Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Tysiące Grotów dla "wszystkich rodzajów wojsk"

Fot. PGZ.
Fot. PGZ.

W środę w Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu minister obrony narodowej wziął udział w uroczystości podpisania umowy na kolejne dostawy broni strzeleckiej dla Wojska Polskiego. Chodzi o kolejne kolbowe karabinki MSBS Grot - poinformowało MON.

Umowa ma wartość 177 mln złotych, za które zakupiono 18 tys. sztuk dodatkowych karabinków. Jak poinformowało ministerstwo ON broń ta ma trafić "do wszystkich rodzajów wojsk" i będzie dostarczana w latach 2020-2026. Dowództwo WOT podało z kolei, że wszystkie karabinki będą dostarczone w nowej wersji A2. Zapowiedziało też, że będzie dążyć do pozyskania kolejnych wariantów i komponentów broni, w tym 5,56 mm subkarabinka w kolbowym układzie konstrukcyjnym z lufą 10”, zestawów konwersyjnych na amunicję barwiącą UTM, 7,62×51 mm samopowtarzalnego karabinu wyborowego oraz 40 mm granatnika podwieszanego.

Zakup 18 tys. Grotów wpisuje się w politykę inwestowania w długoterminowe zamówienia w polskim przemyśle, tak aby sektor zbrojeniowy (szczególnie państwowy) był dzięki temu chroniony przez efektami kryzysu gospodarczego wywołanego obecnie m.in. przez epidemię koronawirusa. Po raz pierwszy chęć domówienia kolejnych 18 tys. Grotów ministerstwo sygnalizowało pod koniec kwietnia br.

To także kontynuacja dotychczasowej polityki kupowania nowoczesnych karabinków MSBS zapoczątkowana w 2017 roku. Przypomnijmy, że wówczas MON jeszcze za czasów ministra Antoniego Macierewicza podpisano na salonie MSPO umowę na te karabinki o wartości prawie 500 mln zł. Po jej aneksowaniu we wrześniu 2019 roku objęła ona łącznie ponad 50 tys. sztuk tej broni a dodatkowo także 20 tys. pistoletów Vis 100.

Gestorem karabinków są Wojska Obrony Terytorialnej, jednak szybko okazało się, że nie będzie to uzbrojenie wyłącznie dla tego najmłodszego rodzaju wojsk w Siłach Zbrojnych RP. WOT odebrał pierwsze partie tej broni, jeszcze nie wolne od tzw. "chorób wieku dziecięcego". Ostateczne doszlifowanie produktu mogło nastąpić dopiero w praktyce, czyli w trakcie ćwiczeń prowadzonych przez WOT. W wyniku doświadczeń terytorialsów opracowano wersję MSBS Grot C16 FB-M1 (określaną także jako A1) produkowaną od ubiegłego roku w ramach tej samej umowy. Broń wczesnych wersji ma przejść w FB Łucznik w Radomiu zabiegi mające poprawić je do wersji najnowszej.

W lipcu ubiegłego roku 1412 karabinków MSBS Grot C16 FB-M1 zostało przekazanych wojskom operacyjnym, dokładnie 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej, 6. Brygadzie Powietrznodesantowej i 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich. Były to pierwsze MSBS w wojskach operacyjnych nie licząc reprezentacyjnych MSBS-R. W ten sposób zaczęło się nasycanie wszystkich rodzajów wojsk nowym typem uzbrojenia.

MON podaje, że w tej chwili w linii użytkowanych jest 37 tys. karabinków Grot, przy czym od 2020 roku zamawiane miały być już karabinki ostatecznie dopracowane wersji Grot C16 FB-M2. Warto przy tym podkreślić, że dwie kolejne wersje rozwojowe były planowane już na samym początku wdrażania Grota do użytku, a nie w wyniku pojawiających się nieprzewidzianych problemów. Jak w 2017 roku mówił generał Wiesław Kukuła, dopracowanie nowoczesnego karabinka wymaga wprowadzenia 2-3 kolejnych wersji z uwzględnieniem poprawek i uwag ze strony użytkownika.

