Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ostatni Gotland będzie zmodernizowany.

Fot. Saab
Fot. Saab

Saab podpisał kontrakt ze Szwedzką Administracją Materiałów Obronnych (FMV) na modernizację w średnim okresie cyklu życia (MLU) trzeciego okrętu podwodnego typu Gotland, HMS Halland. Całkowita wartość zamówienia wynosi 1,1 miliarda koron szwedzkich (około pół miliarda złotych).

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Saab przeprowadzi obszerny MLU na szwedzkim okręcie podwodnym HMS Halland typu Gotland, w tym remont i modernizację systemu walki.

„Ten kontrakt pokazuje, że rozbudowana modernizacja w średnim okresie eksploatacji jest niezawodnym, opłacalnym i efektywnym czasowo rozwiązaniem dla szwedzkiej marynarki wojennej, aby uzyskać niezbędne nowe możliwości. Jest to również dowód zaangażowania Saaba w dostarczanie Szwecji najnowocześniejszej technologii podwodnej."
Lars Tossman, szef działu biznesowego firmy Saab Kockums.

Okręty podwodne typu Gotland zostały zbudowane w latach 1990-1997. Typ Gotland składa się z trzech okrętów podwodnych, z których wszystkie przeszły drobne modyfikacje w pierwszej części cyklu swojego życia. HMS Halland jest ostatnią jednostką, która przejdzie MLU. HMS Gotland i HMS Uppland wróciły do służby w 2020 roku.

Reklama

Zmodernizowane wersje okrętów Gotland torują drogę dla obecnie produkowanego, okrętu podwodnego o napędzie niezależnym od powietrza atmosferycznego: typu Blekinge (A26). Ponad 20 nowych systemów, które zostaną wdrożone w najnowszym A26, jest również wdrażanych w HMS Halland w ramach Mid-Life Upgrade, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka dla A26.

Czytaj też

Poprzednicy Gotlandów, okręty podwodne typu A17 były przez pewien czas typowane jako rozwiązanie pomostowe dla polskiej marynarki wojennej w ramach programu Orka. Część z systemów i rozwiązać technicznych zastosowanych na A19/26 znajdowałyby się również w zmodernizowanych A17 dla Polski.

Reklama

Komentarze (2)

 1. ito

  Jak ja zazdroszczę Szwedom rozsądnie myślących decydentów!

  1. Piotr Skarga

   Ja zaś zazdroszczę Szwecji, że ma obywateli o niebo rozsądniej wybierających swoich politycznych decydentów. Nam to nie grozi!!! Naszych obywateli można "kupić" najbardziej próżnymi obietnicami, potem nie zrealizować tych obietnic i nie ponieść - w kolejnych wyborach - żadnych konsekwencji za ich niedotrzymanie. I dlatego w naszym Sejmie reprezentują nas wciąż te same zakłamane do szczętu partie, a jako "nasi" reprezentanci w Europarlamencie zasiadają nawet zatwardziali komuniści - jako jaskrawy dowód na "dojrzałość" polityczną naszych obywateli.

  2. AmiKotka

   Ja bym tak w ciemno nie zazdrościł ... ledwo odratowali swój przemysł stoczniowy po wyrwaniu go z łap niemieckich a przecież ktoś wcześniej Niemcom to i owo sprzedał i nie były to krasnoludki. Poza tym nie tylko naszych obywateli można kupić obietnicami. Powiedziałbym że obywateli każdego państwa można kupić lub raczej ich okłamywać. Pytanie czy robi się to z wyrachowania czy z niewiedzy i naiwności... nie wiem co gorsze. A partie zawsze są takie jakie akurat są, Wybieramy z tego co jest a nie z tego co dobrze by było gdyby było. Reasumując jedni zwijali wojsko inni je rozbudowują. Czy musze pisać wprost kto? Chyba wiadomo. I tu obywatel powinien wyciągnąć wnioski a nie być zaślepiony nienawiścią.

 2. Xzibit

  Polscy podwodniacy mogą już iść na emeryturę,zatopiono do reszty dywizjon okrętów podwodnych hehe :)

Reklama