu, podpisanego we wrześniu 2011 roku, przekracza 230 mln dolarów. 

Ukraińskie czołgi mają w tajlandzkiej armii zastąpić wozy M41 Walker Bulldog, pochodzące z lat 40-tych ubiegłego wieku. Realizację tego zamówienia rozpoczęto w kwietniu 2012 roku. Docelowo Bankok potrzebuje co najmniej 100 czołgów podstawowych. O ile rząd będzie w stanie pozyskać odpowiednie środku, wartość kontraktu wzrośnie więc ponad dwukrotnie. 

Dodatkowo, w sierpniu tego roku, Tajlandia zamówiła w ukraińskim koncernie zbrojeniowym 121 transporterów BTR-3E1 i wozów wsparcia, za sumę ponad 140 mln dolarów.

Opłot-M jest rozwinięciem wozu M-84, będącego daleko posuniętą  modernizacją czołgu T-80U. Jest on na wyposażeniu ukraińskiej armii od 2009 roku. Pojazd wyposażony jest w pancerze reaktywny i aktywny system obrony Warta. podstawowe uzbrojenie stanowi 125mm działo gładkolufowe, jednak testowano również wariant ze 120mm działem w standardzie NATO.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Czołgista

  Prawda jest taka, że wszystkie te czołgi to głębokie modernizacje FT-17...

 2. lukas

  oplot m to głęboka modernizacja t 80 natomiast pt 91 twardy to trochę podrasowany t 72 odpowiednik takich nowszych t72S nie ma szans w walce z nowszym czołgiem jak t 80 czy nowsze t 90 ms to już na pewno. Większość państw postsocjalistycznych ma na swoim wyposażeniu modyfikacji t 72. Ukraina po upadku zsrr przejeła zakłady produkujące t 80 i na jego właśnie podstawie udoskonalała swój przemysł zbrojeniowy . T80 czołg 3 generacji od początku był w założeni konstrukcją o wiele bardziej perspektywiczną niż t72 czołg 2 generacji. Nic dziwnego że to ukraina ze swoimi czołgami zdobywa więcej kontraktów zbrojeniowych od Polski . Przemysł pancerny nie może sie opierać tylko i wyłącznie na modernizacji czołgów koncepcyjnie przestarzałych jak pt 91 . Pewnie zaraz sie odezwą geniusze którzy stwirdzą że Oplot M m oraz T90 MS to tylko modernizacja jakiegoś tam t 54 albo lepiej t34 bo mają okrągłe wieżyczki tym równie dobrze ci sami geniusze mogli by powiedzieć że abrams to tak naprawde unowocześniony czołg pzkpf 6 tiger

  1. Paco (Partyzant)

   Taaa, znaffca się odezwał.... a czołgi to ty znasz, ale z WoT

 3. dkdk

  Należałoby by tylko powiedzieć: "ot, ucz się hołoto jak rozwijać i sprzedawać uzbrojenie"

 4. jdjdkdk

  Ukraina produkuje czołgi? Hmm nie wiedzialem o tym.

 5. Zgryźliwy

  Kto tam w Charkowie kieruje zakładem? Nie można go sklonować, tak w kilku egz. od razu? Miałby niezły dojazd z W-wy czy z Gliwic szczególnie, do rodziny na Ukrainie, na urlop...

 6. zenon 2

  to i tak tylko głęboka modernizacja t-55 :)

 7. Maczer

  Szkoda, że nie udało się pociągnąc sprzedaży PT91 w regionie. Oplot to inna półka, ale cena też... Polski marketing/lobbing tam kuleje a to najbardziej perspektywiczny rejon dla naszego przemysłu.

Reklama