Karabinek MSBS GROT to broń opracowana przez Fabrykę Broni „Łucznik” - Radom oraz Wojskową Akademią Techniczną. System umożliwia tworzenie różnych konfiguracji broni w układach kolbowych i bezkolbowych. Modułowa budowa pozwala na tworzenie szeregu rozwiązań konstrukcyjnych w oparciu o elementy bazowe tj. zespół lufy, zespół komory zamkowej, zespół suwadła oraz szybką modyfikację broni przez końcowego użytkownika w zależności od potrzeb.

Reklama

Komentarze (37)

 1. Khorba

  Miał okazję postrzelać tą bronią i ma trochę mankamentów tnie się przy niewielkiej ilości zabrudzenia problem jest z zrzutem magazynka konkretnie z zamkiem zrzutu magazynka i przyrządy celownicze mogła nowy było zamiast 3wzierników zrobić jeden z muszką bo 2 się dublują

  1. Patcolo

   Ty się dublujesz poczytaj do czego to wszystko jest a zrozumiesz. Mi się nie tnie, ale jest bardzo wrażliwa na wilgoć i tyle.

  2. Lekarz

   Tylko napisz ile magazynków miesięcznie przestrzeliwujesz..

  3. Wawiak

   Patrzcie, ruski troll udaje lekarza. Ciekawe kto będzie następny? profesor mniemanologii stosowanej ( z całym należnym szacunkiem dla J.T. Stanisławskiego)?

 2. martjanus

  Zdrowy, pelnoletni obywatel powinien miec prawo posiadania broni, argumenty ze posadajac bron wszyscy sie wystrzelamy sa wypisywane przez agenture wplywu i "pozytecznych idiotow". Samochod moze byc rowniez narzedziem zbrodni a nawet masakry ( np wjechanie w tlum ludzi ). Uzytkownikow i posiadaczy aut sa w Polsce miliony i poza nacpanym mieszkancem Sopotu nie slyszalem o celowym rozjezdzaniu ludzi .

  1. pat

   Tylko powiedz mi po co ta broń każdemu? Przykład z samochodem jest słaby bo co roku giną setki osób zabijanych przez rozpędzonych debili. Tysiące co roku jest zatrzymywanych za jazdę po pijanemu. Teraz chciałbyś żeby doszły kolejne statystyki przypadkowych postrzeleń czy pijackich awantur załatwianych z użyciem broni? Zabitych dzieci bo nieostrożny rodzic źle zabezpieczył broń? Samochody służą do jeżdżenia, a co roku ginie z ich powodu 3000 ludzi. Broń służy do zabijania więc pomijając nawet świat przestępczy doszłoby kolejnych parę tysięcy różnego rodzaju ofiar postrzeleń.

 3. codybancks

  Szkoda , że tak uniwersalny karabinek, nie jest na wyposażeniu NATO !!! Czesi sprzedają swojego Brena ,Skorpiona i CZ, a my, chyba mamy jeszcze trochę do dopracowania !!! Lufy można pokryć tytanem i potem wytworzyć azotek tytanu , kolor złoty, b.twardy i na ścieranie odporny !!! w środku oczywiście !

  1. Lekarz

   Nie masz pojęcia ile ma to wad, począwszy od przedwczesnego rdzewienia po luzy na komorze gazowej itd. NATO nie strzeli sobie w stopę. No w sumie może masz rację, tym ciężko się strzela więc jest chyba bezpieczny....

 4. Rhotax

  Natychmiast przejść na amunicję 6.8 mm . Charakterystyki zbliżone do 7,62*51 NATO do 300 m . Balistyka z Rattnika jest specjalnie zaprojektowana do ochrony gierojów FR przed 5,56 . (nie wszędzie ale i tak wyhamuje od groma energii) . Chyba że ktoś lubi czytać w opracowaniach jakie się ukażą po napaści FR na RP i Bałtów że..."amunicja 5,56 była nieskuteczna wobec osłon indywidualnych Rosyjskich żołnierzy co przyczyniło się do klęski"....

