Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Turcja zwiększyła eksport uzbrojenia

Ejder Yalçın. Fot. Nurol Makina
Ejder Yalçın. Fot. Nurol Makina

Turecki eksport w sektorze przemysłu obronnego i lotniczego w okresie od stycznia do września br. odnotował wyraźny wzrost - podaje Agencja Anatolia. Wynosi on aż 37,7% w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku, kiedy to jego wartość równa była 1,3 mld USD. Tym samym kwota uzyskana z eksportu w roku bieżącym osiągnęła najwyższy poziom w historii tego państwa, zamykający się w kwocie 1,9 mld USD.

Dane na temat eksportu tureckiego przemysłu zbrojeniowego ujawniła organizacja Turkish Exporters' Assembly (TİM), która podała, że łączny eksport ogólny Turcji wzrósł o 2,6% w stosunku do wyniku z roku poprzedniego. Sektor obronny odnotował największą dynamikę wzrostu spośród wszystkich omawianych branż.  

Jeśli chodzi o podział wzrostu eksportu tureckiej zbrojeniówki w pierwszych trzech kwartałach roku, to sytuacja ta prezentuje się następująco. Największą dynamikę odnotował eksport do państw arabskich w rejonie Bliskiego Wschodu będących w przymierzu polityczno-wojskowy z Turcją, a zaraz potem znalazły się dwa największe i najsilniejsze państwa NATO - będące, notabene, największymi odbiorcami tureckiego uzbrojenia.

W przypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich odnotowano rekordowy wzrost w wysokości 763,8% i kwota eksportu do tego państwa wyniósł 96,4 mln USD. W przypadku Kataru wzrost również okazał się rekordowy i wyniósł 336,6%, a kwota eksportu do tego państwa wyniosła 138,7 mln USD. W przypadku Omanu wzrost wyniósł 35,8%, a łączna kwota 184,7 mln USD. W przypadku USA wzrost wyniósł 17,1%, a łączna kwota 595,2 mln USD. W przypadku Niemiec wzrost wyniósł 9,7%, a łączna kwota 184,7 mln USD.

Czytaj też: Turcja grozi zakończeniem współpracy z USA

W związku z drastyczną zmianą sytuacji międzynarodowej Turcji z powodu zakupu rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400 Triumf od Federacji Rosyjskiej i zwrotu politycznego w stronę tego państwa, jak i rozpoczęciem interwencji zbrojnej w północnej Syrii przeciwko syryjskim Kurdom z Rojawy, przyszłość eksportu tureckiej zbrojeniówki może ulec zmianie. Możliwe, że w przypadku kontynuacji obecnej polityki Turcji nastąpi ograniczenie lub nawet załamanie eksportu tego państwa do USA i jego sojuszników, w tym Niemiec, z uwagi na możliwe sankcje. Jak na razie jednak turecki eksport pozostaje na wysokim poziomie.

Reklama

Komentarze (3)

 1. ekonomista

  Brawo! Za to my niszczymy swój przemysł i prawie wszystko importujemy. Nawet nie potrafimy dołączyć do międzynarodowych projektów.

  1. khjkhjkuyhikiu

   Jakoś kiepski z ciebie ekonomista, tak jak i kiepski propagandysta. Środki kierowane do polskiego przemysłu wzrastają, a sytuacja firm się poprawia, dokonywane są tez inwestycje (np.: Linia spawalnicza, ośrodek rakietowy, itd.) wie to każdy. Wniosek z tego jest prosty my przemysł podnosimy, a nie niszczymy.

  2. Nah

   Nie martw się teraz jak obecny super rząd wygra wybory to wszystko będziemy sami produkować i kupować za 500+ bo nie będzie więcej kasy na nic. I wrócą wspaniałe fantazje na temat naszych własnych śmigłowców, samolotów i okrętów... Szkoda że wszystko będzie z papieru albo płyt OSB jak super czołg PL 001 :)

 2. Anty-Che

  Właśnie dużo sprzetu wyeksportowali do Syrii

  1. Nah

   Teraz jadą odebrać bo rat nie płacą??

 3. wiem to

  Turca ma co i to nowoczesnego oferować, a my kupujemy "z półeczki" bez transferów technologii, najchętniej z USA. KRUK też będzie z USA.

Reklama