Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

T-14 Armata w Syrii

Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia/CC BY-SA 4.0

Jak donoszą rosyjskie media, najnowszy rosyjski czołg podstawowy nowej generacji T-14 Armata miał przejść cykl badań i testów w warunkach bojowych w Syrii. Jak podaje agencja TASS, o syryjskim „poligonie” czołgów mówił w programie telewizyjnym na antenie publicznej stacji telewizyjnej „Rossija-1” rosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturow.

Według Manturowa bliżej nieokreślona liczba najnowszych T-14 Armata miała zostać skierowana do Syrii do stacjonującego tam rosyjskiego kontyngentu  wojskowego wydzielonego ze składu różnych rodzajów Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Próby miały odbywać się w "warunkach bojowych". W założeniu miały pozwolić na realne przetestowanie całego systemu jak i jego poszczególnych elementów w celu wprowadzenia niezbędnych udoskonaleń przed wprowadzeniem do produkcji seryjnej i wprowadzenia do służby liniowej. Według zapowiedzi rosyjskiego resortu obrony dostawy tych czołgów podstawowych nowej generacji do jednostek liniowych mają rozpocząć się planowo w 2021 roku.

Manturow na antenie stacji "Rossija-1" stwierdził, że obecna wysoka cena T-14 Armata wynika przede wszystkim z dalszego programu rozwoju tej konstrukcji. Jest ona nadal poddawana wszechstronnym badaniom i testom, które mają na celu usunięcie ostatnich wykrytych wad. Ponadto, na podstawie doświadczeń rosyjskich żołnierzy z Syrii wdrażane są nowe modyfikacje i rozwiązania w celu najlepszego dostosowania tej konstrukcji do wymagań współczesnego pola walki. Zakończenie tych prac i rozpoczęcie produkcji seryjnej ma wpłynąć na obniżenie jednostkowej ceny tych czołgów.

Począwszy od 2021 według zapowiedzi ministra przemysłu i handlu mają rozpocząć się realne rozmowy dotyczące potencjalnej sprzedaży tej konstrukcji dla zainteresowanych odbiorców zagranicznych. Potencjalna produkcja tych czołgów na eksport będzie możliwa dopiero po wprowadzeniu ich na uzbrojenie SZ FR i zaspokojeniu krajowych potrzeb w tym zakresie. Zainteresowanie tą konstrukcją miało wyrazić już co najmniej kilku potencjalnych klientów.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podpisało z koncernem UWZ w trakcie Międzynarodowego Forum Techniczno-Wojskowego "Armia 2018" pierwszy kontrakt na seryjne dostawy czołgów podstawowych T-14 Armata i bazujących na ich podwoziu ciężkich bojowych wozów piechoty T-15 Armata dla SZ FR. Według zapisów umowy dostarczone mają zostać 132 pojazdy obu typów. Na chwilę obecną na uzbrojeniu jest po ok. 20 wozów produkcji przedseryjnej, które kończą przechodzić kompleksowe badania i testy. 

Reklama

Komentarze (30)

 1. Anonim

  Hahaha. Poprzednie "testy w warunkach bojowych " (T-72, T-90 itp) całego tego ruskiego złomu nie wypadły najlepiej.

 2. laKI

  no i arabowie zapowiedzieli kupno t-14 oraz indie jeżeli kupią mig-35to im sprzedadzą t-14 taki warunek.

  1. GB

   Arabowie nic nie zapowiedzieli. To tylko wyobraźnia runetu. Zupełnie tak jak Algieria miała kupić Su-57, a nic takiego nie potwierdziła. Hindusi już poznali się na Nogach, także 29. Mają je w lotnictwie morskim i złą opinię o nich.

