Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina kupiła tureckie bezzałogowce z uzbrojeniem

Fot. Bayraktar
Fot. Bayraktar

Turecki koncern Baykar Makina dostarczy ukraińskim siłom zbrojnym 6 maszyn bezzałogowych Bayraktar TB2 oraz stosowane do ich uzbrojenia pociski kierowane za łączną sumę 69 mln dolarów. Kontrakt zawarto za pośrednictwem należącej do koncernu Ukroboronprom firmy Spetstechnoeksport i ma on stanowić element szerszej współpracy przemysłów zbrojeniowych obu krajów.

Umowa jest efektem trwających od wielu miesięcy rozmów na temat pozyskania przez Ukrainę nowoczesnych systemów uzbrojenia, sprzętu i technologii, zgodnych ze standardami NATO. Turcja jest nie tylko bliskim (poprzez Morze Czarne) sąsiadem, ale też krajem poważnie zainteresowanym ukraińskim rynkiem zbrojeniowym. W październiku, podczas wystawy przemysłu zbrojeniowego Arms and Security 2018 w Kijowie zawarto porozumienie dotyczące rozpoczęcia przez należącą do Ukroboronprom spółkę Spetstechnoeksport i turecki koncern Aselsan współpracy na zasadach joint venture w zakresie produkcji nowoczesnych systemów łączności radiowej na potrzeby ukraińskich sił zbrojnych.

Podczas trwającej w dniach 2-3 listopada 2018 roku wizyty prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki w Turcji odwiedził on zakłady należące do koncernu Baykar Makina, produkujące bezzałogowe systemy latające. Zawarto też porozumienie dotyczące sprzedaży bezzałogowców, jak również możliwości montażu i koprodukcji w zakładach Antonowa na Ukrainie.

Podpisana obecnie umowa dotycząca dostaw systemów bezzałogowych sygnalizuje rozpoczęcie realizacji zapisów tego porozumienia, które obejmować może również wspólny rozwój systemów. Kontrakt obejmuje dostawę sześciu płatowców Bayraktar TB2 posiadających zarówno możliwości rozpoznawcze, jak i uderzeniowe, wraz z systemami kierowania i transmisji danych oraz uzbrojeniem. Taktyczny system bezzałogowy Bayraktar w konfiguracji stosowanej przez Turcję składa się z dwóch stanowisk kierowania i obróbki danych, umieszczonych w standardowych kontenerach NATO, dwóch przenośnych terminali i sześciu płatowców oraz wyposażenia obsługowego. Tak więc najprawdopodobniej do ukraińskich sił zbrojnych trafi taki właśnie pojedynczy system.

Taktyczna maszyna Bayraktar TB2 znajduje się od 2015 roku na wyposażeniu wojsk tureckich, które dysponują obecnie 75 UAV tego typu. Są one wykorzystywane m.in. w Syrii, gdzie realizują zadania rozpoznawcze i patrolowe, ale prowadzą również ataki na cele naziemne. Pierwszy udokumentowany przypadek użycia przez maszynę Bayraktar TB2 uzbrojenia w misji bojowej datowany jest na 8 września 2016 i dotyczył ataku na siły PPK, o czym poinformowały tureckie siły zbrojne. Do września 2018 roku Bayraktar TB2 wylatały łącznie 60 tys. godzin.

W 2017 roku sześć maszyn sprzedano do Kataru, tak więc Ukraina będzie trzecim użytkownikiem. Sam płatowiec, to dość nowoczesna konstrukcja ze śmigłem pchającym, umieszczonym pomiędzy podwójną belką ogonową połączoną usterzeniem w kształcie odwróconej litery „V”.

Bayraktar TB2 ma masę startową 650 kg i rozpiętość skrzydeł 12 metrów. Pułap operacyjny do 6750 metrów i zasięg działania 150 km od stanowiska kierowania zapewniają szerokie możliwości użycia operacyjnego. Napęd stanowi pojedynczy silnik tłokowy Rotax 912 o mocy 100 KM ze śmigłem pchającym. Prędkość przelotowa to 130 km/h a maksymalna ponad 220 km/h. Prototyp pobił podczas testów rekordy dla maszyn swojej klasy, osiągając długotrwałość lotu 24 godziny i 34 minuty oraz pułap 8 tys. metrów.