  1. QRF

   Po trafieniu w korpus 5.56 nawet jeśli pocisk nie przebije osłony indywidualnej to będziesz miał połamane żebra co równa się wyłączeniem z akcji. Oczywiście 6,8x43 jest lepsza ale czy opłaca się przestawiać system logistyczny na nową amunicję, gdy obecna jest jeszcze wystarczająca.

  2. Extern

   To już od dawna wiadomo że 5.56 nie daje rady nowym wkładom. No Radom coś tam z tym robi wprowadzając nowe wersje luf i zamków do Grota. Och gdybyśmy choć raz mogli być mądrzejsi przed szkodą.

  3. LMed

   Im szybciej tym bardziej się opłaca. Ale wygląda, ze się grzebać, poprawiać i poprawiać dużo łatwiej. Szczególnie jak państwo za tą amatorszczyznę płaci i jeszcze się chwali(?). A rakiety ojcowie?

 5. Nieznany

  A gdzie helikoptery te zamiast caracali?

  1. LMed

   Daj spokój z helikopterami, jak już z dronami problem.

  2. Dobrze że została zawieszona sprawa karakal bo one to nieloty

  3. codybancks

   W produkcji , na razie nie potrzeba natychmiast tych helikopterów !!!! Są rozpisane założenia i wskazane cele !!! Możesz sobie podywagować, co potrzebuje MON !! To co potrzebowała PO , nie jest już aktualne !!! I całe szczęście !!

 6. Anonim 20

  Prawie 10tys zł za karabinek lekka przesada, zadbajcie o sprzęt wyposażenia indywidualnego typu latarki noże kamizelki które będą taktycznie przystosowane a nie jak pseldo pajączki

  1. Marklar

   Biedota niech biega z kałachami

 7. autor komentarza

  Chwila - przy zdolności produkcyjnej fabryki 14 do 18 tysięcy karabinów rocznie, kontrakt na 18 tysięcy ma być realizowany przez 6 lat? Czy przypadkiem nie ma w tym kontrakcie prawa opcji? Jak rozpisano roczne transze obecnego kontraktu?

 8. Zatroskany

  Unikalny na skalę światową polski sposób weryfikacji uzbrojenia czyli przekazanie jej formacji pomocniczej użytkującej karabinki raz na dwa tygodnie. W kolejce czeka jeszcze HIMRS i Patriot:)

  1. daswidania

   Uważasz, że oba to buble?

  2. Andrzej

   Taka decyzja o testowaniu nowych elementów uzbrojenia przez formacje pomocnicze znakomicie charakteryzuje stan świadomości ministra na temat armii jej potrzeb i obronności państwa. Nic dodać nic ująć . Nie trzeba w wulgarny sposób psioczyć na ministra , starczy przytoczyć jedną decyzję aby zdyskredytować decydenta w oczach podwładnych i społeczeństwa.

 9. R

  A co ze stara bronia, magazyn czy wysylka do Afryki?

  1. Myszka Miki

   A niech leży, jeść nie woła, co za problem przechować tak małe objętościowo przedmioty, byle sucho było. W razie zmasowanego ataku zombie można rozdać.

 10. Allah

  A czy ja też mogę być rosyjskim trollem? :D

 11. Zaq

  Prawie 10 tysi za sztukę. Drogi ten nasz karabinek. Strzelałem, dupy nie urywa.

  1. Antytroll

   To jedz do Moskwy. Tam cię zadowolą

  2. R

   I pisze to troll z US.

  3. Rumak

   Merytoryczna odpowiedz

 12. St. Chor.

  Miałem Beryla i Grota, i niestety- Grot to zabawka która się szybko psuje. Kilka dni na pustyni Błędowskiej i z Grota nie da się strzelać- lufa od wewnątrz cała zardzewiała... Jak ma to tak wyglądać, to życzę wszystkim jednostkom by jak najpóźniej je przezbrojono.

