Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Turcja prezentuje nowy BWP w Hiszpanii

Fot. Otokar

W trakcie odbywających się w Madrycie targów zbrojeniowych FEINDEF 2023, turecki Otokar zaprezentował swój bojowy wóz piechoty.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Prezentowany przez firmę Otokar Tulpar to de facto uniwersalna modułowa platforma gąsienicowa, która może występować w wielu różnych konfiguracjach i wariantach o masie od 28 ton do 45 ton. Tulpar może występować w wariancie bojowego wozu piechoty, wozu wsparcia ogniowego/lekkiego czołgu oraz w wielu wariantach specjalistycznych. Tulpar oferowany jest zarówno armii tureckiej, jak i potencjalnym klientom na rynkach światowych.

Czytaj też

Tulpar posiada modułowe opancerzenie, które jest skalowalne i może być skonfigurowane zgodnie z potrzebami użytkownika, jak również wedle przewidywanych w rejonie działań zagrożeń. Wóz napędzany jest silnikiem wysokoprężnym Scania DSI 14 lub DSI 16 o mocy 810 KM, który jest sprzęgnięty z przekładnią SAPA SG-850. Układ napędowy zapewnia bewupowi prędkość maksymalną na poziomie 70 km/h i zasięg operacyjny wynoszący 600 km.

Czytaj też

Komentarze (2)

 1. ostatni

  Jestem feanem Tureckiego przemyslu - i zaluje ze My nie idziemy ich droga.

  1. Był czas_3 dekady

   Już za późno. Wszystkie istotne dla naszej armii zakupy już dokonane inną drogą.

  2. kaczkodan

   @Był czas_3 dekady Niestety prze(uniewersalny_czasownik)śmy fantastyczną okazję ustanowienia bardzo silnego i nowoczesnego przemysłu obronnego w ciągu kolejnej dekady. Bo nie da się takiego działania skonsumować politycznie przed najbliższymi wyborami, a co gorsza zostawia się pole do sukcesu dla politycznych konkurentów jak coś pójdzie nie tak. Dodatkowo nie bardzo takie działanie koi ataki paranoi u prezesa który wszystko chciałby mieć na wczoraj. Budujemy siły zbrojne jakie powinniśmy mieć teraz przy racjonalnej polityce państwa, do tego w nadmuchanej wersji de luxe, zamiast wykonać tzw. ucieczkę do przodu i zbudować siły zbrojne przyszłości.

  3. kaczkodan

   @Był czas_3 dekady O miotaniu się świadczy wprowadzanie w większej ilości 2 nowych typów czołgów (a de facto 2 rodzin z 4 modelami), 2 rodzajów MLRS (a przecież podczas wojny NATO "integracja" Chunmoo z rakietami himars byłaby jedynie kwestią wgrania sterownika, palety są mechanicznie zgodne !), nowego samolotu 4 generacji (choć nie uważam aby ten zakup był głupi). Zbyt wiele pieniędzy chcemy wydać na śmigłowce, czołgi i samoloty 4 generacji za granicą, a za mało na systemy bezzałogowe i drony które moglibyśmy produkować w kraju, oraz roboty bojowe. Z kolei w krótkiej perspektywie czasu dokonywane zakupy za bardzo są obliczone na pokaz i defilady, a za mało zakupów które realnie podnoszą siłę funkcjonowania armii.

 2. Ein

  Pływa? Jak pływa to konkurent dla naszego borsuczego.