Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Turcy zmodernizują pakistańskie okręty podwodne

Francuski okręt podwodny typu Agosta. Fot. Andrzej Nitka
Francuski okręt podwodny typu Agosta. Fot. Andrzej Nitka

Pomiędzy pakistańskim Ministerstwem Produkcji Obronnej a turecka firmą Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM), podpisany został kontrakt na modernizację pakistańskich okrętów podwodnych typu Agosta 90B. W aktualnym kształcie umowa ta mówi o modernizacji jednego okrętu oraz możliwości wykorzystania opcji na dwa kolejne.

Nie jest znana ani wartość kontraktu ani jego konkretny zakres. Należy jednak domniemywać, ze zastosowane zostaną rozwiązania przygotowane przez turecki przemysł do ogłoszonego właśnie przetargu dotyczącego modernizacji własnych okrętów podwodnych typu 209/1400.

Okręty typu Agosta 90B zostały zbudowane dzięki umowie z francuskim koncernem DCN (obecnie DCNS), pierwszy w Cherbourgu a dwa pozostałe w stoczni marynarki wojennej w Karachi. DCNS ubiegał się o kontrakt na ich modernizacje, ale wybrano ofertę z Turcji.

Modernizacja pakistańskich okrętów podwodnych realizowana będzie w miejscowej stoczni w Karaczi, w przypadku pierwszego okrętu ma potrwać 45 miesięcy, zaś kolejne mają być poddawane tym pracom w rocznych odstępach.

(AN) 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Boczek

    No, a ponieważ to już niedaleko, to niech od razu nauczą Malezyjskie Scorpène nurkować.

Reklama