Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

T-14 Armata dla rosyjskich sojuszników

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, na otwarciu Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technologicznego „Armija-2020” przedstawiciele rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego są gotowi na rozpoczęcia produkcji i sprzedaży najnowszych czołgów podstawowych T-14 Armata kilku klientom eksportowym, którzy są sojusznikami Rosji.

Wśród państw tych wymienia się m.in. Białoruś, Egipt, Indie i Wietnam, które są stałymi odbiorcami rosyjskich systemów uzbrojenia i miały wyrazić zainteresowanie tym czołgiem podstawowym nowej generacji. Jeszcze w lipcu br. szef Rosyjskiej Federalnej Służby ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej Dmitrij Szugajew poinformował, że trwają przygotowania do promocji i sprzedaży czołgów Armata dla odbiorców zagranicznych. Współpraca z tymi klientami ma rozpocząć się planowo w 2021 roku.

Na początku sierpnia br. rosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturow poinformował, że rozpoczęła się produkcja seryjna czołgów podstawowych T-14 Armata na rzecz rosyjskiej armii. Ma to umożliwiać wprowadzenie do służby liniowej pierwszych egzemplarzy tych czołgów, już w przyszłym roku. Po zaspokojeniu pierwszych krajowych potrzeb w tym zakresie będzie możliwie rozpoczęcie produkcji seryjnej na rzecz potencjalnych klientów eksportowych. Według Manturowa bliżej nieokreślona liczba najnowszych T-14 Armata miała zostać skierowana do Syrii do stacjonującego tam rosyjskiego kontyngentu  wojskowego w celu odbycia cyklu prób w warunkach bojowych.

Wszystko wskazuje na to, że T-14 Armata będzie pierwszym na świecie seryjnie produkowanym i wprowadzonym do służby liniowej czołgiem podstawowym IV generacji. Wóz ten został zaprojektowany w zupełnie nowym układzie konstrukcyjnym z bezzałogową i lekko opancerzoną wieżą oraz silnie opancerzonym kadłubem, a główny nacisk położony jest na maksymalne zwiększenie przeżywalności załogi. Dodatkowo według oficjalnych danych rosyjskiego resortu obrony penetracja pancerza uzyskiwana przez uzbrojenie T-14 Armata ma być prawie dwukrotnie większa niż obecnie używanych innych najnowszych modeli czołgów podstawowych takich jak T-72B3M, T-80BWM czy T-90M.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podpisało z koncernem UWZ w trakcie Międzynarodowego Forum Techniczno-Wojskowego "Armia 2018" pierwszy kontrakt na seryjne dostawy czołgów podstawowych T-14 Armata i bazujących na jego podwoziu ciężkich bojowych wozów piechoty T-15 Armata dla SZ FR. Według zapisów umowy dostarczone mają zostać 132 pojazdy obu typów. Na chwilę obecną na uzbrojeniu jest po ok. 20 wozów produkcji przedseryjnej, które kończą przechodzić kompleksowe badania i testy.

Reklama

Komentarze (1)

  1. kj1981

    T-14 dla rosyjskich sojuszników? Wszystkich dwóch?

Reklama