Co istotne maszyna Bayraktar TB2 może przenosić pod skrzydłami uzbrojenie o łącznej masie ponad 75 kg. Dotąd przetestowano m. in. odpalanie kierowanych pocisków przeciwpancernych UMTAS o masie 37,5 kg oraz amunicji precyzyjnej MAM-L 22.5 kg produkcji tureckiego koncernu Roketsan. Oba rodzaje uzbrojenia są przenoszone na czterech podskrzydłowych pylonach.

Reklama

Komentarze (28)

 1. MAZU

  Co szkodzi aby podwiesić pod Łosia kilka Gromów, hę? I jakowąś głowiczkę opto albo radar. Można kosić to i owo. Pozdro, M

 2. MAZU

  Jak jest przewaga armii ukraińskiej (i rosyjskiej) nad armią polską? To, że walczy i nabiera doświadczenia (ostrzelanie). Uwierzcie chłopaki, gdy wybuchnie blisko was 0,1 kg TNT (granat) to zrozumiecie o czym mówię. A np. 10 kg? Coś jarzycie? Wątpię... Łoś przenosi 50 kg, czyli albo jeden Helfire (czego bym sobie życzył) albo dwie 25 kg szybujące bomby. Jak się leci na pułapie 5000 m, to żadna ręczna wyrzutnia (grom, igła) tego nie sięgnie, chyba że jest wpięta w ICBS. 25 kg bomba trafiająca w strop wierzy czołgu może zdziałać cuda. Przy okazji, "MANPADS – Man-portable air-defence system) lekki rakietowy system przeciwlotniczy przeznaczony do zwalczania wzrokowo obserwowalnych celów powietrznych, w tym samolotów, śmigłowców i innych obiektów emitujących promieniowanie z zakresu widmowego podczerwieni." Do tych kolegów, którzy "rzygają na polską technologię - więcej szacunku dla RP. Czołem, M

 3. MAZU

  Cześć chłopaki. Czy wiecie, że w Polsce budujemy (prywatnie) doskonałe małe silniki odrzutowe? Dwa wystarczą aby BSL klasy Łosia latał 500 km/h? Pozdro, M

 4. Jacenty

  @Red is bad To może niech więcej nie dokupuje. Bo wszystkie nasze firmy z branży energetycznej zaliczyły zjazd na giełdzie po wejściu do nich polityków spod znaku Dobrej Zmiany. Jedynie zarządy tych spółek mają się dobrze. A my napełnimy ich kieszenie płacąc za droższy prąd.

 5. Red is bad.

  Do: Siedzik Cześć! Masz rację Turecka maszyna ma lepsze osiągi. Zależnie od źródła pułap tureckiej maszyny maksymalny to 8200 m natomiast operacyjny 6500 metrów. Pułap operacyjny Polskiej maszyny to 5000 m. Prędkość maksymalna to odpowiednio dla TB2; 220 km/h i PGZ19R; 180 km/h. Natomiast przelotowa dla TB2 to 130 km/h; dla PGZ brak info. Należy wziąć po uwagę, że ciągły lot z prędkością maksymalną powoduje zmniejszenie zasięgu. Ładunek Turka jest blisko 4 x większy. Są to maszyny innej klasy i zawsze będą się różnić osiągami. Obecnie PGZ jest szczytem możliwości naszej grupy zbrojeniowej. Cieszy mnie to, że w Polsce udało się coś zrobić nowego. Przewaga Polskiej maszyny polega na tym, iż może startować z katapulty w dowolnym miejscu. Mobilna i trudna do zniszczenia. Racja z tym uzbrojeniem przesadziłem (tyle w temacie ''podniecania się i żartów''). Wiele moich wypowiedzi ma prowokować do dyskusji ponieważ dział komentarzy nie jest do pisania peanów pochwalnych pod artykułem ale właśnie do dyskusji. Ja wiem, że są osoby które by chciały aby WZL produkowało dorny wielkości F-16 z napędem odrzutowym i kierowane sztuczną inteligencją. Technika ma tą wadę/zaletę, że po opanowaniu podstaw zawsze można wyprodukować większy młotek. W mojej ocenie cena tureckiego jest nieadekwatna to prezentowanych przez tą maszynę osiągów. Jeszcze jedno PGZ19r jest obecnie szczytem możliwości grupy zbrojeniowej. Jednak WB ma już Łosia o osiągach już częściowo zbliżonych do TB2. Jak ważna jest to firma dla obronności świadczy fakt, że nasza Niepodległa ma ją teraz w troskliwej opiece po wykupieniu 24% akcji.

