Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Słowacja: podpisano umowę na zakup fińskich kołowych pojazdów opancerzonych Patria

Słowacka Patria AMV XP 8 x 8
Kołowy transporter opancerzony Vydra czyli słowacka wersja fińskiego kołowego transportera opancerzonego Patria AMV XP.
Autor. KONŠTRUKTA - Obrona

Słowacja podpisała we wtorek umowę z Finlandią na zakup kołowych pojazdów opancerzonych Patria. Początek realizacji kontraktu o wartości 447 mln EUR zaplanowano na wrzesień 2023 r. Słowackie wojsko otrzyma 76 pojazdów.

Reklama

Fiński pojazd Patria AMV XP 8x8, z wieżą Turra-30 i działkiem kalibru 30 mm, zwyciężył w marcu br. w przetargu, w którym uczestniczyli dostawcy z pięciu państw. Nowe opancerzone wozy bojowe będą miały zasadnicze znaczenie dla wypełnienia zobowiązania wobec NATO o utworzeniu ciężkiej brygady zmechanizowanej - podkreślono podczas podpisania umowy. Finowie mają dostarczyć 76 pojazdów, a umowa przewiduje, że w realizacji ponad 40 proc. kontraktu mają uczestniczyć słowackie firmy.

Reklama

Dnia 16 marca br. wiceminister Marian Majer poinformował, że propozycja fińskiego rządu dotycząca zakupu bojowych wozów opancerzonych Patria AMV XP została oceniona przez ekspercki zespół projektowy jako najlepsza. Była ona jednak droższa niż zaplanowane przez ministerstwo środki i znacznie droższa niż pierwotna propozycja fińskiego producenta, co wzbudziło wtedy zrozumiałe wątpliwości.

Czytaj też

W czerwcu br. rząd w Bratysławie podjął decyzję o zakupie szwedzkich gąsienicowych pojazdów bojowych CV90. Podobna decyzja zapadła w Pradze i w miniony weekend minister obrony Słowacji Jaroslav Nad' i minister obrony Czech Jana Czernochova podpisali porozumienie o współpracy przy zakupie tych pojazdów gąsienicowych. Oba kraje liczą, że wspólny zakup będzie miał korzystny wpływ m.in. na cenę.

Reklama
Minister Obrony Finlandii Antti Kaikkonen(z lewej) oraz Minister Obrony Słowacji Jaroslav Naď (z prawej)
Autor. Ministerstwo Obrony Republiki Słowacji

W ramach słowackiego programu BOV 8x8 Patria ma przyczynić się do rozwoju lokalnego przemysłu maszynowego i obronnego, przekazując wysokiej klasy modułowe pojazdy opancerzone, doświadczenie techniczne i innowacje. Program ma także stworzyć korzyści edukacyjne i miejsca pracy, które zapewniają pracę przez dziesięciolecia. Przedstawiciele stron umowy podkreślają, że zakup podniesie współpracę wojskową obu państw na zupełnie nowy poziom.

Ośmiokołowy AMV XP jest wielozadaniowym pojazdem wysokiej mobilności, mogącym zostać przystosowany do wielu zadań, w tym KTO, wozu wsparcia, dowodzenia, niszczyciela czołgów, czy wsparcia inżynieryjnego. W wersji transportera opancerzonego zabiera do trzech członków załogi i 12 pasażerów.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (3)

 1. raczek

  Mysmy sie nie zalatwili kolego z Turowem jak jestes taki dokladny to napisz ze wczesniej w Czechach rzadzili lewaki pokroju P.O. i za namowa lewackich dziadow zrobili afere zeby uwalic polski rzad prawicowy teraz sie zmienil rzad w Czechach i Turow nie przeszkadza taka jest prawda i nie pisz glopot bo bedziesz wygladal jak Tusk Donek Rtec z Odry.

  1. Chyżwar

   Tak właśnie było. Ówczesny czeski rząd na spółkę z Niemcami chciał w ten sposób dołożyć polskiej prawicy. Popierali to proniemieccy klakierzy z PO. Szkodników waliło, że ludzie utracą tam pracę. Tak samo jak waliło ich, że będziemy musieli ze szkodą dla siebie kupować energię za granicą. Jakbyśmy dzisiaj wyglądali gdyby PiS był głupi i się na to zgodził?

 2. kd12

  Czesi i Słowacy to nasi sąsiedzi. Niestety nie do końca dobrzy, ci pierwszy prawie nas załatwili z Turowem, a tym drugim nasze F16 chronią niebo, Nasz Rosomak jest dosyć podobny do Patrii i co ?

  1. Dudley

   Jak sąsiad przez miesiące ignoruje twoje skargi na jego zachowanie a ty masz już tego dość i idziesz do sądu, to pewnie ty jesteś winien. Bo według ciebie to ofiarą jest odpowiedzialna. Dobrze ze nie jesteś zgwałcona kobietą.

  2. mick8791

   Z Turowem chłopie to sami się załatwiliśmy! Czesi przez kilka lat próbowali się z nami w tej sprawie dogadać ale nasz rząd ich zlewał więc w końcu stracili cierpliwość. Operuj na faktach, a nie wyssanych z palca fantasmagoriach! "Nasz Rosomak jest dosyć podobny do Patrii i co ?" <-- ano nic, bo po pierwsze "dosyć podobny" dotyczy naszej mocno odchudzonej wersji oryginalnego wozu. W kontrakcie dla Słowacji wygrała Patria XP, a więc zupełnie nowa konstrukcja, która z naszym Rosomakiem nie ma już zbyt wiele wspólnego...

  3. Hubert

   @Dudley- Do sądu to możesz iść właśnie z sąsiadem ale nie innym państwem.

 3. Roshedo

  Ciekawe czy nasz Rosomak też startował w konkursie? Pytanie do eksperta: czy Patria AMV XP mocno różni się od Rosomaka? Który sprzęt lepszy?

  1. Extern.

   Prawdopodobnie zapisy w licencji jaką mamy na odchudzonego Fińskiego AMV czyli Rosomaka zabraniają nam startowania w takich przetargach. Nawet przecież bez zgody nie możemy dla siebie ich więcej wyprodukować niż ustalony limit.

  2. mick8791

   @Extern. "Nawet przecież bez zgody nie możemy dla siebie ich więcej wyprodukować niż ustalony limit." <-- możemy! Nasza licencja jest ograniczona czasem, a nie ilością.

  3. Greedo

   Było podejście do Rosomaka że Słowacją wieżą. Nie wyszło bo Słowacy proponowali nam jeszcze modernizację dla aha Dana. Wielka szkoda a Patria zarabia na polskim zaangażowaniu w promocję wyrobu.

Reklama