Przemysł Zbrojeniowy

Testy przeciwlotniczego systemu Simbad-RC. "Strzelanie rakietami Mistral"

fot. MBDA
fot. MBDA

Koncern MBDA przeprowadził próby odpalenia pocisków Mistral z okrętowego systemu obrony bezpośredniej Simbad-RC. Testy te były ostatnim sprawdzianem technicznym przed dostawą zestawów do pierwszego nabywcy.

Według informacji przekazanej przez MBDA, udane próby ogniowe miały na celu zweryfikowanie działania interfejsu pomiędzy pociskiem i nową, zdwojoną wyrzutnią, chciano również potwierdzić prawidłowość odpalania pocisku z zestawu i jego zdolność do strzelania salwą.

Strzelanie wykonano przy dwóch kątach podniesienia wyrzutni: 10° i 50°. Po próbach ogniowych przeprowadzone zostaną dodatkowo badania mechaniczne i klimatyczne w różnych środowiskach.

SIMBAD-RC to zdalnie kierowany systemem obrony bezpośredniej okrętów, którego efektorem są dwie rakiety przeciwlotnicze bardzo bliskiego zasięgu typu Mistral. Dwie rakiety są zamontowane na obracanej w azymucie i elewacji bezobsługowej podstawie, dzięki czemu operator naprowadzając pociski może pozostawać w ukryciu (zapewnia to większy czas dostępności operacyjnej w przypadku alarmu bojowego). Nowością w programie SIMBAD-RC jest, przede wszystkim, zdalnie sterowana podstawa. Sama rakieta Mistral jest szeroko wykorzystywana przez liczne państwa - dotychczas wyprodukowano ponad 17 tys. sztuk tych pocisków , które pozostają na wyposażeniu sił zbrojnych blisko 30 państw.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.