 6. Nadzwyczajna kasta

  To biedna ukraina nawet drony ms za co kupić a u nas poszło na socjal

 7. Synek

  Cześć chłopaki. Tak na krótko, co do kupowania przez Ukraińców broni w Polsce. Warto zauważyć gdzie na liście światowych eksporterów plasuje się Ukraina - 11 miejsce. Polska to... 29! Dane z okresu 2013-2017. Jednocześnie wyraźnie zaznaczyć trzeba, że dla Ukraińców to spadek (w porównaniu z okresem 2008-2012) o 26 procent!!! Po prostu nie ta liga.....;(((. To tak jeszcze na marginesie dywagacji na temat "wykorzystywania" sytuacji w jakiej się znalazła Ukraina na pozyskanie ichniego uzbrojenia bądź technologii; my to musimy raczej uwzględnić tzw. "pecking order" i zabulić do tego cash. Saudowie płacą i mają rakiety balistyczne z Ukrainy. Za siano. A tutaj wielu by chciało nie wiadomo co, za polskie: "Bóg zapłać ". Na koniec na rozweselenie: Polska zajmuje 38 miejsce pod względem importu broni, Ukrainy brak w pierwszej 40, i jak pogrzebać dalej to naprawdę niewiele importują. To jak sprzedawać lody Eskimosom;))) do tego patrząc trzeźwo na światowe "sukcesy" polskiego eksportu nie ma co się dziwić, że nie kupują nic u nas.

 8. Davien

  Extern i znowu te bajki:)) Izrael nie przekazał Rosji żadnych kodów do gruzińskich dronów ( to byłoby totalnym idiotyzmem bo i sam i USA ich uzywa) ale do kupionych przez Rosje przestarzałych Searcherów II

 9. Extern

  @Rafal: no tak, bo to wszystko bajki, a Gruzińskie drony (made in Izrael) przecież pomogły Gruzinom wygrać wojnę z Rosją w Osetii Południowej.

 10. Siedzik

  @Red is bad - co niby jest w tych dronach podobne? Pułap maksymalny TB2 to 8 km, a w polskim 19R to tylko 5 km. Długość lotu jest w tureckiej maszynie ponad 2 razy dłuższa. Prędkość 180 do 220 km/h na niekorzyść polskiej konstrukcji. W dodatku oprócz rozpoznania TB2 może zabrać 4 pociski w tym przeciwpancerne, a polski dron nie może zabrać żadnego uzbrojenia. Jak dla Ciebie to są niewiele lepsze osiąga, to gratuluję odklejenia od rzeczywistości.

 11. df

  Szczerze ? Tan Bayraktar nie powala osiągami. Udźwig 75 kg (Łoś WBE maks. 50 kg) przy rozpiętości skrzydeł 2x większej niż Łoś. Pułap poza zasięgiem MANPADS ale przelotowy na wys 6700 czyli do klasy MALE mu daleko (Łoś > 5000m). Ukraińcy oczywiście nie dostaną wyposażenia w postaci wielosystemowego radaru SAR. Co z kodowanym oświetlaczem celu, głowicami obserwacyjnymi? Fakt pociski ppk to coś więcej niż polskie bomby szybujące Sting albo Larus. Zobacyzmy jak tureckie drony sprawdzą się nad Donbasem :)

 12. df

  @wania @Moro Jasne jestem ruskim trolem. A tak na poważnie zawuażcie że Ukraina nie kupuje kluczowych technologii w Polsce tylko w krajach będących w lepszych relacjach z Rosją niż Polska. System łączności/łączności taktycznej kupiony w Turcji mimo że Polska a zwłaszcza WBE (Radmor) mają o wiele wyższy poziom, drony zbliżone do klasy MALE też w Turcji. To nie jest przypadek, oni traktują nas jak przeciwnika ale efekt jest taki że w godzinę W ich sprzęt może zawieść bardziej niż ten z Polski.

