Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Spike LR2 wybrany przez Australię

Fot. Rafael
Fot. Rafael

Australijska armia lądowa i pozostałe Australijskie Siły Zbrojne (ADF) mają otrzymać  system rakietowy firmy Rafael Spike LR2, jako swoją broń dalekiego zasięgu bezpośredniego wsparcia ogniowego, w ramach projektu Land 159 - poinformował producent tych pocisków.

Generał porucznik Rick Burr, dowódca australijskich wojsk lądowych, powiedział, że nabycie systemu Spike LR2 przyczyni się do utrzymania przez armię przewagi wobec ewoluujących zagrożeń.

„Zdolność bezpośredniego wsparcia ogniowego dalekiego zasięgu pozwoli naszym spieszonym zespołom szybciej atakować opancerzone cele, na większych odległościach i z większą celnością”, powiedział generał porucznik Burr. "Nowa technologia i jej możliwości pozwalają armii rzucić wyzwanie jej przeciwnikom w złożonych, odległych i wrogich środowiskach." - dodaje.

Wprowadzenie Spike LR2 zwiększy możliwości australijskich sił zbrojnych jeśli chodzi o rażenie celów opancerzonych. Obecnie Canberra rozważa też pozyskanie  pocisków bezpośredniego wsparcia ogniowego i średniego zasięgu.

Reklama

Komentarze (11)

 1. Kangorek

  100/2000 będzie sie,działo ale dobra proporcja

 2. kubuskow

  Strona wikipedi (ale tylko Polska) mówi, że są użytkownikami.

 3. dropik

  nie wzięli najlepszego javelina ? ojojoj a my właśnie kupujemy... kangury sie nie znają...

  1. Davien

   Dropik może zobacz gdzie maja iśc te ppk a potem cos pisz:) Bo sa przeznaczone dla pojazdów Boxer IFV. Może pomysl na drugi raz:)

  2. Ruski sołdat-FR

   Panie Davien a oto dalsze cytaty co do ppk Spike z wikipedii - " Spike SR – krótkiego zasięgu (ang. short range), zasada działania – wystrzel i zapomnij, zasięg 50 m – 1 km, masa systemu 9 kg, wersja lekka, przystosowana do użycia przez piechotę na krótszych dystansach np. do walki w miastach Spike MR – średniego zasięgu, wystrzel i zapomnij, zasięg 200 m – 2,5 km, możliwe strzelanie z wyrzutni naramiennej lub z trójnogu Spike LR – dalekiego zasięgu (ang. long range), w porównaniu do MR, posiada dodatkowy, drugi tryb naprowadzania, umożliwiający działanie w trybie wystrzel, zapomnij, koryguj, większy zasięg: 200 m – 4 km Spike ER (NTD) – dalekiego zasięgu, w porównaniu do systemu LR, dodatkowy trzeci tryb naprowadzania – odpal i steruj, zasięg 400 m – 8 km, strzelanie możliwe również z trójnogu, ale pocisk przeznaczony jest głównie do montowania na pojazdach i śmigłowcach Spike NLOS (Non Line Of Sight) – wersja z większym pociskiem o zasięgu 25 km i masie całkowitej ok. 70 kg przeznaczona do montażu na wozach bojowych oraz śmigłowcach. Spike LR II – o zasięgu zwiększonym do 5,5 kilometra przy odpalaniu z wyrzutni przenośnej (przystosowany także do odpalania ze statków powietrznych) i o zwiększonej przebijalności". Więc ppk Spike ER tak naprawdę dedykowany jest do pojazdów. Więc skąd ta tajemna wiedza co zrobią z zamówionymi ppk Australijczycy? Czyżby miał Pan dane z ich projektu Land 159? :)

  3. Davien

   A ten dalej:) Jakbys nie zauwazył ( a niby skad jak w Rosji polskiego widac nie ucza) to Australia kupuje pocisk Spike LR2 a nie Spike LR i jego przeznaczeniem sa pojazdy Boxer IFV ale jak widac nie chiało się poza wikipedie zajrzec:)

 4. Sydney Blues

  Widać golym okiem że i tam działają lobbyści NO BO Ich nowe bwp maja i heli tez sa uzbrojone w ppk a tam nikt nie bedzie targal Spike na plecach

 5. Zwykły obywatel

  Tak czytam te wasze wypociny i zastanawiam się, dlaczego w MON nikt tu nie zagląda, bo przecież tu roi się od ekspertów uzbrojenia, taktyki, pola walki, lotnictwa itd.. Panowie marnujecie się i to bardzo... Taki potencjał.

  1. Żelazny Piernik

   Kolego maja 2 INSPEKTORATY WSPARCIA i UZBROJONENIA tam same FACHURY 600 stanowisk bojowych

 6. Analityk inż. MAZUR

  Zastanawia mnie z jakiego muzeum techniki to wzięte? Taka paranoja to pocisk do zwalczania broni pancernej? Może jak ktoś przy tym nie pracował to dobry pocisk, ale dla mnie to kompletne dno, 30 lat temu były w PRL leprze, może kogoś tymi starociami chcą ośmieszyć, albo polować na kangury będą, takie samopały z demobilu USA mogą się nadawać, tylko krzemień musi być suchy bo iskry nie da.

 7. Fanklub Daviena

  Jakoś po Afganistanie nikt nie chce Javellinów, Davienku. Ciekawe dlaczego? Po recenzji holenderskich użytkowników? :)

  1. Davien

   Funku dawno sie tak nei usmiałęm:)) Ale jak nawet nie wiesz że Javelin to pocisk z innej kategorii niz Spike LR2 to co sie dziwić:)

  2. Troll z Polszy

   To prawda, Javelin to ATGM w kategorii zrobienie "Łaski" ( Polska) albo mamy swoich "dziwnych ktosiów" w Sahelu ale nie damy im naszych zabawek to kupimy im Javelina ( Francja )

  3. Vvv

   To jest ten sam ppk ale javelin ustępuje spike LR2 oraz francuskiemu MMP

 8. Rebeka

  One są na światłowodzie czy na radiu? Idzie je czymś zakłócić ?

  1. Covax

   Po światłowodzie, każdy PPK czymś zakłucisz, jedne łatwiej drugie ciężej. Spike ma tą przewagę że jest w człowiekiem w pętli decyzyjnej ( tragicznie to brzmi ) i możesz strzelać na kontrast termalny albo na CCD albo na "oko" operatora.

  2. ktos

   a co chcesz kupic?

  3. autor komentarza

   Może nie brzmiałoby to tak tragicznie, gdyby pisać zgodnie z ortografią, np: zakłócisz.

 9. Peptyd

  Co może Australi tak poważnie zagrażać , Chiny???

  1. Kangorek

   Kiedyś Indonezja jako duży kraj muzułmański Ale i tam teraz BIDA

 10. ryszard56

  A My??

 11. Mesko Man

  Bez opto na trójnogu to chyba ma zasięg do 3 km widoczności a na północy Australii goraco i wilgotno powietrze faluje, pył

Reklama