 3. Ale numer

  Rosja ustami małoważnego urzędnika coś stwierdziła, o legendarnej Armacie. A zabawny jak zawsze "fanclubick" już się grzeje?? Już musi zachwalać Rosję? Cóż za małość! Rosja miała mieć pierwszą setkę Armat coś na pocz. 2018? Mamy rok 2020, a wg najważniejszego ministra "wojny" Rosji to mieli mieć w 2020 już nawet 2300 sztuk. A tymczasem... "funclubick" he he czepia się wszystkich wokół? Cóż to, Rosja nie ma pustyń u siebie na testy? Bo tylko ostatni naiwny uwierzy, że ktoś zechce kupić czołg którego nie ma nawet... rosyjska armia? Niby ważniejszy ma być eksport nad własne jednostki? Oj, to musi być w Rosji już nadzwyczaj fatalnie. Kasy brakuje, czy Armata jednak aż tak tandetna, że nawet armia jej nie chce? A może oba powody razem? Indie się już nie dadzą "wkręcić" w kooperacje, bo już się wystarczająco sparzyli. Kto niby miałby kupić tę niesprawdzoną, niepewną przyszłości maszynę? Skoro jest aż tak nowatorska, to jak będzie z częściami, bo jak każdy wie, Armata prezentuje bardzo swoistą "legendarną jakość". Tragiczny serwis równie legendarnych Superjetow 100 plus ich katastrofy, położyły karierę tego samolotu na zawsze. I co, ktoś się sfrajerzy teraz na opracowywaną 40 lat (bo zaczęto pracę nad koncepcją Armaty bodaj w 1979) i wciąż, jak wiadomo wszystkim, niedopracowaną i bardzo drogą (tak twierdzą samo wojskowi w Rosji) maszynę? W życiu Romana. To jakaś ściema.

  1. Hanys

   Hitler dowiedział się że istnieje coś takiego jak T-34 dopiero w czerwcu 1941, więc skąd wy możecie w tym Chicago wiedzieć, ile i jakich czołgów ma Rosja :)

  2. GB

   Bo dziś są satelity, powszechne kamery i aparaty fotograficzne w telefonach, internet, media społecznościowe...

  3. myślenie nie boli...

   ...a Rosja, która żyje z eksportu węglowodorów i uzbrojenia chwali się tym co ma najlepsze - zwłaszcza zachwala swoje uzbrojenie gdy ceny węglowodorów lecą na łeb na szyję...

 4. yaro

  The Military Watch Magazine 20 kwietnia 2020 r. Czołgi T-14 "Armata" w Syrii: najnowszy czołg Rosji wdrożony na linii frontu przeciwko bojownikom. Syria już wcześniej była poligonem do testowania nowych rosyjskich systemów uzbrojenia, w tym myśliwce przewagi w powietrzu Su-57 i Su-35 samoloty bojowe Su-34 i szereg związanych z nimi amunicji a także rakiety Kalibr i X-101, systemy uzbrojenia, które trafiły na uzbrojenie po początku konfliktu w 2011 roku. Minister przemysłu i handlu Rosji Denis Мантуров potwierdził wdrożenie czołgów "Armata" w Syrii, stwierdzając w wywiadzie z 19.04.2020: "tak, to prawda. Czołgi T-14 użyto w Syrii... były one używane w warunkach terenowych, wzięliśmy pod uwagę wszystkie niuanse." Walki o niskiej intensywności w Syrii, gdzie ryzyko przechwycenia systemów uzbrojenia pozostaje niska, wiele głównych potęg wojskowych, takich jak Stany Zjednoczone i Turcja nadal rozmieszczają siły zbrojne, stanowi to idealny poligon doświadczalny dla systemów uzbrojenia. T-14 jest bardzo zaawansowany. Opracowano szereg nowych technologii dla platformy, w tym nowe rodzaje amunicji, nowy pancerz, nowe działo kalibru 125 mm i znacznie cięższe działo 152 m.

  1. Davien

   Czyli dalej mamy jedynie wypowiedz ministra przemysłu a MO FR i gen Konaszenkow milcza jak zakleci:) A juz te"nowe" liczace ok 40 lat działo z Obiektu 187 ....

 5. A w szóstym wagonie Armata, o jaka wielka......

  Makieta powstała w 2013, pierwsze jeżdżące sztuki pojawiły się na defiladzie w maju 2015, choć jak wiadomo, wtedy nie wszystkie dały radę zjechać z Placu Czerwonego..same. Wg oficjalnych deklaracji Rosji do końca roku 2017 miało być pierwszych S T O sztuk Armat, a w....2020 miało być już 2300 szt w jednostkach wojskowych. Nie ma ani tych 100 sztuk, ani tym bardziej monstrualnej liczby 2300. I raczej nie będzie, skoro pierwsze seryjne mają trafić do jednostek.... dopiero w 2021 roku. Cóż tu dodać? Ano, ha ha ha!

  1. Szymon

   Niemniej jednak, będą mieli nowy typ czołgu. My będziemy mieli nowy typ czołgu, kiedy Amerykanie postanowią zezłomować Abramsy.

