Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Tureckie wozy opancerzone dla Kosowa

Fot. BMC
Fot. BMC

Kosowo kupuje 14 tureckich minoodpornych wozów opancerzonych MRAP - Kirpi oraz Vuran produkcji spółki BMC. Pierwsze MRAPy powinny zostać dostarczone za pół roku. Jak komentują ten fakt przedstawiciele tureckich sił bezpieczeństwa – zakup jest elementem wdrażania pełnoprawnych sił zbrojnych.

Według kosowskiego resortu spraw zagranicznych tamtejsze siły bezpieczeństwa zamówiły 14 tureckich minoodpornych wozów opancerzonych BMC 4×4 w dwóch typach: 4 pojazdy Vuran i 10 Kirpi. Jeżeli dostawy przebiegną zgodnie z planem, to Kosowo będzie mogło zostać pierwszym zagranicznym użytkownikiem nowych eksportowych wozów, w tym Vurana, wyprzedzając Libię, która odkupiła od tureckich wojsk lądowych używane pojazdy.

Zamówione MRAPy dla Kosowa będą wyposażone w moździerze kalibru 120 milimetrów. Pierwszy etap realizacji umowy zakłada dostarczenie dwóch wozów już na początku 2022 roku, natomiast pozostałe zostaną dostarczone w późniejszym terminie. Warto podkreślić, że zakup mógł być realizowany jako jeden z elementów przekształcania sił bezpieczeństwa w regularne siły zbrojne.

Kirpi produkcji tureckiej spółki BMC to odporny na wybuchy min i posiadający szerokie spektrum zastosowań MRAP. Może przewozić trzynaście osób, w tym dowódcę, kierowcę, operatora uzbrojenia i dziesięciu żołnierzy. Powstały dwa warianty, z napędem 4×4 oraz 6×6. W zależności od ilości osi MRAPy posiadają różny udźwig, jak i dopuszczalną masę całkowitą całego pojazdu (odpowiednio 20 i 26 ton). Niezależnie od masy prędkość maksymalna wynosi 105 kilometrów na godzinę przy zasięgu 800 km.

Vuran, będący lżejszą modyfikacją Kirpi, jest wozem zaprojektowanym tylko w wariancie 4×4, ale charakteryzuje się większość cech większego poprzednika. Masa własna wynosi 18,5 tony, a przez to w konsekwencji mniejsza jest  również jego ładowność. Nadwozie może pomieścić do dziewięciu osób. Produkowany jest w wielu wariantach, jako nieuzbrojony kołowy transporter opancerzony, moździerz samobieżny, przeciwlotniczy zestaw rakietowy oraz najnowszy, posiadający wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową kalibru 107 milimetrów.

Reklama
Reklama

Prędkości maksymalne Kirpi i Vurana są zbliżone. W pierwszym wypadku wynosi ona 105 km/h w drugim 110. Do napędu tych pojazdów wykorzystywane są silniki Cummins, różniące się mocą w zależności od wariantu 4×4 czy 6×6. Zasięg na pełnym zbiorniku paliwa mieści się w przedziale od 600 do 800 kilometrów. Oba pojazdy mogą z powodzeniem operować w zakresie temperatur od -32 °C do 55 °C, również w środowiskach o wysokiej wilgotności. Duże koła oraz "wysokie" zawieszenie  umożliwiają pokonywanie przeszkód wodnych o głębokości do 400 milimetrów. 

Uzbrojenie tureckich MRAPów, w zależności od wariantu, to granatnik automatyczny MK19 Mod3 kalibru 40 milimetrów, karabin maszynowy M2HB 12,7 mm lub FN MAG58 7,62 mm oraz wspomniana wyrzutnia kal. 107 mm. Uzbrojenie strzeleckie może być zamontowane w opancerzonej (odkrytej od góry) wieżyczce lub na zdalnie sterowanym module uzbrojenia.

W wypadku Kirpi jego zakupem były i są zainteresowane takie państwa jak: Tunezja, Turkmenistan, Somalia (podarowane przez Turków), Pakistan, Katar oraz bojówki Rządu Porozumienia Narodowego w Libii. Z kolei Vuranami interesuje się wcześniej wspominane Kosowo i Libia, oraz Tunezja (na razie w celach ewaluacyjnych).

Reklama

Komentarze (6)

 1. easyrider

  Pozwoliliśmy na osłabienie braci Serbów i zezwoliliśmy na stworzenie sztucznego tworu - Kosowa, gdzie ponad 90 procent ludności to Albańczycy. Ten sam błąd dotyczył Bośni i Hercegowiny, która jest sztucznym tworem. W efekcie mamy legalne islamskie państwa w Europie. Dodatkowo przyjęliśmy islamską Albanię do NATO. Ich naturalnym protektorem będzie islamska Turcja. Zakup od nich uzbrojenia, to tylko logiczna konsekwencja umacniania się tureckich wpływów w Europie.

  1. Faszysta

   Najsztuczniejszym tworem na Balkanach byla Jugoslawia, nagroda dla Serbow za spowodowanie I WS.

  2. Gdyby nie to to mielibyśmy ,80% mieszkańców Kosowa na utrzymaniu w UE ,a pozostali byli by pochowani na terenach Kosowa. Wiem że to historyczne ziemie Serbów

 2. Bryxx

  Albańska mafia sobie samochodziki kupuje.

  1. Valdore

   Bryxx jakoś twoich AIM-120 z 1972r nie chca?:))

  2. Bryxx

   Davienku nowy nick ? A kto uzbrajał niemieckie F-4 w 1973 roku w AIM-120 to wie każdy i żadne oszczerstwa tego nie zmienią.

 3. Monkey

  Bojówki Rządu Porozumienia Narodowego z Libii... Ręce mi opadły, przecież to jest jedyny ośrodek rządzący w tym kraju oficjalnie rozpoznawany przez ONZ. Jeśli jego wojska to bojówki, to jak należy traktować oddziały zbrojne jego przeciwników?

  1. Davien

   Monkey, bo to sa bojówki a nei regularna armia GNA. Po stronie GNA walczyła armia oraz rózne libijskei milicje

  2. Monkey

   @Davien: Armia oraz rózne milicje. Czyli jednak armia i .....

 4. gnago

  Tak czy siak nie pomogą na starutkie teciaki Serbii . A coiekawe co z tym kombinatem metalurgicznym 0 przyczyny "niepodległości" Kosowa

 5. Mariusz B

  nasze "chromówki" lepsze :)

 6. Jagoda

  A co to jest to Kosowo ???

  1. noname

   Sprawdź w Wikipedii

  2. Herr Wolf

   Taka część Serbii oderwana przez Albańczyków przy pomocy UE

  3. Kosowo

   Jagoda. mam podobne pytanie, co to za twór ?

Reklama