 13. Rafal

  @Wind te historie z kodami juz naprawde darujmy sobie.

 14. EDA

  @Red is bad….no faktycznie, wiadomo że nasze bezzałogowce to najlepszy na świecie sprzęt stworzony przez najlepszych na świecie inżynierów. Jak spojrzeć bliżej to co prawda mają gorszę osiągi niż te tureckie, nie przenoszą żadnego uzbrojenia ale dla ciebie to CUD TECHNIKI. Wyjecie radaru sar i włożenie małej bombki to jakiś ŻART????????????

 15. ZSMW

  Odp. na pytanie dot. porównania naszej i ukraińskiej armii- Obawiam się, że aktualnie jest porównywalna. Nasza się nie osłabia ale te nie rośnie w siłę jest stagnacja (poza starzejącym się lotnictwem - Su-22m4 i Mig 29) natomiast ukraińska się zbroi i dostaje poważne wsparcie techniczne i finansowe od USA jakiego Polska nigdy nie miała no a ich wojsko "wącha proch"!

 16. Gts

  Od nas nie chcieli przeciez dziela PGZ sa najlepsze i najtansze na swiecie.

 17. Podbipieta

  Do dialog techniczny...Marnie

 18. wania

  do sd. Chyba nie ma nikt wątpliwości, że jedynym wrogiem Ukrainy jest Rosja. Kraje, które były bardzo blisko siebie zostały wrzucone w piekło wojny. Gdy kradnie się część terytorium to żaden naród tego nie lubi. Polska na Ukrainie jest traktowana jak zachód, na który się jedzie do pracy i do normalnych warunków życia.

 19. Red is bad

  He he gdzie są Ci co narzekają, że polski sprzęt drogi? Tureckie drony za około 11 milionów dolarów sztuka a Polskie pgz19R za 5,3 mnl dolarów za sztuke po kursie z dziś tj. 3,74 zł za dolca. Dron turecki o niewiele lepszych osiągach. Gdyby z naszego wyjąć radar sar to i 20 kg mała bomba by weszła. Pamiętajcie my zamówiliśmy 40 a oni 11. Od nas kupili flyeye, warmate od turków TB2; nic wielkiego sami na razie nie zrobili. Nie zastanawiacie się od kiedy to państwo prawie upadłe ma szmal na zbrojenia? Sama Polska w 2016 roku pożyczyła im one miliard ojro. Reszta świata około 40 mld euraków.

 20. Moro

  @sd: "Chyba nie ma nikt wątpliwości że Ukraina traktuje również Polskę jako potencjalnego przeciwnika" - - - ja mam takie wątpliwości. Bo niby co mieli by zyskać na wojnie z nami? Przemysł i Jarosław? Chyba tylko w fantazjach rosyjskiej propagandy. Oprócz eksportu firm zbrojeniowych, które oferują relatywnie dobry sprzęt za stosunkowo niedużą kasę ukraińska gospodarka jeszcze długo będzie w tyle za polską gospodarką.

 21. DialogTechniczny

  Jak aktualnie prezentuje się Ukraińska armia na tle Polskiej?

 22. windy_city

  idę o zakład, że pod stołem Erdogan przekazał Putinowi kody administracyjne i częstotliwości kierowania...

 23. Paweł P.

  Magic.

 24. Paweł

  Ciekawi mnie niezmiennie za co oni kupują tą broń. Ten niby kraj jest bankrutem a nieustannie się zbroi. Czyżby pod zastaw oddawali ukraińskie czarnoziemy?

 25. Ułan1981

  Pułap znacznie lepszy od polskiego. Zasięg operacyjny podobny. Orlik powinien operować na wysokości ponad 6.000m. Chyba każdy MANPADS zdejmie nasze bezzałogowce :/

Reklama