  2. A w szóstym....

   Kompletnie bezsensowne przywołanie Polski. Bo my wysyłamy jakieś jednostki do walki na cudzej ziemi? Bo do Iraku, to zaprosili nas oficjalnie celem szkolenia. Czy my wysyłamy np. samoloty do bombardowania cywilnych szpitali w Syrii? My wysłaliśmy jakichś " wagnerowców"? Czy my aspirujemy do "niesienia pokoju bombami"? Czy my np. jesteśmy atomowym mocarstwem zajmującym pół świata? Na jakiej podstawie porównujesz Rosję z Polską? I po co?

  3. GB

   W obecnej formie T-14 Armata jest gorszy od T-90M i T72B3, więc mogą sobie mieć taki czołg.

 6. Paragraph23

  Testując w Syrii "Terminatory" udostępnili 3 zdjęcia z procesu obsługi + 4 z wystawy dla Prezydenta Baszszara al-Assada. Uwagi z testów zastosowali w T-15. Zdjęć czy to podstawowego T-14 czy T-15 jak na razie ani śladu. Co mogli testować ? Tylko systemy rozpoznawczo celownicze. Poczekamy cierpliwie, może i zdjęcia opublikują, w co zresztą wątlię, gdyż ujawnili by rzeczywiste opancerzenie i systemy wieży.

 7. Andrzej

  Właściwie to po co wysłali te czołgi do Syrii ?. Testy w warunkach bojowych ? . Wysłali S-400 które stoją i nic nie zestrzeliły , nikogo nie przeraziły . Terenów półpustynnych w Rosji jest pod dostatkiem z podobnym klimatem więc po co wysyłać sprzęt w rejon działań wojennych skoro się jego nie będzie bojowo używało.można się po raz kolejny tylko skompromitować , system operacyjny typu WINDOWS się zawiesi i kolumna super czołgów stanie pod ogniem zbuntowanych tubylców.

  1. Andrettoni

   Rosjanie wysłali czołgi do Syrii, bo reklamę się robi na froncie budynku, a nie od podwórka. Nie używają Windows tylko "swojej" wersji Linuksa. Mają też własne komputery oparte na własnych procesorach. Nie oczekuj recenzji, bo nie kupię.

  2. Minister Wojska Dariusz Płaszczak

   Testują przywieralność kurzu i pyłu.

  3. Davien

   Andrettoni, oficjalny komputer słuzbowy Putina: Windows XP, Procesory są opóznione w stosunku do zachodnich o 10-15 lat. A wg tego samego zródła co zrobiło zdj.ęcie komputera Putina( oficjalny fotograf kremlowski) reszta tez uzywa Windowsa.

 8. Cukjj

  Wysyp Hamburgerskich jankesów aż miło, rozumiem że trudno sie nauczyć polskiego ale chlopaki ostro się starają, Tak trzymać fellas!

  1. ciekawo-obużony

   Co ci przeszkadzają jankesi w Polsce? To nie zsrr. Wracaj do matiuszki

 9. GB

  W runecie jaja są. Jest komentowany ten artykuł, łącznie z moimi komentarzami. Generalnie ignoranci nie mający pojęcia o broni pancernej i badziewiem jakimi jest T-14.

 10. GB

  Warto dodać, że poraz kolejny przełożono wprowadzenie czołgu do służby. Teraz mowa jest o 2021 roku, co też jest mało realne, gdyż czołg nawet nie ma docelowego silnika... Warto pamiętać, że rosyjskie plany z 2015 roku mówiły o produkcji 2300 T-14 do 2020 roku... A teraz do 2027 ma ich być 300-400 sztuk. Chyba nawet rosyjski MO w to nie wierzy bo zamówił 400 T-90M także z terminem realizacji do 2027 roku.

  1. fff

   Oszacowali nasze możliwości i 300 szt wystarczy w zupełności.

  2. GB

   Nasze? Jak oni napadną na państwo NATO to będą musieli walczyć z potęgą pancerną NATO, a nie Polski...

 11. Stanisław

  Wygląda na to, że Rosja niestety bankrutuje. Ropa rekordowo tania, krach na moskiewskiej giełdzie. Czarno to widzę.

