Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ruszyła produkcja seryjna T-14 Armata

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Jak poinformował rosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturow, rozpoczęła się produkcja seryjna czołgów podstawowych T-14 Armata. Ma to umożliwić wprowadzenie do służby liniowej pierwszych egzemplarzy tych czołgów już w przyszłym roku.

Na początku br. rosyjskie media informowały o zbliżającym się końcu prób państwowych nowych czołgów podstawowych T-14 Armata, których zakończenie otworzyło drogę do rozpoczęcia ich produkcji seryjnej. Według Manturowa udało się ostatecznie rozwiązać dotychczasowe problemy platformy Armata takie jak silnik (który spełnia już wszelkie wymagania wojska) czy kamery termowizyjne (które są w całości lokalnym wyrobem), co pozwoliło zakończyć bieżące prace nad tą konstrukcją i utrzymanie przyjętego harmonogramu.

Rosyjski minister jeszcze w kwietniu br. przekazał lokalnym mediom informacje o odbyciu przez T-14 Armata cyklu badań i testów w warunkach bojowych w Syrii. Z kolei na początku lipca br. poinformowano o możliwości sprzedaży eksportowej odbiorcom zagranicznym tej konstrukcji, począwszy od 2021. Potencjalna produkcja tych czołgów na eksport będzie możliwa dopiero po wprowadzeniu ich na uzbrojenie SZ FR i zaspokojeniu krajowych potrzeb w tym zakresie. Zainteresowanie tą konstrukcją miało wyrazić już co najmniej kilku potencjalnych klientów.

Wszystko wskazuje na to, że T-14 Armata będzie pierwszym na świecie seryjnie produkowanym i wprowadzonym do służby liniowej czołgiem podstawowym IV generacji. Wóz ten został zaprojektowany w zupełnie nowym układzie konstrukcyjnym z bezzałogową i lekko opancerzoną wieżą oraz silnie opancerzonym kadłubem, a główny nacisk położony jest na maksymalne zwiększenie przeżywalności załogi. Dodatkowo według oficjalnych danych rosyjskiego resortu obrony penetracja pancerza uzyskiwana przez T-14 Armata ma być prawie dwukrotnie większa niż obecnie używanych innych najnowszych modeli czołgów podstawowych takich jak T-72B3M, T-80BWM i T-90M.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podpisało z koncernem UWZ w trakcie Międzynarodowego Forum Techniczno-Wojskowego "Armia 2018" pierwszy kontrakt na seryjne dostawy czołgów podstawowych T-14 Armata i bazujących na jego podwoziu ciężkich bojowych wozów piechoty T-15 Armata dla SZ FR. Według zapisów umowy dostarczone mają zostać 132 pojazdy obu typów. Na chwilę obecną na uzbrojeniu jest po ok. 20 wozów produkcji przedseryjnej, które kończą przechodzić kompleksowe badania i testy.

Reklama

Komentarze

    Reklama