  1. Robert

   Nie gadaj głupot ruski trolu. Grot jest super. Widać że nawet nie miałeś go w ręku. Bez pozdrowien.

  2. prawnik

   Miałem też "zardzewiałom" lufę w KBKAKMS nie wiadomo nawet skąd ta rdza - przepłukałem pod strumieniem wody i nalałem oleju / chyba to był towot -nie pamiętam bo to był 1992 /. Działało .tak więc rdza wewnątrz lufy to nie powód do niedziałania karabinka

  3. Strzelajka

   Ty chyba widziałeś ten karabinek tylko w CoD.

 13. Szeregowy

  Z tego karabinu nie da się strzelać. A mianowicie wadą jest złe wyważenie broni. Powinni producenci przez dany okres wysłuchać użytkowników o błędach w konstrukcji gdzie przekłada się na użytkowanie. Był Beryl po co było tak szybko wystawiać nie przetestową broń ?

  1. Da się strzelać. Po prostu jesteś kiepskim strzelcem.

  2. Kazik :)

   To był błąd, że zaprzestano produkcji kb Beryla.

  3. marian

   A zaprzestano? Wiem, że mają remontować stare, ale czy zaprzestali produkcji?

 14. ito

  Wprowadźcie wprost unijne regulacje dotyczące posiadania broni przez obywateli a 18 000 sztuk stanie się jedynie dodatkiem do normalnej sprzedaży. I Mesko (gdyby zechciało ruszyć cztery litery i zaczęło robić amunicję, którą cywile mogliby i chcieli kupować) mogłoby z tego żyć. S&B może. Nawet Barnauł tłucze na cywilny rynek- a Mesko jest ponad to.

  1. Adam

   Tylko kto by kupił te buble w tak wysokiej cenie. Amunicja Mesko jest niskiej jakości.

  2. QRF

   Adasiu kto Ci takich głupot naopowiadał? Gdybyś choć raz miał MSBSa w rękach nie napisał byś tego.

  3. Ale przecież obecnie obowiązujące przepisy są przyjaźniejsze dla strzelców niż nowa dyrektywa unijna. Dam kilka przykładów: 1. Obecnie można bez restrykcji i problemów kupować magazynki o dowolnej pojemności, unijna dyrektywa kladzie temu kres i wprowadza ograniczenia. 2. Obecnie badania psychiatryczne i psychologiczne przeprowadzasz raz kiedy występujesz o pozwolenie, po wdrożeniu unijnej dyrektywy badania będzie trzeba przeprowadzać minimum co 5 lat, a w czarnym scenariuszu co roku. 3. Obecnie nie ma ograniczeń co do zakupu karabinów z krotka lufa, po wdrożeniu unijnej dyrektywy będą. 4. Przenoszenie broni, obecnie jadąc na strzelnice mogę jechać z karabinem w futerale i pistoletem z podpiętym magazynkiem w kaburze za paskiem (pusta komora), unijna dyrektywa robi z tym porządek. Przenoszenie i przewożenie broni tylko w stanie rozładowanym, zamkniętej w futerale, amunicja w osobnym zamykanym futerale. Taki usprawnień jest więcej, faktycznie unijna dyrektywa to spełnienie marzeń środowiska strzeleckiego. Tak dla przypomnienia cala ta dyrektywę zawdzięczamy komisarz Bieńkowskiej - dziękujemy.

 15. OF WP

  Kupiłem 2 tygodnie temu HK 045ACP AUTO rewelka.

  1. Awalek

   A co ma niby hk do grota?

  2. Kazik :)

   A to, że karabinek HK416 kupuje JW Grom - a to jest rekomendacja sama w sobie. Zatem co dla zwykłego "szweja" WP średniak (drogi i niedopracowany) a dla elity luxus/limuzyna z górnej półki? (podobno tańszy). I podobno oba były porównywane?