 12. KAZIO

  No to za lat 5 -6 ..Leo i Abramsy staną się druszlakami gdyby ośmielili się ośmielić zagrać z T-14 epizod z filmu "W samo południe"

  1. LORD

   XD. Agencja TASS donosi... Łykać ruską propagandę. Co trzeba mieć w głowie?

  2. GB

   Jasne. Żeby odstrzelić nieopancerzoną wieżę T-14 wystarczy działo kalibru 100 mm, czyli daje radę już T-54, czy Centurion. A 30mm działko (takie jak ma Rosomak) wystarczy żeby uszkodzić wieżę T-14 żeby wyeliminować czołg z walki. Co więcej i widać to na filmikach - T-14 ma bardzo słaby układ stabilizacji działa co oznacza że samo działo jest mało celne...

  3. Ha ha ha

   Za 5 lat? Myślisz, że zachodni świat będzie idiotycznie czekał?? Naprawde uważasz, że np. USA które planuje misję załogową na Marsa, nie będzie n i c robić, czekając aż Rosja wyprodukuje sobie wreszcie jakieś czołgi?? Myślisz, że państwo które ma najdłuższą na świecie listę Noblistów i budżet Pentagonu 700mld dolarów sobie odpuści unowocześnianie armii?? To już nie jest nawet naiwność, to jakiś przypadek medyczny! Bu ha ha ha

 13. Wania

  Znowu wysyp fachowców spod Moskwy. Dlaczego od razu widać, skąd piszecie?... Rozumiem, że za wpis 20 kopiejek wpada, ale pisanie o tym czołgu, który nie ma docelowego silnika, systemów i jest za drogi na Rosję jako o sukcesie i "niet anałogów" jest żałosne. Miało być 2300 a są zamówienia na stare typy. To taki su-57 na gąsienicach. Wygląda jako tako a wszyscy wiedzą, że to porażka. Ale jest pozytyw. Po wyprodukowaniu pierwszego seryjnego że starym silnikiem i zawodnymi systemami chociaż nie spadnie na ziemię jak su.

  1. Minister Wojska Dariusz Płaszczak

   Dobrze powiedziane. Taka prawda.

  2. Spadnie. Z lawety...

  3. masakra, do czego do doszło

   A od kiedy to Montana jest pod Moskwą. To geografii też was nie uczą, i płaca w kopiejkach?

 14. R

  Standart, Rosja cos buduje, testuje i nastepuje wysyp trolli typu Davien i GB.

  1. Kacapsky Anti Ru-Bot

   Ja tu widzę wysyp troli typu R, Funclub Daviena, i jeszcze kilku innych.

  2. Palmel

   oni te informacje mają od samego Putina

  3. terapeuta

   Nie przejmuj się, rozumiemy ten bół. Zjawisko projekcji jest dość dokładnie opisane.

 15. Wacek

  Z tego co rosjanie podają T14 używa teleportu zamiast zasłony dymnej. Jego prędkość maksymalna 200 km/h a pancerz jest metamorficzny potrafi się dostosować grubością do nadlatującego pocisku ppanc. A w Syrii jeden T14 otoczył dywizję pancerną Turków. Dzień jak codzień . Rosja to stan umysłu.

  1. Minister Wojska Dariusz Płaszczak

   Nie zapominaj, że jest to czołg z funkcją latania. Docelowo ma uzupełniać eskadry MiGów-41 i pomagać im w walce na orbicie. Nie ma analogów na świecie. Taka prawda.

 16. elka

  Znowu wysyp hamburgerów i kowbojów z Ameryki...Przypomnę wszystkim ,że słynne buty "kowbojki" nosiło się na początku lat 90-tych XX wieku czyli w tedy kiedy niektórzy łyknęli kit i się zaprzedali Jankesom...

  1. robo

   buty "kowbojki" pochodzą bezpośrednio od butów "heskich" kawalerii, a zaczęto je nosić jeszcze gdy 90% ludności państwa moskiewskiego marzyła o łapciach z łyka. Lata 90 XXw to schyłek wydawania wojsku rosyjskiemu onuc z których zrezygnowano chyba w 2012r.

 17. Arek

  W sumie robą rozsądnie. Weryfikuję swoją konstrukcję w warunkach wojennych, a przy okazji pokazują nowy czołg innym państwom.

