Reklama

Siły zbrojne

MSPO 2021: Topaz zintegrowany z ppk Brimstone

Fot. Grupa WB.
Fot. Grupa WB.

Podczas targów MSPO 2021 Grupa WB poinformowała o przeprowadzeniu integracji systemów przeciwpancernych pocisków kierowanych Brimstone z opracowanym przez nią i wykorzystywanym w Wojskach Rakietowych i Artylerii systemem zarządzania walką Topaz, używanym w WRiA jako Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem (ZZKO) Topaz.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Brimstone to opracowany przez MBDA UK system naddźwiękowych, przeciwpancernych pocisków kierowanych, używany w siłach zbrojnych Wielkiej Brytanii. Podstawowy tryb naprowadzania Brimstone to aktywne kierowanie radiolokacyjne, natomiast istnieje możliwość zastosowania jako dodatkowego kierowania na odbity promień lasera.

Przedstawiciele MBDA podkreślają, że system naprowadzania, jaki został zastosowany w tym pocisku, daje możliwość zwalczania dużej liczby celów w relatywnie krótkim czasie. Brimstone może być stosowany zarówno na platformach naziemnych, jak i powietrznych, załogowych i bezzałogowych. Brytyjczycy używają go już np. na myśliwcach Eurofighter, a wcześniej Tornado, ale w ostatnim czasie British Army wyraziła zainteresowanie tym pociskiem również dla swoich platform lądowych.

Brimstone to także jeden z kandydatów w programie Ottokar-Brzoza, w ramach którego ma być pozyskany moduł ogniowy niszczycieli czołgów, przeznaczonych m.in. dla odtwarzanego 14. Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach. Program Ottokar-Brzoza zakłada pozyskanie od partnera zewnętrznego pocisku przeciwpancernego oraz integrację go ze wskazanym przez stronę polską podwoziu gąsienicowym lub kołowym.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie wyrażone w programie Ottokar-Brzoza, MBDA i Grupa WB podjęły się integracji systemu Brimstone z systemem zarządzania walką Topaz, używanym w Wojskach Rakietowych i Artylerii. Przedstawiciele Grupy WB podkreślają, że w ramach podpisanych porozumień i zgód polscy inżynierowie uzyskali od producenta wszelkie niezbędne dane do przeprowadzenia „pełnej integracji systemu TOPAZ z środkiem do zwalczania silnie opancerzonych pojazdów”.

W ramach prób, przeprowadzonych metodami Hardware in the Loop, sprawdzono z powodzeniem rozwiązania wyrzutni pocisków, jak i integracji z Topazem. Na MSPO prezentowany jest system przeznaczony do wdrożenia na gotowym pojeździe. Zintegrowanie środka ogniowego z Topazem daje na przykład możliwości efektywniejszego prowadzenia dowodzenia, ale i wykorzystania danych ze środków rozpoznania, w rodzaju BSP FlyEye, ale i Artyleryjskich Wozów Rozpoznawczych.

image
Rosomak zintegrowany z wieżą ZSSW-30, widoczna wyrzutnia Spike-LR. Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl

Przedstawiciele Grupy WB podkreślają, że są gotowi integrować z Topazem również inne typy przeciwpancernych pocisków kierowanych. Zaznaczają, że Grupa WB wykorzystuje do integracji różnych systemów uzbrojenia rozwiązania systemów Topaz i łączności wewnętrznej Fonet. Przykładem zdolności integracji prowadzonej przez Grupę WB jest też wieża ZSSW-30, która obok armaty automatycznej 30 mm i sprzężonego karabinu maszynowego ma także podwójną wyrzutnię ppk Spike-LR. ZSSW-30 jest wystawiana na tegorocznym MSPO 2021 na KTO Rosomak. Liderem projektu rozwojowego tej wieży jest Huta Stalowa Wola, a WB Electronics – jednym z uczestników konsorcjum.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Reklama

Komentarze

    Reklama