Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

System teleinformatyczny Jaśmin do modernizacji w firmie Teldat

Fot. Teldat
Fot. Teldat

Spółka Teldat Sp. z o.o. sp.k. z Bydgoszczy otrzymała kontrakt na modernizacje Zintegrowanych Węzłów Teleinformatycznych KTSAwp systemów Jaśmin.

Umowa podpisana przez 1. Regionalną Bazę Logistyczną w Wałczu ze spółką Teldat przewiduje przeprowadzenie modyfikacji Zintegrowanych Węzłów Teleinformatycznych KTSAwp systemów Jaśmin w latach 2016–2017 zgodnie z „Danymi uzupełniającymi”, przekazanymi podmiotom zaroszonym do udziału w negocjacjach.

Zamówienie udzielono bez uprzedniej publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, w ramach postępowania przeprowadzonego w trybie zamówienia z wolnej ręki, poprzez zaproszenie do udziału w negocjacjach przedstawicieli firmy Teldat Sp. z o.o. sp.k., z Bydgoszczy. Zgodnie z wyjaśnieniami zamawiającego wybrano taki typ postępowania, ponieważ „Usługa ze względu na jej specjalistyczny i specyficzny charakter techniczny, może być wykonana tylko przez jednego Wykonawcę tj. Teldat Sp. z o.o. sp.k”.

Spółka Teldat jest bowiem autorem i właścicielem dokumentacji systemów Jaśmin i zgodnie z deklaracją firmy „do końca 2018 r. nie zamierza zbywać tej dokumentacji i praw wyłącznych na rzecz osób trzecich”. Dokumentacja ta została opracowana w tej spółce w 2010 r. na Zlecenie Generalnego Zarządu Dowodzenia i Łączności P–6. i uzgodniona przez 7. Rejonowe Przedstawicielstwo Wojskowe z Bydgoszczy oraz przez Szefa Zarządu Dowodzenia i Łączności Dowództwa Wojsk Lądowych.

Tak więc modyfikacja systemów Jaśmin może być wykonana tylko przez spółkę Teldat, która według zamawiającego „ma duże doświadczenie, wiedzę i potencjał w wykonywaniu napraw i serwisowania urządzeń będących przedmiotem zamówienia…. opracowała i jest w posiadaniu dokumentacji technicznej dotyczącej Zintegrowanych Węzłów Teleinformatycznych KTSAwp systemów Jaśmin, jak również wykonywała dotychczas usługi, które są przedmiotem niniejszego postępowania.

Zakład posiada wieloletnie doświadczenie w naprawach przedmiotu usługi oraz poprzez zdobyte doświadczenie, specjalistyczny potok technologiczny zapewnia wysoką jakość i bezpieczeństwo naprawianego sprzętu.

Zintegrowany Węzeł Teleinformatyczny KTSAwp systemów Jaśmin jest wprowadzony na uzbrojenie w dwóch wersjach, kontenerowej i przenośnej, modernizacja najprawdopodobniej obejmie obie te wersje. Nie będzie to pierwsze zlecenie tego typu przekazane spółce Teldat. W 2015 r. dowódca 1. Regionalnej Bazy Logistycznej zawarł bowiem z tą spółką umowę (283/2015 z dnia 01.10.2015 r.) na „Modyfikację systemów Jaśmin”.

Przypomnimy, że Zintegrowany Węzeł Teleinformatyczny KTSAwp systemów Jaśmin został opracowany przez spółkę Teldat przy współpracy z amerykańską firmą CISCO Corp. Jego zadaniem jest budowa sieci teleinformatycznych, działających w technologii IP (Internet Protocol) i zabezpieczających przesyłanie głosu, obrazu i danych. Przy czym jeden kontenerowy Zintegrowany Węzeł Teleinformatyczny KTSAwp pozwala na rozwinięcie kilku sieci teleinformatycznych, pracujących zupełnie niezależnie od siebie (sieci jawny i niejawnych).

Reklama

Komentarze (5)

 1. oli

  Pełna zgoda z recenzentem - gratulacje dla Bydgoszczaków !!!

 2. recenzent

  Jaśminowcy, Jaśmin oraz chociażby jego wartość i i kompleksowość są samą klasą dla siebie i deklasują malkontenckie firemki, którym tylko pozostało stosować czarny PR. Gdyby nie Bydgoszczacy i Jaśminowe rozwiązania nie znaczyli byśmy nic w zakresie systemów wsparcia (w tym automatyzacji) dowodzenia i łączności, a tak po raz pierwszy jesteśmy w czołówce NATO

 3. igor

  ile backdoor od cisco i nsa?

 4. hiena

  Proszę o komentarz pracowników tej Firmy w sprawie warunków pracy i sys.Patriot itd. które były jakiś czas temu opisane a niestety bezpowrotnie zniknęły...

 5. Zgadnij

  No to panowie, opalarki w dłoń :)

Reklama