  1. Tomo

   Pokazują? Komu i co pokazują ? Jedynie gdzie pokazali Armatę to parada z okazji Dnia Zwycięstwa. A tu nic nie pokazują tylko opowiadają. A to roznica

  2. Yaro twierdzi, że się z nim chowają pod "wielospektralną" mgłą...

  3. Lord Godar

   Może to ten silnik tak kopci wciągając olej litrami ?

 18. Fanklub Daviena

  Świat wg Daviena: "sami Rosjanie nie chcą T-14"... :)

  1. asdf

   wszystko mozliwe ze T72B3 jest dla nich wystarczajacy, w czasie zimnej wojny ZSRR mialo duzo falszywych programow zbrojeniowych ktorych jedynym zadaniem bylo zaabsorbowac uwage zachodu i podjecie przeciw nim kosztownych srodkow zaradczych.

  2. Fanklub Daviena

   NIE JEST WYSTARCZAJĄCY. T-72/T-90 obecnie są OK, ale ich potencjał modernizacyjny się wyczerpuje. Ambramsy i Leo2 mają jeszcze gorzej, bo się wyczerpał (T-72/90 jeszcze mają jakiś zapas masy do modernizacji a Abramsy i Leo2 przekroczyły jeśli chodzi o masę zdrowy rozsądek i możliwości terenowe). Rosjanie od czasów T-34 stali się liderami w przewidywaniu potrzeb i tendencji czołgów i to trwa nadal. Konflikty na Bliskim Wschodzie dowiodły słuszności przewidywań rosyjskich, że ppk, na które obstawiali swoje czołgi, stanowią większe zagrożenie dla czołgów niż amunicja podkalibrowa, przeciw której Zachód optymalizował swoje. Teraz Rosjanie zauważyli, że 3/4 wszystkich zniszczeń czołgów odbywa się przez trafienie w wieżę i zapewnienie ochrony załogi przeciw przyszłej amunicji ppanc o lepszej penetracji niż obecna przy zachowaniu rozsądnej masy czołgu wymaga rezygnacji z wieży załogowej a rozwój techniki już na to pozwala. Inne pozytywy tego rozwiązania jak np. łatwość modernizacji (np. o działo większego kalibru) to tylko dodatkowe bonusy. Oczywiście T-72/90 pozostaną dalej w służbie, do czasu pojawienia się następcy T-14, bo to, że w służbie dużych armii są czołgi więcej niż jednego pokolenia to normalka: w Iraku brały udział i Ambramsy i M60.

  3. Davien

   Taak i dlateg wieża T-14 jest słabo opancerzona a pancerz kadłuba to całe 900mm RHA na podkalibrowe:)) A tak patrzyli na te ppk że pancerz wiezy M1A1HA sprzed 35 lat jest niewrazliwy na najnowsze Kornet-M:) Ale jak widac dalej nei masz pojecia co piszesz:)

 19. Orthodox

  Ruscy chyba nie liczą na większe dostawy dla siebie, kiedy informują, że eksport będzie po zakończeniu własnych dostaw, a rozmowy z kontrahentami zagranicznymi już w przyszłym roku.

  1. Fanklub Daviena

   Producent twierdzi, że T-14 jest bardziej technologiczny od T-90M i będzie od niego tańszy w produkcji...

  2. Davien

   300 sztuk do 2027r. Takie sa najnowsze plany Rosjan w tej materii.

  3. GB

   A wiadomo jaka będzie cena docelowego silnika i kiedy ruszy jego seryjna produkcja? Bo wiesz ten który miał być okazał się całkowicie nieudany. A bez odpowiedniego silnika to zlom. Tak swoją drogą kolejne rosyjskie badziewie Su-57 też nie ma silnika. Rosyjska flota też cierpi na braki nowoczesnych napędów do swoich okrętów. ..

 20. FR technologiczne imperium

  Ropa tania jak barszcz więc Rosja robi wystawę sprzętu "w warunkach bojowych" aby go uatrakcyjnić, i spróbować sprzedać. Problem w tym że rosyjskie czołgi kupowały kraje , które miały mniejsze środki i gorszą kulturę techniczną bo ruski sprzęt był stosunkowo łatwy w naprawie i użytkowaniu. Tylko że armata ani tania ani bezawaryjna nie jest i jak ktoś chce droższą zabawkę to patrzy w kierunku zachodnich rozwiązań.