 16. QRF

  "mechanizm tłoka", "trzeba było się wzorować na AK74". Cóż za herezje. Nie znasz się na broni palnej co już nie raz udowodniłeś.

 17. Adam

  Przy produkcji 3 tys sztuk rocznie to FB Radom musi generować gigantyczne straty

 18. Krzysiek

  Wszystko fajnie ale cena spokojnie o 30 mln za wysoka

  1. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Cena musi pozwalać firmie na zarobek bo tylko to umożliwia rozwój, a że firma krajowa to cena nie ma znaczenia bo kasa i tak wróci do budżetu w podatkach

  2. Adam

   Produkcja 3 tys sztuk rocznie to wegetacja

  3. Adam

   O 90 mln za wysoka patrząc na ceny zagranicznych konstrukcji

 19. Kocham PL

  Mam nadzieję że Żandarmeria Wojskowa otrzyma wersję bezkolbową, albo przynajmniej z krótszą lufą. W budynkach i na ulicach niewygodnie operować bronią z długą lufą.

  1. Fanklub Daviena

   Dlatego, by było im wygodniej, Szwejk niósł karabiny żandarmom wojskowym, którzy go aresztowali. :)

  2. Wera

   A to już Zandanmeria chodzi po miastach i budynkach z bronią automatyczną? Szkoda że jeszcze nie jeżdżą czołgami po ulicach.

  3. Adam

   Wersji bezkolbowej nie ma, tak samo jak nie ma wersji rkm ani snajperskiej.

 20. w

  ale klawisze maja wloskie karabinki. Na co im ?? PPs im nie wystarczy ??? Ktos nad tym panuje ???

  1. Jesion

   Tak panuje, szef SW

 21. OMG

  Całe NATO jedzie na karabinkach z Chin, tak Davien, tak....

 22. Nigdy nie wiadomo

  Dajcie ludziom możliwość zakupu, trzymać je w centralnych wojewódzkich składnicach, gdzie będzie można postrzelać po zgłoszeniu takiej chęci.

  1. marian

   Bez sensu. A dlaczego nie w domach? Ludzie mogą kupić benzynę na tony, a karabinu już nie?

  2. Gedymin

   Tak, pewnie. Pamiętam, gdy aktualnie urzędujący prezydent w poprzedniej kampanii wyborczej obiecywał łatwiejszy dostęp do broni. Niezależnie kto wygra, możemy sobie pomarzyć jedynie - rola obywateli to zaaaa za miskę ryżu.

  3. Pawel

   I to jest sensowna wypowiedz. Polowa zakupu finansowana z budzetu MONu polowa prywatnie. Bron trzymana w skladnicach, strzelnicach. Obowiazkowe wystrzelanie kilkuset nabojow i trening z karabinem weekendowy. Taki szybki kurs WOT- do tego zeby przytrzymac mlodych, wszystkie osoby w WOT odciazone podatkiem od osob fizycznych z 45 procent do 15 procentowego podatku liniowego. Ale to nie wejdzie bo by umocnilo Polske a na tym zadnemu z naszych zagranicznych wlodarzy(wlacznie z Zorzetta) nie na reke

 23. wsdss

  Napisz przynajmniej, żeś pseudo Davien

 24. Polski Miś

  Oj postrzelało by się na strzelnicy, aby samemu zweryfikować te dziamgania

 25. Damian

  Ciekawe czy każdy żołnierz otrzyma?dobrze by było i by zastąpiły AK 47 oraz Beryl które są zużyte

  1. Krzysiek

   Docelowo MSBS ma zastąpić beryle a wysofywane beryle zastąpią AK. Podobno kiedyś cała armia przejdzie na MSBS ale nie wiadomo kiedy.

  2. Olo

   Każdy zolnierz otrzyma po dwa a z MW po trzy zamiast okrętów. Ok?

  3. tsaw

   Nowiutkie kilkadziesiąt tysięcy beryli z ostatnich lat jest zużyte?

Reklama