  1. Lord Godar

   Wyciągnęli z szafy projekt z dawnych czasów , awangardowy jak na tamten okres , który był wtedy zbyt nowatorski i problematyczny . Przerobili , unowocześnili , ale z problemami bujają się nadal . Pewne kwestie są dla nich nadal problematyczne i ciężkie do ogarnięcia , tak samo jak zbudowanie lotniskowca z prawdziwego zdarzenia .

  2. Lmao

   Budowa lotniskowca w 2020 jest jak budowa pancernika w 1945. Po co?

  3. myślenie nie boli...

   Jak chcesz wiedzieć po co to zapytaj Chińczyków. Albo Włochów. Albo Japonię. Albo Francję. Albo Indie. Albo Hiszpanię. Albo Australię. Albo Turcję. Albo Koreę. Albo Brazylię. Jakoś tak się składa, że w zasadzie każdy duży kraj nadmorski je ma lub chce mieć, a tu nagle internetowy ekspert wie lepiej, bo Rosja nie jest w stanie od 30 lat niczego takiego zbudować...

 21. Czas na reakcje

  czas zainwestowac w Stixy czy vulcano .... Nie ma sensu z Rosja isc w zderzenie w ringu. Sprawe trzeba miec możliwość załatwic z 80 km.... conajmniej 80 km. Wówczas cała ta zabawa w pancerny walec nie ma sensuani miitarnego ani ekonomicznego. Caół jest zwierzyna jz na 3 -4 godziny przed wejsciem do walkia chłopaki w srodku jada w pełnych pampersach.... chyba że pojadana benzydrynie.... tak czy sia pojada ale do"nieba". IU jak zwykle narady,rozmowy,przetargi ->kosz. Aby do sowitej emeryturki.

  1. Leetwin

   To jest ulep, nie komentarz...

  2. Nikt

   No tak, bo samą artyleria da sie wybronić

  3. asdf

   za pomoca amunicji kasetowej i inteligentnej jak np Strix nie da sie? drony przekazujace na zywo obraz dla artylerzystow zrobily ogromna zmiane, w Donbasie nie bylo wielkich bitew pancernych a wszedze pelno spalonego sprzetu zmechanizowanego.

 22. yaro

  Właśnie wyszło na jaw, że na początku roku w Tartus był rozładunek pod tzw. "przykryciem wielo-spektralnym", zastosowano środki WRE i aerozolowe. To prawdopodobnie właśnie wtedy dostarczono do Syrii m.in. T-14. To dlatego wywiady nic sie nie dowiedziały o tych testach.

  1. Orthodox

   Według mnie Wańkom powinno właśnie zależeć na pokazaniu, że cudo istnieje w metalu i działa.

  2. Sztuczna mgła? Brzozy też sadzą?

  3. GB

   I żadnych zdjęć z tych testów nie pokazano... Widocznie były tak udane jak ostatni lot Su-57...

 23. Andrzej

  T-14 to najlepszy czolg na swiecie

  1. Jędrula

   I w internecie !!!

  2. Lord Godar

   Prowokujesz ...

  3. Pirat

   Popisał się szczególnie na paradzie.

 24. zyg

  T-14 odzwierciedla mentalność rosyjskich projektantów broni pancernej, doskonale wpisuje się w tradycje KW/IS i najprawdopodobniej efekt będzie podobny.

  1. sża

   Twoje pobożne życzenia.

  2. Honker Haker

   O jakich tradycjach KW/IS mowa, jakbyś raczył wyjaśnić?

  3. robo

   "pobożne życzenia"? z premii 9 V kup sobie UAZa przywieś koniecznie ruską flagę i zrób wycieczkę pustyniami od Zachodniej poprzez Synaj, Golan, Syrię do Iraku a uzyskasz piękny przegląd wraków rosyjskiej techniki pancernej od lat 1940-tych poczynając. Wszystkie w dobrym stanie (klimat)

 25. antyWania

  Davien to już wiesz, że T14 był w Syrii, bo w innym artykule to poważałeś ...

  1. Davien

   Jak pokaża jakeis dowody to w porzadku, bo na razie to mamy jedynie słowa ministra przemysłu, nawet Konaszenkow jakos tego nei potwierdził:)

  2. Fanklub Daviena

   Świat wg Daviena: jak w Syrii mogło być coś co nie istnieje, bo "sami Rosjanie zrezygnowali"? :)

  3. Anty kremlin

   I co z tego że były? Pancyr też są i strzelają do ptaków lub to izraelskie Jastrzębie strzelają do nich.

Reklama